met nieuwe, soms sterk gesubsidieerde, concurrenten: ex-medewerkers van grote overheidslichamen die een goede start meekregen, wanneer zij voor zichzelf be gonnen. Daarnaast worden de eerste resultaten zichtbaar van de overgang van analoog naar digitaal werken. Waar digitale geometrische bestanden zijn opgebouwd, is efficiency verhoging in de bijhouding in de orde van tientallen pro centen bereikbaar. Dat houdt in dat de traditionele geo detische dienstverlening in aanzienlijke mate zal terug lopen. Samengevat: Minder werk voor een groot aantal aanbieders. Voeg daarbij nog de bedreigingen die worden veroor zaakt door de ontwikkelingen van de Europese markt, dan begrijpt u dat binnen de branche diverse sombere geluiden worden gehoord. Het gaat dus niet goed met de markt van de geodetische dienstverlening en de vooruitzichten voor de toekomst zijn somber. Salesgericht ingenieursbureau Hoe proberen de geodetische ingenieursbureaus nu het tij te keren? Ten eerste vindt een enorme prijsconcurrentie tussen ingenieursbureaus plaats, die behalve door de eerder genoemde factoren nog wordt bevorderd door een veel sterker op prijsconcurrentie dan op innovatie en optimali sering van de kwaliteit gericht inkoopbeleid van een groot aantal opdrachtgevers. Ten tweede gaan veel ingenieursbureaus ertoe over hun dienstenpakket nadrukkelijker onder de aandacht van de opdrachtgevers te brengen. Met andere woorden: de ingenieursbureaus schuiven langzamerhand op van produkt- en produktiegericht naar salesgericht. Dit lijkt klantgericht en mooi, maar dat is het niet. Er wordt name lijk nog steeds vanuit het bedrijf gedacht en wat men produceert. Wanneer de geodetische dienstverleners voortgaan met produktie-, produkt- en salesgericht denken, wanneer de innovatiegerichtheid binnen de geodetische markt gering blijft en wanneer de concurrentie zich voor het belang rijkste deel blijft afspelen rondom de prijsstelling, zal de geodesie verworden tot een eenvoudig uitvoerend instru ment. Het vereiste opleidingsniveau en de maatschap pelijke waardering van onze beroepsgroep zullen dan steeds lager worden. Marketinggericht ingenieursbureau Toch zijn er, ondanks deze sombere verhalen, kansen voor de geodetische dienstverlening! Laat ieder, vanuit zijn of haar verantwoordelijkheid, of die nu ligt in een functie bij een opdrachtgever of bij een inge nieursbureau, het marketingconcept incorporeren in zijn beleidsvorming en bij zijn beslissingen. Marketingconcept Marketinggerichte geodetische dienstverleners (waar onder overheden en ingenieursbureaus) proberen hun produkten en diensten voortdurend op de wensen van de (potentiële) klanten binnen hun doelgroep af te stemmen: de klant is werkelijk het uitgangpunt binnen hun denken. Allereerst wordt een beeld gevormd van de behoeften van de klanten, ook wel de doelgroep of het betreffende marktsegment. Afgeleiden hiervan zijn zaken als de financiering en de produktie. Wil een geodetisch ingenieursbureau, of ruimer de geo detische branche, of nog ruimer het hele geodetische beroepsveld, zich niet opsluiten in een te enge taakop vatting, dan is het belangrijk de missie van de bedrijven, de branche, c.q. het beroepsveld breed te omschrijven. Ter verduidelijking: in de negentiende eeuw waren er klompenmakers en mensen die zich ten doel stelden voetverzorging tot de knie aan te bieden. U kunt zich voorstellen wie de meeste toekomst had. Naar mijn idee zijn onderstaande definities, afkomstig uit het in 1991 in opdracht van de VNBG uitgevoerde markt onderzoek, dan ook te beperkt: de geodesie-branche is de verzameling private in stellingen die het meten en bewerken van geodetische informatie tot een wezenlijk deel van zijn activiteiten pakket rekent; geodetische informatie is een begrip dat een drietal elementen omvat: ruimtelijke informatie, informatie ten aanzien van vorm en informatie over overige aspecten zoals waarde of grondsoort; een geodeet is iemand die zich bezighoudt met het meten, bewerken, beheren en/of gebruiken van geo detische informatie. Ik zou willen pleiten voor een bredere definitie van de branche volgens het marketingconcept: De geodesie-branche is de verzameling private in stellingen die het oplossen van problemen (van opdrachtgevers) met een belangrijke ruimtelijke component tot een wezenlijk deel van zijn activitei tenpakket rekent. Een analoge definitie zou wellicht voor het hele geodeti sche beroepsveld kunnen gelden. Met voornoemde denktrant is naar mijn vaste overtuiging voor de branche van de geodetische dienstverlening, maar ook voor het geodetische beroepsveld in zijn totali teit een veel grotere maatschappelijke rol bereikbaar dan waarop op dit moment wordt afgestevend. De geodeet moet zich dus niet fixeren op het middel gegevensinwinning met de daarbij bereikbare precisie en betrouwbaarheid, maar zich daarnaast op veel bredere doelen richten, die alle zijn gericht op het oplossen van problemen met een belangrijke ruimtelijke component. Dat deze gedachte niet nieuw is, is duidelijk. Zo staat bij voorbeeld in de inleiding van de HTW 1956, dat de land meter geen grensaanduiding moet verlangen, die tot ge volg heeft dat het idealisatieproces met grotere nauwkeu righeid kan worden uitgevoerd dan in de maatschappelij ke samenleving als noodzakelijk wordt gevoeld. Vanuit bovengenoemde brede gerichtheid kunnen pro blemen op diverse gebieden worden aangepakt en opge lost met de middelen geografische informatiesystemen en de passende landmeetkundige inwinningstechnieken. Ik noem hierbij als voorbeelden de gebieden milieu, ver keerskunde, rioleringen, wegen, groenvoorziening, pla nologie, stedebouw, natuurbehoud, land- en stadsinrich- ting en astronomie. Met name degenen die aan het roer staan, moeten hun omgeving goed kennen en goed multi-disciplinair kunnen denken. Het is belangrijk dat zo'n denktrant van jongsaf 414 NGT GEODESIA 93 - 9

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 10