Eén van de kunstenaars, René Vlasblom, en daarmee kom ik dan op de relatie kunst - geodesie, gaf een toepas selijke visie op de grens tussen het stadje Huissen en haar buurgemeente Arnhem. Het kunstobject, dat bestaat uit een 15 meter lange rij op de grond gelegen spiegeltegels, met daarop in ijzer en koper uitgevoerd, de contouren van de gemeentegrens, gaf weer dat juist deze grenzen iets vertellen over de geschiedenis van gemeen ten en over de communicatie tussen mensen. De grensomtrek van de gemeente Huissen ais gestoten metalen vorm. Het kunstwerk gaf op een zeer eigenzinnige en toch rea listische wijze een kijk op één van de vele aspecten van de kadastrale landmeetkundige praktijk, het vastleggen van grenzen. Ook in de presentatie naar het publiek toe wisten de kunstenaars een eigen dimensie toe te voegen aan de manifestatie „Beelden op locatie". De folder en uitnodigingskaarten gaven op een kartogra- fisch verantwoorde wijze weer, dat kunst, geodesie en kartografie een relatie kunnen hebben. Voor meer informatie over dit kunstobject: KAVAZ, René Vlasblom, Oude Huissenseweg 4, 6834 GS Arnhem. VNG-COMMENTAAR OP RAVI-PLANNEN De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) schreef d.d. 22 juni 1993 een brief aan de vaste Tweede Kamer-commissie voor Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening over de Structuurschets Vastgoedinformatie en de positie van de RA VI: Naar aanleiding van het schrijven van de staatssecretaris van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu beheer aan de Voorzitter van de Tweede Kamer d.d. 28 mei 1993 (kenmerk S 172) inzake het kabinetsstandpunt over het in april 1992 uitgebracht advies „Structuur schets Vastgoedinformatie" van de Raad voor de Vast goedinformatie (RAVI) ontvangt u hierbij ons commen taar. Hieronder gaan wij eerst in op de voorstellen omtrent de verantwoordelijkheid voor de coördinatie van de vast goedinformatie, alsmede de voorgestelde omvorming van de RAVI tot een overlegplatform, waar het grootste ge deelte van de brief van de staatssecretaris betrekking op heeft. Tot slot gaan wij kort in op de standpuntbepaling over de inhoudelijke aanbevelingen uit de Structuur schets. Wij dringen erop aan, dat u ons commentaar omtrent de coördinatie van de vastgoedinformatie zult betrekken bij de behandeling van de Organisatiewet Kadaster, waarin immers wordt voorgesteld de RAVI haar adviestaken te ontnemen. 1. Coördinatie van de vastgoedinformatievoorziening In de brief aan de Kamer wordt voorgesteld de bestuurlij ke aanpak van de coördinatie van de vastgoedinformatie voorziening drastisch te wijzigen. Ten eerste wordt voor gesteld de taak van de coördinerend bewindsman op zeer afstandelijke wijze te vervullen. Ten tweede wordt voorgesteld de RAVI haar adviestaken te ontnemen; dit voorstel is al verwerkt in het wetsvoorstel Organisatiewet Kadaster. Tegen beide voorstellen hebben wij bezwaren die wij hieronder zullen toelichten. Het eerste voorstel voor een afstandelijke coördinerende taak wordt gemotiveerd met a) de werkwijze van de RAVI tot nu toe en de rolverdeling tussen RAVI en coördine rend bewindsman die zich al doende heeft ontwikkeld; b) de heroverweging van rijkstaken in het kader van de GEO-operatie; en c) de heroverweging van het stelsel van rijksadviesorganen. ad a) In verband met de gegroeide rolverdeling tussen de RAVI en de coördinerend bewindsman roepen wij in her innering, dat het RAVI-secretariaat aanvankelijk onder deel was van de directie Bestuurlijke Zaken van de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers. De destijds uitgebrachte rapporten waren sterk gericht op het functio neren van het Kadaster. Medio jaren tachtig is een op zichzelfstaand RAVI-secretariaat gevormd en hebben zich verder nogal wat wijzigingen voorgedaan in de be handelde onderwerpen en werkwijze. Het gevolg hiervan is dat de deelnemers bij het uitbrengen van adviezen door middel van overleg al in een vroegtijdig stadium tot overeenstemming trachten te komen. Deze draad in de historie van de RAVI kreeg een extra impuls met het ver zoek te adviseren over de Structuurschets Vastgoed informatie. Juist de verwevenheid van vastgoedinforma tie met verschillende beleidsterreinen en de betrokken heid van vele partijen maakt een dergelijke advies structuur zeer zinvol. Tegelijkertijd brengt dit met zich mee dat de adviezen een sterk procesmatig karakter be zitten in plaats van panklare oplossingen voor problemen. Het streven naar genoemde overeenstemming neemt niet weg, dat de coördinerend bewindsman op grond van de beide BlOS-nota's en het Besluit Informatievoorzie ning Rijksdienst 1990 zijn eigen verantwoordelijkheid heeft. Bij de behandeling van de nota BIOS II in 1990 is deze verantwoordelijkheid extra benadrukt, toen een aan tal Kamerleden vraagtekens heeft geplaatst bij de hand haafbaarheid van het toenmalige Besluit Informatievoor ziening Rijksdienst. Daar komt bij dat de samenhang in het informatievoorzieningsbeleid de laatste jaren alleen maar verder is gegroeid, waarmee de noodzaak is toege nomen van (mechanismen voor) sturing en coördinatie, aldus de toelichting op het herziene Besluit Informatie voorziening Rijksdienst 1990. Waar het gaat om meer technische of uitvoeringsgerichte kwesties, kunnen wij ons een grote afstand van de coördinerend bewindsman voorstellen zoals in de praktijk ook altijd het geval is geweest maar wij zien in het licht van de hier vooraf 436 NGT GEODESIA 93 - 9

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 32