Grontmij JAARVERSLAG ORANJEWOUD BEHEER BV 431 I JAARVERSLAG HASKONING Hoewel het economisch klimaat verslechterde, nam de omzet verder toe, vermeldt het verslag. Het resultaat over 1992 is meer dan verdubbeld ten opzichte van 1991, maar dat komt vooral dank zij een vrijval van in het verle den gevormde belastingvoorzieningen. De omzet van de divisie „bouw" was lager dan het top jaar 1991, maar bleef toch op het niveau van de jaren daarvoor. Sterke stijging vond plaats in de divisie Milieu en dat ondanks de verhoogde concurrentie. De toename van activiteiten in deze divisie vond plaats op het gebied van milieumanagement en afvalverwijdering. Bij dit laat ste worden onder andere projecten als de voorbereiding van de bouw van de afvalverbrandingsinstallatie in Moer dijk en de slibverbrandingsinstallatie in Dordrecht ge noemd. Bij Haskoning was het milieubeleid van de overheid niet alleen van belang voor de divisie Mi lieu, maar leidde ook tot nieuwe activi teiten voor de divisies Bouw en Infra structuur. De divisie Infrastructuur werd, mede ten gevolge van het mobi liteitsbeleid van de overheid, gecon fronteerd met verschillende nieuwe trends, zoals de voorbereiding en uitvoering van groot schalige infrastructurele werken waaronder ondergrond se bouwmethoden. Op internationaal terrein groeide ook bij Haskoning de opdrachtenportefeuille met onder meer opdrachten in Venezuela, Bangladesh, Pakistan, Thai land, Turkije en het GOS. Het sociaal beleid was gericht op verdere groei in aantal medewerkers en in kwaliteit. Het aantal medewerkers steeg van 539 tot 589, hoewel het vinden van mensen op de Nederlandse markt erg moeilijk bleek te zijn. De mede werkers kregen in 1992 een algemene salarisverhoging van 4% plus een extra roostervrije dag. Uit de jaarverslagen blijkt; meer geodeten gevraagd. JAARVERSLAG GRONTMIJ NV fotogrammetrie, hydrografie, kartografie en geo-infor- matica. De eerste ontwikkeling daarvan is zeer bemoedi gend. De buitenlandse activiteiten van Grontmij ontwikkelden zich in (Oost-)Duitsland en België in positieve zin, in Engeland moesten de activiteiten van Cooper Mac Do nald worden beëindigd. Onder Euroconsult bestrijkt men zo'n veertig tot vijftig ontwikkelingslanden, alsmede de voormalige Sovjet-Unie en de landen van Midden- en Oost-Europa. Ultimo 1992 telde Grontmij 2788 vaste medewerkers, een toename van 3% ten opzichte van 1991. Groei dus. Voor 1993 gaat Grontmij uit van een groeiend draagvlak in eigen land, om prioriteit toe te kennen aan het verbete ren van de grootschalige infrastructuur en het behoud van een hoogwaardig woon- en leefmilieu en van de effecten van de Europese integratie. Grontmij pleit ervoor de overheidstaken te beperken tot be leid, bestuur en controle en de vergro ting van de rol van het bedrijfsleven. Hierbij kan Grontmij uitgroeien tot een full-service bureau dat in Nederland advies- en ingenieursdiensten levert en tevens in staat is te participeren in uitvoerende taken van lagere overheden. Hbotoirliw Het advies- en ingenieursbureau Grontmij heeft opnieuw een goed jaar achter de rug. De winst steeg, tot 14,1 miljoen gulden, wat een toename betekent van 8%. Het toenemend aantal opdrachten wordt toege schreven aan de integratie van de dienstverlening van Grontmij, Bravenboer Scheers en IHN. Ook de succes volle start van de B&S/Grontmij Geogroep heeft bijge dragen aan een sterkere marktpositie. Het milieu was een dankbare basis voor meer opdrach ten, met name in de vorm van milieu-effectrapportages, bodemsaneringen, rioleringsplannen en afvalverwer kingsprojecten. In de infrastructuuractiviteiten heeft de Betuweroute een belangrijke rol gespeeld, waarin met name de conse quenties met betrekking tot natuur en milieu zijn nage gaan voor diverse tracé-alternatieven en werd bijzondere aandacht besteed aan de planvorming rond het realise ren van fietsroutes. De sector Ruimtelijke Inrichting voerde een grote variëteit aan opdrachten uit in de inrichting van landelijke en ste delijke gebieden. Met name in de landinrichting was Grontmij betrokken bij ruim 135 000 ha in voorbereiding en 250 000 ha in uitvoering. De landmeetkundige activiteiten van B&S en Grontmij werden samengebracht in een nieuwe werkmaatschap pij, de Geogroep, die daarmee tot de grootste bureaus in Nederland behoort op het gebied van landmeetkunde, „De doelstelling van Oranjewoud is het leveren van kwali tatief hoogstaande diensten op het brede werkterrein van de inrichting, reconstructie en instandhouding van stad en land tegen concurrerende prijs", zo opent Oranje woud haar jaarverslag 1992. Met grote foto's en kleine onderschriften wordt een aantal uitgevoerde projecten toegelicht. Met name een luchtfoto van de overstroomde Tusschenklappenpolder in Gronin gen als gevolg van de dijkdoorbraak bij de aanleg van een aardgasleiding. In Noord-Holland werd een groot schalige milieu-opruimactie gehouden op het zwaar ver ontreinigde terrein van een voormalige rubberfabriek. Twee luchtfoto's (een echte en een beeldschermversie) van de gemeenten Lisse en Hendrik Ido Ambacht illustre ren een fotovlucht die is gemaakt ten behoeve van de automatisering van de vastgoedinformatie aldaar, zijnde een eerste stap op weg naar een GGI (Gemeentelijk Grafisch Informatiesysteem). Een twee pagina's grote foto illustreert de activiteiten van Oranjewoud bij de bouw van een aantal asielzoekerscentra. Volgens het directieverslag baren de economische ont wikkelingen Oranjewoud al meerdere jaren zorgen, hoe wel de investeringen in milieu en infrastructuur, zowel bij de overheid als in de private sector, op peil zijn gebleven. Daardoor groeide de omzet van Oranjewoud in 1992 ook weer met 16% tot ruim 214 miljoen gulden. In dit jaar werd een breed scala van opdrachten verzorgd: van het ontwerpen en in kaart brengen van rijkswegen tot het aanleggen van tennisbanen, van ontwikkelingsadvies voor de glastuinbouw tot de aanleg van vloeistofdichte bestrating, van bouwprojectmanagement voor o.a. asiel zoekerscentra tot bemonstering en analyse van duizen den bodem- en watermonsters, van levering van geïnte greerde vastgoedinformatiesystemen tot aan de inrich ting en aankleding van grootschalige woon- en bedrijfs terreinen. Het aantal medewerkers groeide, net als de voorgaande jaren, met ongeveer 180 personen. De vooruitzichten NGT GEODESIA 93 - 9

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 27