Ongelukje Met IVS kun je het terrein vanuit diverse hoeken bekijken. Facilitair bedrijf Beers legt uit dat FRANK DATA eigenlijk een facilitair be drijf wil zijn, dat voor een opdrachtgever foto's maakt van een bepaald gebied en dat aflevert op cassette. De op drachtgever werkt die verder uit. Alleen de foto-opname en het scannen gebeuren hier, en natuurlijk de verdere ontwikkeling en de levering van de programmatuur. Die opdrachtgevers kunnen ingenieursbureaus zijn, die weer voor anderen werken, maar het is evengoed denk baar dat bijvoorbeeld een gemeente zo'n systeem opzet. Het is mogelijk een systeem alleenstaand (stand-alone) op te zetten, maar ook is een gegevensbestand in een netwerk mogelijk waardoor elke gemeentelijke afdeling de gegevens kan bekijken. Dat heeft veel voordelen, want behalve over de topografische kaart beschikt men ook over de foto's. Dat is het verschil met andere digitale systemende fotobeelden blijven beschikbaar ook nadat ze zijn omgezet naar geometrische bestanden. Ze zijn op elk gewenst moment oproepbaar, bijvoorbeeld als politie of brandweer inzicht wil hebben in de feitelijke situatie. Mensenwerk Het uitwerken van de digitale foto's is nog niet geautoma tiseerd en blijft nog mensenwerk. Iemand achter het beeldscherm moet nog bepalen wat er moet worden uit getekend de hoek van een huis, een lantaarnpaal of een raster (de objectclassificatie). Maar er zijn wel controles ingebouwd in de programmatuur, waardoor je op de vin gers wordt getikt als er een janboel van wordt gemaakt. Hoewel de uitwerking meestal door een opdrachtgever zelf wordt uitgevoerd, kunnen ze het hier uiteraard ook zelf. Erik Bruel zet zich achter de uitwerkingsapparatuur. Hij stopt twee DAT-cassettes die van de scanner komen, in de recorder (één met hoge resolutie en één met lage resolutie) en roept via enkele eenvoudige beeldscherm instructies de eerste fotobeelden op zijn scherm. De foto's zijn zo opgenomen, dat elk punt minstens op twee foto's voorkomt. Om de foto's aan elkaar te koppelen, worden ook wat triangulatiepunten (inpaspunten) aange wezen. Die moeten zelfs op drie foto's voorkomen. Dat alles gaat in één bewerking. Dan volgt een rekenproces. De foto's van een gebied worden dan aan elkaar ge rekend tot één lokaal stelsel, vereffend en naar het RD- stelsel getransformeerd. Erik heeft niet veel tijd nodig om op zijn scherm een hele straat door te lopen en een massa punten aan te wijzen. Als de programmatuur klaar is met rekenen, is een pun- tenwolk verkregen van coördinaatpunten. Om die punten op de goede manier met elkaar te verbinden, is nog een menselijke handeling nodig die „editen" is gedoopt. Dan vindt nog de conversie naar verschillende uitwisselings formaten plaats. Als ook dat is gebeurd, kan de gewenste kaart worden getekend. Volgens Beers is er per ongeluk nog een leuk bijprodukt ontwikkeld, het beeldraadpleegsysteem, onlangs omge doopt tot Image Viewing System (IVS), want met die naam verkoopt het beter. Het is een soort tussenprodukt dat bestaat uit de fotobeelden die bij het scannen met een lage resolutie zijn opgenomen en dienen om tijdens het uitwerken de juiste foto snel op te roepen. Bij een proef die in Amsterdam werd gedaan, bleek er veel belang stelling te bestaan om snel beelden op te roepen van een willekeurige plaats om daar om je heen te kunnen kijken (zie de serie onderaan de pagina). De beelden die op het beeldscherm werden getoond, bleven echter beperkt tot die van het Rokin en de Dam, maar dat was boeiend genoeg. Verwerkingssysteem Het landmeetkundig verwerkingssysteem bestaat uit drie on derdelen die op standaard-pc's functioneren. Het FRANK-DMS bepaalt ruimtelijke richtingen naar triangulatie- en detailpunten via metingen in de foto's. Het FRANK-CAS vereffent en toetst gemeten richtingen van een serie opnamen en bepaalt X-, Y- en Z-coördinaten van alle gemeten punten. Het bestaat uit drie dimensionale vereffeningsprogrammatuur volgens de „Delft- se" theorie. Het FRANK-EDS tenslotte voegt (karto)grafische informatie toe aan de puntenwolken die met de rekencompo- nent ontstaan zijn. De editcomponent bestaat uit software voor het editen en converteren van een kaartbestand. NGT GEODESIA 93 - 9 421

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 17