Het beeld in de fotogrammetrie Inleiding Beeld sen iors ligitaaj) (analoog kaart foto door ir. M. J. P. M. Lemmens, universitair docent Fotogrammetrie en Remote Sensing, Faculteit der Geodesie, Technische Universiteit Delft. 1) SUMMARY The image in photogrammetry In photogrammetry we observe a large diversity of image types. The most important types concern images in pixel format. First, some general aspects of the new image types are considered. Next, the instrumental consequences are looked at. Finally, some key problems are treated, in particular: data fusion, changes in the measuring process, and automatization. De fotogrammetrie wordt steeds meer geconfronteerd met een verscheidenheid aan beeldtypen. De metrische fotocamera is allang niet meer de enige sensor. Onder meer scanners en radar zijn toegevoegd. Fotogrammetrie is de wetenschap en technologie die zich bezighoudt met het verkrijgen van kwalitatief hoogwaardige informatie over de aarde en andere objecten, door het proces van opname, meten, interpreteren en visualiseren van beeld- gegevens in analoge of digitale vorm. zijn sterk verbeterd met als voorlopig eindpunt de For ward Motion Compensation (FMC), waarbij de bewe- gingsonscherpte die ontstaat doordat het platform zich verplaatst terwijl de sluiter van de filmcamera openstaat, voor een groot deel wordt gecompenseerd. Daarnaast zien we de opkomst van semi-metrische en niet-metri- sche camera's voor close-range en bijhoudingsdoelein- den. Een schijnbaar vreemde vis in de vijver wordt gevormd door fish-eye foto's, zoals die bij het FRANK- systeem worden gebruikt. In tegenstelling tot de westerse landen, waar de ruimte- fotogrammetrie waarbij metrische camera's aan boord Digitale sensoren scheppen de mogelijkheid om de beeldinhoud zelf in pixelvorm op te slaan, hetgeen leidt tot volledig digitale fotogrammetrische werkstations, waarbij het beeld zichtbaar wordt gemaakt op computer schermen. Deze ontwikkeling heeft zelfs een nieuwe tak aan de fotogrammetrische boom doen ontspringen: de digitale fotogrammetrie, die we als volgt kunnen defi niëren: Dat gedeelte van de fotogrammetrie dat erop is gericht om kwalitatief hoogwaardige informatie, zowel geome trisch als thematisch, af te leiden uit digitale beelden onder gebruikmaking van handmatige en geautomati seerde technieken. De grote verscheidenheid aan opnamesystemen vloeit enerzijds voort uit technologische ontwikkelingen en anderzijds uit de behoefte aan een gedifferentieerd as sortiment aan ruimtelijke gegevens voor een brede varië teit aan toepassingsgebieden. In dit artikel zullen we enkele aspecten van de nieuwe beeldtypen onder de loep nemen en vervolgens nagaan welke gevolgen de pixelrepresentatie heeft voor het in strumentarium. Tenslotte zullen we enkele hindernissen die de nieuwe beeldtypen voortbrengen, kort de revue laten passeren. Om te beginnen zijn de gegevensstromen in de fotogram metrie schematisch weergegeven in fig. 1. Foto 's In de loop van de fotogrammetrische historie heeft men gepoogd, en met groot succes, de kwaliteit van foto's steeds verder te perfectioneren. Optiek en filmmateriaal 1) Lezing gehouden tijdens de NGL-rayonbijeenkomst te Assen op 25 maart 1993. 324 analoge instrumenten Fig. 1. Gegevensstromen in de fotogrammetrie en de wijze waarop de de fotogrammetrie Gegevensstromen in de fotogrammetrie en de wijze waarop de diverse typen bestanden worden getransformeerd. Het wijze en in schema wordt gedragen door de vier steunpilarenfoto, kaart, digitaal beeld en GIS. De digitale representatie van beelden, direct verkregen of door scanning van foto's, maakt automatisering van deelprocessen mogelijk. NGT GEODESIA 93 - 7

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 8