Verzelfstandiging Kadaster komt versneld naderbij door C. A. M. Roozen, beleidsmedewerker van het bureau Hoofddirecteur bij de Hoofd directie van het Kadaster te Apeldoorn. SUMMARY Privatization Cadastre sooner than expected On July 1, 1993 the Netherlands parliament accepted a law to privatize the Cadastre, trom May 1, 1994. The author describes the planned realization of this operation. Also the new management structure and business plan are discussed. Op 1 juli 1993 heeft de Tweede Kamer de Organisatiewet Kadaster aangenomen. In deze wet wordt de verzelfstan diging van de Rijksdienst van het Kadaster en de Open bare Registers in plaats van deze volledige naam spreken we in de praktijk kortweg van het Kadaster geregeld. Van verschillende kanten werd bij de wetsbehandeling waardering uitgesproken voor de constructieve wijze waarop dienstleiding en medezeggenschap aan de snelle totstandkoming van de verzelfstandigingswet hebben bij gedragen. Als ook de Eerste Kamer haar fiat aan de nieuwe wet geeft, gaat de verzelfstandiging in op 1 mei 1994 en wel in de vorm zo staat in de Memorie van Toelichting bij de wet van een „publiekrechtelijk vormgegeven zelf standig bestuursorgaan (ZBO) met eigen rechtspersoon lijkheid". De voorbereidingen zijn tot nu toe zo voorspoe dig gegaan, dat het mogelijk bleek acht maanden eerder te verzelfstandigen dan aanvankelijk voor denkbaar werd gehouden. Kadaster, verder zouden worden geprivatiseerd. Deze privatisering in de vorm van een toename van de uitbe steding van werkzaamheden leidde ertoe dat toenter tijd de B6 Landmeetkundige Diensten BV werd opgericht, een nieuw bedrijf gebaseerd op een samenwerkings verband van zes particuliere bedrijven die in opdracht van het Kadaster landmeetkundige en kartografische werkzaamheden uitvoeren. Verzelfstandiging past ook geheel in de lijn die reeds in 1982 werd ingezet door de toenmalige Staatssecretaris Brokx, die besloot dat het Kadaster kostendekkend zou moeten gaan werken. Via verschillende stappen werd in 1988 volledige kostendekkendheid bereikt. Vorm De redenen om bij de verzelfstandiging te kiezen voor een zogenoemde publiekrechtelijk rechtspersoon, vloei en voort uit de aard van de taken die het Kadaster heeft. Waarom verzelfstandiging? Met de verzelfstandiging van het Kadaster wordt een stukje van het regeerakkoord van het huidige kabinet uit gevoerd. Daarin is namelijk aangekondigd dat dit kabinet opnieuw inhoud wil geven aan de reorganisatie van de rijksdienst. Aansluitend daaraan heeft het kabinet bij zijn aantreden in de regeringsverklaring gezegd dat diensten die niet tot de kern van een departement behoren, op grotere afstand van dat departement zullen worden ge plaatst door ze in een of andere vorm te verzelfstandigen. De taken van het Kadaster behoren niet tot de kernacti viteiten van het departement van VROM. Voor de uit voering van die taken gelden gedetailleerde wettelijke normen en is specialistische kennis noodzakelijk. Om deze redenen, zo besloot het kabinet op 15 novem ber 1991, ligt verzelfstandiging van het Kadaster voor de hand. Bovendien wordt hierdoor niet alleen een verdere stroomlijning van het overheidsapparaat bereikt, maar wordt ook de doelmatigheid vergroot. En ook dat is één van de doelstellingen van het huidige regeringsbeleid. Lijn Verzelfstandiging is voor het Kadaster overigens niet iets geheel nieuws. Al in 1986 besloot Minister Nijpels dat werkzaamheden die voortvloeien uit de taken van het De kerntaak van het Kadaster is. het bevorderen van de rechtszekerheid bij het rechtsverkeer inzake registergoederen (onroerende zaken, teboekstaande schepen en luchtvaartuigen) in Nederland en het bevorderen van een optimale informatievoorziening daarover aan de samenleving en dat bovendien tegen zo laag mogelijke kosten. Als er geen goed, actueel en betrouwbaar inzicht bestaat in de rechtstoestand van onroerende zaken dit inzicht te leveren vormt het zwaartepunt van de taak van het Kadaster is de rechtsbescherming van burgers in het geding. Ook wordt dan het bestuurlijk en economisch ver keer belemmerd. Het Kadaster heeft waar het om haar kerntaak gaat een monopoliepositie. Vanwege deze positie in het rechtsverkeer en vanwege de wijze waarop deze is uit gewerkt in de Kadasterwet, zijn de kadastrale taken publieke taken voor de uitvoering waarvan de betrokken minister verantwoordelijkheid moet behouden. Dit laatste betekent dat „de politiek" het Kadasterbeleid ook in de straks verzelfstandigde situatie in zekere mate kan beïnvloeden. De overheid heeft onder andere be moeienis met de samenstelling en benoeming van be stuursorganen van de organisatie; de Wet Openbaarheid van Bestuur is van toepassing, en de Algemene Reken kamer en de Nationale ombudsman kunnen controle uit oefenen. 416 NGT GEODESIA 93 - 9

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 12