inhoud 35e jaargang no. 8 augustus 1993 NEDERLANDS GEODETISCH TIJDSCHRIFT NGT Geodesia komt 11 x per jaar uit (juli/augustus gecombi neerd) in een oplage van 3500 exemplaren. ISSN 0016-707X Zestig jaar Nederlandse Vereniging voor Fotogrammetrie De Nederlandse Vereniging voor Fotogrammetrie (NVF) is opgericht in 1932 en vierde op 16 december 1992 haar zestigste verjaardag. De redac tie van NGT Geodesia felici teert de NVF van harte met deze verjaardag. In haar bestaan heeft de ver eniging grote veranderingen zien voltrekken in de fotogram metrie. Was oorspronkelijk de taak van de fotogrammetrie om de topografische kartering sneller en efficiënter te maken, later werd de relatie tussen terreinpunten en fotobeelden beter begrepen en wiskundig geformuleerd. Deze theoreti sche ontwikkeling heeft samen met de opkomst van de computer technologie een enorme invloed gehad op de ontwikkeling van de fotogram metrie. Fotogrammetrie wordt nu gezien als een belangrijke inwinningstechniek voor geo grafische en vastgoed informa tie, maar ook als een techniek voor industriële metingen. Vanuit deze omgeving werd de relatie met remote sensing gerealiseerd door de oprichting van de Nederlandse Federatie voor Aardobservatie en Geo- informatica, zoals een derge lijke relatie ook tot stand kwam bij de internationale en bij vele nationale verenigingen op het gebied van fotogram metrie en remote sensing. Hoewel de relatie tussen deze twee disciplines natuurlijk lijkt, bestaat er nog een groot ver schil in de denk- en werkwijze van beide beroepsgroepen. De fotogrammetrie concentreert zich nog steeds op de metrische aspecten, terwijl de remote sensing zich voorname lijk bezighoudt met de themati sche gegevens in beelden. Echter, doordat in de fotogram metrie steeds meer digitale beelden worden toegepast, ko men de thematische aspecten ook daar steeds meer voor. In deze situatie heeft het bestuur van de Nederlandse Vereniging voor Fotogramme trie een symposium laten orga niseren door een speciale commissie onder leiding van de oud-penningmeester van de vereniging ir. J. Timmerman. Vijf, internationaal vermaarde specialisten op het gebied van de fotogrammetrie hebben hun visie op de fotogrammetrie geëtaleerd vanuit verschillende gezichtspunten: inwinnings- en verwerkings-aspecten van ge gevens (prof. dr. I. J. Dow- man), conceptuele en weten schappelijke aspecten van beeldanalyse (prof. dr.-ing. W. Förstner), informatie- en karterings-noodzaak in de we reld (prof. P. F. Dale), ontwik- kelingstechnische aspecten van de geo-informatie structuur (dr. J. Besenicar) en de ma nager aspecten (prof. ir. R. Groot). Het symposium werd ingeleid door de voorzitter van de NVF prof. dr. ir. M. Mo lenaar. Doordat de inhoud van de pre sentaties op een kwalitatief en wetenschappelijk hoog niveau staat, heeft de redactie van NGT Geodesia aangeboden om de publikatie er van te ver zorgen in het Engels in dit speciale themanummer. Naast de artikelen is een verslag op genomen van de feestelijkhe den die tijdens het symposium plaatsvonden. Dit speciale nummer kan gezien worden als een cadeau van de Neder landse Vereniging voor Foto grammetrie aan de lezers van NGT Geodesia, omdat de kosten van de publikatie ge heel worden gedragen door de jubilerende vereniging. Na mens de lezers gaat onze dank uit naar de NVF en de organisatoren van het sym posium. Ir. H. J. G. L. Aalders, hoofdredacteur. 17 NGL Congres Jaarbeurs Utrecht „The ultimate Dutch bi-annual congress on surveying and GIS/LIS." Redactie-adres Thijsseweg 11 2629 JA Delft tel. (015) 781567 fax (015) 782348 privé (010) 4263040 Redactie: ir, H. J. G. L. Aalders, hoofdredacteur, Schiedam A. M. den Boer, Nleuwerkerk a.d. IJssel Ir. M. J. P. M. Lemmens, Delft G. M. van Osch, Apeldoorn Ing. W. van Pijkeren, Nieuwegeln M. J. Scheele, Middelburg ing. M. P. J. van de Ven, Wijchen J. H. J. M. Vos, Huissen 1993. Het overnemen evenals het vermenigvuldigen uit dit tijdschrift is slechts geoorloofd na schriftelijke toe stemming van redactie en auteur. Inzenden kopij Indienen en publiceren van arti kelen in overleg met de redactie. Berichten en mededelingen die nen, bij voorkeur in WP 5.1, uiterlijk de 1e van de maand in het bezit van de hoofdredacteur te zijn, om nog in het nummer van de volgende maand te kunnen worden opgenomen. Advertenties: ing. C. M. van Maris Graaf Florisstraat 34 4121 EL Everdingen tel. (030) 919573 privé (03472) 1619 Advertentietarieven op aanvraag. De plaatsing van een advertentie in een bepaald nummer kan al leen worden gegarandeerd, in dien deze advertentie uiterlijk de 15e van de voorafgaande maand in het bezit is van de advertentie acquisiteur. Abonnementen, adres wijzigingen en inlichtingen mevr. C. Scherpenzeel-v.d. Lei Venkelstraat 119 7322 KW Apeldoorn tel. (055) 670771 Ma., wo„ vr. 9 -12 uur Abonnementsprijzen per jaar: Voor leden van de aangesloten verenigingen gratis; niet-leden f 62,— (binnenland); t 77,— (België); f 106,- (buitenland) en t 137,— (luchtpost). Studenten aan TU, HU of MTS en 65- plussers f 40,—. Voor abonne menten die na januari ingaan, f 8,75 per nog te verschijnen nummer. Losse nummers: f 16,50, exclusief verzendkosten, te bestellen bij mevr. G. Scher penzeel-v.d. Lei. Opzegging vóór 1 december van het voorgaande NGT Geodesia is een uitgave van de Stichting Nederlands Genootschap voor Geodesie. Secretaris van de stichting: ing. D. van Dijk Hertespoor 27 3772 SE Barneveld tel. (03420) 95356 fax (03420) 95376 privé (03420) 91776 Deelnemende verenigingen - Vereniging van Technische en Administratieve ambtenaren van het Kadaster (VTAK) - Vereniging van Landmeet kundigen (WL) - Nederlandse Vereniging voor Geodesie (NVG) - Vereniging Meetkundige Dienst Rijkswaterstaat (VMDR) NGT GEODESIA 93 - 8 365

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 1