Gegevensbeheer [5] Kwaliteitsbeheer van ruimtelijke informatie Inleiding door ir. M. J. P. M. Lemmens, universitair docent fotogrammetrie en remote sensing, Faculteit der Geodesie, Technische Universiteit Delft. SUMMARY Quality control in spatial information Recently, quality control in Gl-systems has become an important issue. Quality control tools are mostly absent in GISs. Also a rigorous error theory is missing. This article discusses aspects that play a role in the quality of information produced by Gl-systems. First the question is considered why quality is a problem. Next the aspects that determine quality in information systems are treated. They encompass three groups user criteria, management criteria and technical criteria. The technical criteria are further elaborated upon. Finally some remarks are put on the GIS quality problem. De praktijk heeft aangetoond dat systemen voor ruimte lijke informatievoorziening in het vervolg geografische informatiesystemen (GISsen) te noemen efficiënte ge reedschappen vormen voor velerlei toepassingen. Thans komt het zwaartepunt steeds meer te liggen bij de vraag wat het produkt (de informatie) dat het systeem levert nu feitelijk waard is. Het blijkt dat de kwaliteitsbeheersing tot voor kort nauwelijks onderwerp van aandacht is geweest [4] [10]. Zo ontbreekt in de huidige Gl-systemen veelal het geschikte gereedschap om onzekerheid in gegevens en modellen te beschrijven en de effecten op het eind resultaat te bepalen. Dit artikel laat aspecten zien, die een rol vervullen bij de kwaliteit van ruimtelijke informatie. Als startpunt nemen we een recent verschenen boek van de hand van de eme ritus hoogleraar bedrijfshuishoudkunde prof. dr. Brevoord [3], Dit boek handelt onder meer over de kwaliteit van de informatiehuishouding. Eerst gaan we dieper in op de vraag hoe het komt dat de kwaliteit van geo-informatie een probleem vormt. Ver volgens bekijken we de factoren die de kwaliteit van de geleverde informatie bepalen. Deze blijken drie groepen te omvatten: gebruikerscriteria, besturingscriteria en technische criteria. Daarna spitten we de technische cri teria verder uit. Onder andere komen hier vragen aan de orde hoe fouten te voorkomen en hoe de doorwerking van de variabiliteit in gegevens en de onzekerheid in model len op de geproduceerde informatie te bepalen. Tenslotte plaatsen we de kwaliteitsproblematiek van GISsen in een breder perspectief. De ondergeschoven rol van kwaliteitsbeheersing Waarom heeft kwaliteitsbeheersing tot voor kort zo'n ge ringe aandacht gekregen binnen GIS? De vraag kan ook anders worden gesteld. Waarom levert de kaart in digitale vorm veel indringende kwaliteitsproblemen op, terwijl dat voor analoge kaarten niet het geval schijnt te zijn? Hier voor is een scala aan redenen aan te voeren. Bij gebruik van analoog kaartmateriaal, dat soms in slechte toestand (gescheurd, vergeeld) verkeert, krijgt de gebruiker veelal goed inzicht in de kwaliteit van de ge gevens. Gecombineerd met inzicht over de kwaliteit van de eigen modellen kan de gebruiker daardoor tot een realistische afschatting komen van de kwaliteit van het eindprodukt. Daarentegen is de herkomst van digitale bestanden, hun oorspronkelijke schaal, hun ouderdom en het doel waarvoor ze zijn vervaardigd, lang niet altijd zichtbaar en kenbaar. Hierdoor zal men de kwaliteit van de gegevens veelal niet op hun juiste gehalte kunnen in schatten. Bovendien lijken, door de cijfermatige repre sentatie, gegevens opgeslagen in een computer, een hoge mate van exactheid te bezitten. Deze schijnbare exactheid is misleidend en wekt onrealistische verwach tingen. Een tweede reden is dat manipulaties die met analoge Gegevens als grondstof in een produktieproces Het verzamelen en vastleggen van gegevens vormt geen doel op zichzelf. Gegevensbeheerders beogen het functioneren van organisaties te verbeteren door relevante gegevens te ver zamelen en op een geschikte wijze op te slaan ten einde in formatiegebruikers te voorzien van voor hen van belang zijnde informatie [3]. Daarmee vervult het gegevensbeheer een ondersteunende functie in het geheel van de informatievoor ziening. Er bestaat een gradueel verschil tussen gegevens en informa tie. Gegevens vormen een verzameling van feiten. Door middel van interpretatie kan hieruit informatie worden afgeleid, inter pretatie veronderstelt een toepassingsdomein. Een wegen planner zal uit dezelfde gegevens andere informatie afleiden dan een milieukundige. Het afleiden van informatie uit gegevens kan men opvatten als een produktieproces. De gegevens vormen de grondstoffen en de informatie het eindprodukt, zoals de klei de grondstof vormt voor de baksteen, en de baksteen, op zijn beurt, de grondstof voor het huis (fig. 1). Dit voorbeeld geeft tevens aan dat wat het eindprodukt van de één vormt, de grondstof voor de ander kan zijn. Een digitaal bestand vormt voor de fotogrammeter het eindprodukt. Voor de stadsontwikkelingsdienst is het één van de grondstoffen om er beleid, beheer en uitvoering op te base ren. Geo-informatie kan dus diverse produktleketens door lopen. 406 NGT GEODESIA 93 - 9

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 2