nvk ,m, iM UIT DE INH0UD VAN HET kartografisch ffÏÏjËr TIJDSCHRIFT 1993.XIX.1 Vjg grf Artikelen R. van der Schans: In plaats van kaarten II. De werkplaats zonder woorden. Over modaliteiten en functies van taal en tekening Taal en tekening zijn rijker dan veel mensen beseffen. Ze beschrijven niet alleen wat we hebben waargenomen of bedacht, maar ze bevatten ook zeer veel elementen waarmee de taalgebruiker aangeeft hoe hij denkt over wat hijzelf, in taal of tekening, zoal naar voren brengt: „Bij mijn weten is dat daar te vinden", of „Wij beloven u, dat daar een plantsoen komt", of ,,'t Is een vreemd'ling zeker, die verdwaald is zeker". Taal en tekening zitten vol met vormen om allerlei modaliteiten uit te drukken. Heus, echt waar, ik meen het! Hoewel ze onmisbaar zijn in de communicatie en voor het menselijk handelen, wordt er in taalkundig en kartografisch onderzoek relatief weinig aandacht aan geschonken. Bij de tekening geldt dat ook voor de functionele aspecten. Dit artikel probeert op deze verwaarloosde zaken wat zicht te geven, vanuit een taal kundig, grafisch en kartografisch perspectief. Helaas (al weer een modaliteit!) lukt dat niet zonder woorden. Wang Ze-shen: Een kennissysteem voor het ontwer pen van kartografische symbolen Eén van de uitgangspunten van de redactie van het Kar tografisch Tijdschrift is, dat er in principe aandacht moet worden besteed aan elke academische promotie die er in Nederland plaatsvindt op het gebied van de kartografie. Aan de promovendi wordt dan ook altijd gevraagd om op basis van hun proefschrift een artikel voor KT te schrij ven, opdat lezers zich op de hoogte kunnen stellen van de inhoud en de resultaten van het verrichte promotie onderzoek. In dit artikel wordt verslag gedaan van een onderzoek op het gebied van de moderne kartografie, dat ook veel niet-kartografen zal aanspreken. Immers, een kennissysteem voor het ontwerpen van kaartsymbolen richt zich met name ook op diegenen die niet kartogra fisch geschoold zijn, maar toch hun eigen kaarten willen maken. P. Benjaminse: Kaarten in de krant Sinds de Golfoorlog zijn kaartjes niet meer weg te denken uit de dagelijkse krant: een actueel overzicht van de strijdende partijen in Irak, ex-Joegoslavië of waar ook ter wereld. In beeld wordt gebracht waar een deel van de be volking wegkwijnt onder de gevolgen van hongersnood, gifwolken, aardverschuivingen, overstromingen, bombar dementen of epidemieën. Het kruisje geeft aan waar het lijk ligt van de rechter die zonet met een bom werd opge blazen. Langs het volgende deel van de kust zal morgen een grote olievlek op het strand aanspoelen. Maar ook: de volgende etappe van de Tour de France, compleet met dwarsprofiel en fietsertje! Het werk van kartografen kenmerkt zich vaak door een maandenlange gestage opbouw van een kaartproduktie. Ook al zijn de produktiemethoden tegenwoordig veel sneller, onze kartografische kennis dwingt ons vaak tot een zorgvuldige afweging van de elementen die we op nemen en de vormgeving die wij daarvoor kiezen. Een relatief traag proces dus. 428 Haaks hierop staat de realiteit van de dagbladkartografie. Binnen enkele uren na de inslag van de meteoriet op Straatsburg kunnen we in de krant zien in welke straten de vermoedelijk verkoolde resten liggen van argeloze burgers. Hoe worden deze kaartjes gemaakt en door wie? P. Goddijn: Kaartenconservering nader bekeken De laatste jaren is er bijzonder veel ophef gemaakt over de conservering van museum-, archief- en bibliotheek materiaal. Terecht wordt de nadruk gelegd op conserve ring en niet op restauratie. Zorg dat wat je hebt niet verder achteruit gaat en laat het „terugbrengen" in de oorspronkelijke staat nog even rusten. J. K. van Gooi en R. O. Koop: Een inventarisatie van het gebruik van de Apple Macintosh bij kartografische bedrijven en instellingen De Amerikaanse computerfirma Apple heeft met de Mac intosh de laatste acht jaar een vaste plaats weten te ver overen in de computerwereld. Het succes van Apple weerspiegelt zich in de vele, met name grafische, toe passingen waarvoor de Macintosh wordt gebruikt. Ook binnen de kartografie heeft de Macintosh, ook wel aange duid met de koosnaam Mac, inmiddels een brede gebrui kerskring gevonden. In dit artikel wordt uiteengezet hoe de toepassing van de Mac in de kartografie vorm heeft gekregen. Daarnaast zal worden getracht een profiel te schetsen van de gebruikersgroep. De gegevens zijn ver kregen uit een inventarisatie van het Mac-gebruik onder kartografen, in het kader van een afstudeeronderzoek dat is uitgevoerd bij de Vakgroep Kartografie van de Faculteit der Ruimtelijke Wetenschappen van de Universiteit Utrecht. Het onderzoek heeft in de eerste helft van 1992 plaatsgevonden. M. J. Kraak: Digital Chart of the World In 1992 heeft de Amerikaanse Defence Mapping Agency (DMA) in samenwerking met de Australische, Canadese en Britse militaire karteringsinstituten de Digital Chart of the World (DCW) uitgegeven. De DMA heeft het produk- tiewerk uitbesteed aan ESRI, de makers van ARC/INFO. Deze, voor algemene doeleinden op vier CD-ROM schij ven uitgegeven, database bevat een topografische basis- kaart van de wereld op schaal 1 1 000 000 in vector formaat. De database is ontworpen ter ondersteuning van GIS-toepassingen en heeft een omvang van meer dan 1700 Megabyte. De DCW wordt geleverd met speciale software voor bevragen en weergeven en kan worden gebruikt op computers met het MS-DOS besturings systeem. N. J. Bakker: De stafkaart digitaal De Nederlandse soldaten lopen nog niet met „laptops", draagbare computers, in het veld waarop de kaart 1 50 000 op het beeldscherm staat. Wat betreft de beschikbare data behoort dit inmiddels tot de reële mogelijkheden nu de Topografische Dienst de topo grafische kaart op de schaal 1 50 000 geheel digitaal vervaardigt. Na een aanloop van ongeveer twee jaar be ginnen de eerste gedrukte kaarten, gemaakt vanuit het digitale bestand, van de drukpers te rollen. Als bijlage bij dit Kartografisch Tijdschrift treft men het tweede kaart- blad aan dat volgens de nieuwe produktiemethode is ver vaardigd: blad 39 West Tiel. Er is echter meer. Van de betreffende gebieden is alle topografie in vectorvorm aan- NGT GEODESIA 93 - 9

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 24