Kartografie in, zonder, na of van GIS? 415 aan wordt bijgebracht, in ons geval tijdens de geodeti sche opleidingen. Het is dan ook van levensbelang voor de geodetische beroepsgroep met als belangrijk onder deel daarvan de ingenieursbureaus, dat de geodetische opleidingen brede opleidingen zijn. Het huidige studieprogramma aan de Faculteit der Geo desie, waarin veel vakken terugkomen waaraan de geo desie in enge zin dienstbaar is, is dan ook een belangrijke verworvenheid. De geodetische dienstverleners en dus ook de inge nieursbureaus dienen het marketingconcept te opera tionaliseren volgens de bekende items van de marketing- mix voor de dienstverlening: technologie en organisatie, service, distributie, communicatie en prijs. Uiteraard is het bedrijfseigen om deze items zodanig in te vullen, dat een zo sterk mogelijke positie op de markt wordt veroverd. Ik zal dan ook slechts op de begrippen in gaan en niet op de factoren die de mix dienen te bepalen. Het begrip technologie en organisatie dient in brede zin te worden opgevathet omvat uiteraard het geodetische produkt of de dienst zelf, maar ook de reputatie van uw organisatie en het vermogen om flexibel in te spelen op de wensen van uw opdrachtgever, de ondernemersgeest en de veranderingsbereidheid binnen uw organisatie. Het begrip service spreekt voor zich. De distributie, zeg maar de logistiek van de aanbieding van produkten en diensten, zal verschillen per gevraagde dienst. Soms is het nodig dichtbij de opdrachtgever te zijn, soms niet. Het begrip communicatie lijkt eveneens voor zich te spreken. Nogmaals, het is essentieel om hierbij vanuit de klant te denken. Een mooi voorbeeld is het begrip GIS met de miscommunicatie die hierover bestaat! Wanneer het begrip prijs naar voren komt, is het belang rijk te onderkennen dat de gebruikte technieken een sterke invloed hebben op de prijs. Het is echter essentieel voor elke zichzelf respecterende organisatie te voor komen dat de prijs het enige onderscheidende element is. Strategische beslissingen, zoals over fusies en samen werkingsverbanden, moeten in het licht van een positie verbetering in voornoemde mix worden bekeken. Deze zullen per bedrijf verschillen. Zoals hierboven uiteengezet, is het belangrijk de wens van de klant via een doeltreffende communicatie te vertalen in een dienst of produkt met een prijs/prestatie verhouding die voor hem of haar aanvaardbaar is en wordt aangeboden vanuit een plaats waardoor het goed samenwerken is. Een direct gevolg van deze zienswijze is, dat de geodeti sche dienstverlener minder alleen op produkt en produk- tie, maar ook meer op de klant en op advisering gericht zal moeten zijn. De geodetische dienstverlener zal meer gaan adviseren. Niet alleen de Vereniging van Nederlandse Bedrijven in de Geodesie (VNBG) als belangenbehartiger van de bedrijven, maar ook het Nederlands Genootschap voor Geodesie (NGL) als organisatie van onze beroepsgroep zou een platform kunnen zijn voor de bevordering van marketinggericht denken. In het NGL zijn immers veel ogen en oren gemobiliseerd, die toegang hebben tot de klanten en die trends in de vraagstelling kunnen vertalen in strategie en tactiek voor ons beroepsveld. Daarmee kan toekomst en werkgelegenheid worden geboden aan de geodetische dienstverlening, binnen de publieke en de private sector. Willen wij een maatschappelijk gewaardeerde beroeps groep blijven, dan is het nodig maatschappelijk gewaar deerde goederen en diensten te blijven bieden. Dit is niet iets wat over ons komt, maar waaraan ieder van ons bij zijn dagelijks werk binnen het marketingconcept moet denken. Literatuur Verhage, B., W. H. Cunningham, Grondslagen van de marketing. Leiden, Stenfert Kroese 1990. Het congresthema zal zijn „Kartografie in het GIS- tijdperk". Kartografie staat voor iets dat altijd heeft plaatsgevonden en zal plaatsvinden en GIS voor een trend, iets van dit moment. (pag. 9) Hierop bracht de heer E. S. Bos naar voren dat de in druk gewekt wordt dat er zonder GIS niets meer moge lijk is. Het is juist goed een aantal onderwerpen te hebben waar het woord GIS niet in voorkomt. De heer Ormeling reageerde hierop door aan te geven dat keynote-spreker J. P. Gerlot het zal hebben over de kartografie na GIS. (pag. 10) Een internationaal vermaarde keynote-spreker zal zijn visie geven op het centrale congresthema „Kartografi- sche aspecten van GIS". (pag. 14). (Uit: Kartografisch Tijdschrift 1993 no. 2 over het komend NVK-congres.) NGT GEODESIA 93 - 9

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 11