Gevolgen voor het instrumentarium Fig. 2. Beide beelden vormen een satellietopname van het centrum van Berlijn. Zij zijn weergegeven op dezelfde schaal. Het linkerbeeld is een panchromatisch SPOT-beeld, genomen op 4 augustus 1986. Het rechterbeeld is een opname gemaakt met de Russische KWR-1000, genomen op 25 mei 1992. Bron: [6], van bemande of onbemande ruimtestations worden mee gevoerd nooit goed van de grond is gekomen, heeft de vroegere Sovjet Unie zeer veel activiteiten ontplooid op dit terrein [5], In dit kader is een recente ontwikkeling die het gevolg is van het uiteenvallen van de Sovjet Unie, mogelijk van belang. Medio 1992 is de Russische rege ring ertoe overgegaan om hoge-resolutie satellietopna men op de commerciële markt te brengen. Deze beelden hadden oorspronkelijk een militaire bestemming en heb ben dienovereenkomstig een hoge kwaliteit. De foto's worden vervaardigd met een camera-systeem uit eind jaren zeventig. Dit systeem bestaat uit 3 KWR-1000 hoge- resolutie camera's en een TK-350 topografische over zichtscamera gedragen door KOSMOS-satellieten. Karakteristieken van de KWR-1000 ruimtefoto's cameraconstante 1000 mm opnamehoogte 220 km fotoschaal 1 220 000 beeldformaat 18x18 cm2 scenegrootte 40 x 40 km2 20% langs- en dwarsoverlap aanleverhoedanigheden2): filmkopie (positief of negatief) zwart/wit foto digitaal beeld Uit experimenten uitgevoerd aan de Technische Univer siteit van Berlijn blijkt dat de beelden voldoende detail bevatten voor kaartvervaardiging vanaf schaal 1:10 000 [6] (zie ook fig. 2). Wanneer deze beelden daadwerkelijk op reguliere basis worden verstrekt, komen voor Neder land eindelijk satellietopnamen beschikbaar waarvan de informatie geschikt is voor topografische toepassingen. Digitale beelden Digitale beelden kunnen direct of indirect ontstaan. Bij directe opnamen is de sensor in het opnameplatform ge plaatst. Vooral satellietplatforms, zoals de Landsat en de SPOT, zijn uitgerust met zulke scannende sensoren. In Nederland vormt de CAESAR-scanner een voorbeeld van een digitale sensor die scant vanuit vliegtuigen. Indirecte opnamen ontstaan door het scannen van foto's met bij voorbeeld een drumscanner of CCD-camera. De pixel- 2) Volgens informatie verstrekt door het International Journal of Photogrammetry en Remote Sensing, vol. 48, no. 2, 1993, be draagt de prijs van KWR-1000 opnamen 3600. NGT GEODESIA 93 - 7 grootte is daarbij afhankelijk van de schaal van de foto en het gekozen scaninterval. Hoewel men af en toe geluiden hoort om luchtfoto- grammetrie te bedrijven door digitale sensoren in vlieg tuigen te plaatsen, vormen foto's nog steeds de beste manier om beeldmateriaal vast te leggen. Dit is het ge volg van de volgende eigenschappen van foto's: hoge resolutie, waardoor details scherp waarneem baar zijn en goed te identificeren; hoge geometrische nauwkeurigheid, vooral bij op name met metrische camera's; relatief eenvoudig op te bergen, zonder veel plaats in beslag te nemen. Rechtstreekse opname in digitale vorm is alleen zinvol onder de volgende omstandigheden: het beeld moet via telecommunicatie worden verzon den. Dat is bijvoorbeeld het geval bij de permanente aardobservatiesatellieten, zoals Landsat en SPOT; gedeelten uit het elektromagnetisch spectrum die bui ten het fotografische registratiebereik (0.3 - 0.9 p) vallen, zoals thermische banden, moeten worden op genomen; zeer smalle spectrale banden afzonderlijk moeten worden opgenomen; fotografische systemen hebben geen hoog spectraal scheidend vermogen. Voor de uitwerking daarentegen zijn digitale beelden uit stekend geschikt. Radar Naast de bovenstaande passieve systemen zijn er de actieve radar-systemen. Beeldvormende radar wordt zo wel vanuit vliegtuigen als satellieten bedreven. ERS-1 is een experimentele Europese Radar Satelliet met een beeldvormende SAR (Synthetic Aperture Radar) aan boord, met een resolutie van 25 m. De Russische tegen voeter van ERS-1 wordt gevormd door de ALMAZ (reso lutie 15 m) en de Japanse door JERS-1 (resolutie 18 m). Voor topografische toepassingen heeft radar het grote voordeel dat het nagenoeg onafhankelijk is van weer typen. Al een aantal decennia kan men met een gerust hart beweren dat de technische ontwikkelingen, met name met betrekking tot de computertechnologie, razendsnel verlopen, al dan niet vergezeld van de uitroep dat we in een informatiemaatschappij leven. Het is dan ook niet 325

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 9