taal gekarteerd. Inpark is dit project begonnen door in sa menwerking met de firma Aero Data de spoortracés van uit de lucht te fotograferen. Een vliegtuig is speciaal voor dit doel omgebouwd, zodat opnamen zijn gemaakt, die aan de meest professionele eisen voldoen. Het cameramateriaal is vervolgens fotogrammetrisch ge karteerd in het kantoor Leidschendam. De naverkenning, de inwerking daarvan en de conversie naar het AutoCAD systeem van de spoorwegen werden uitgevoerd door het Inpark Master kantoor te Gent. De intensieve samenwerking tussen de afgevaardigde van de Vlaamse Spoorwegen en de medewerkers van Inpark Master heeft geleid tot grote voldoening over de uitvoering van het project. (Uit: Inpark Info juni 1993) TENTOONSTELLING EDAMSE PLATTEGRONDEN De Vereniging Oud Edam houdt in het gerestaureerde stadhuis van Edam (nu deels museum) een tentoonstelling over Edam- se plattegronden vanaf 1550 tot nu, en van unieke zeekaarten die rond 1660 door Edamse kaarttekenaars zijn vervaar digd. De tentoonstelling duurt van 11 september tot en met 24 oktober 1993 en staat in het teken van het 50-jarig jubileum van de vereniging. Diver se kaarten zijn afkomstig uit bibliotheken elders in Europa en worden zelden of nooit tentoongesteld. De Edamse plattegronden geven de ontwikkeling van de stad door de eeuwen heen weer. De land- en zeekaarten van zes Edamse kartografen laten zien dat het graveren van kaarten destijds een belangrijke activiteit was in Edam. De kaarten tonen, gezien de beperkte middelen waarover men vroeger beschikte, een grote kwaliteit en nauwkeurigheid. Informatie: telefoon 02263-52222 of 02993-66784 of 02993 - 71402. KUSTGEMEENTEN: EIGENDOM STRANDEN WELLICHT HISTORISCHE MISVATTING Het Rijk is al sinds mensenheugenis de onbetwiste eige naar van het strand. De kustgemeenten betalen echter wel huur en moeten bovendien voor eigen rekening het zand schoon houden. Is dat wel juist of hebben we hier te maken met een historische misvatting? En als het strand na een storm oprukt richting kustgemeenten, pikt dan het Rijk niet in feite een stukje gemeentegrond in? Redenen voor de Noordhollandse kustplaatsen om een diepgaand onderzoek in te stellen. De twaalf gemeenten, verenigd in het Overlegorgaan Noordhollandse Kustgemeenten, hebben recentelijk de koppen bij elkaar gestoken. ,,Als blijkt dat we te maken hebben met een situatie die historisch onjuist is, heeft dat gevolgen voor alle kustplaatsen in ons land", zegt voor zitter E. Brommet, tevens burgemeester van Egmond. Brommet wijst op de nu geldende situatie die altijd als zeer vanzelfsprekend werd beschouwd, maar die hij op zijn minst merkwaardig vindt. „Een deel van het jaar in de zomer zijn de gemeenten verplicht een paar duizend gulden huur te betalen voor een strook land, het strand. Die huur geldt echter maar voor een klein stuk van het strand dat binnen de gemeente ligt. Wij moeten ons hele strand echter voor eigen rekening schoon houden, ook in de winter als er geen huur wordt betaald. Dat kost nog eens een veelvoud van die paar duizend gulden huur, reken maar op een ton per gemeente. Het Rijk vangt dus geld voor iets, en in ruil daarvoor moeten wij het voor eigen rekening onderhouden. Dat is toch krom?" Een bijkomstige merkwaardigheid in de hele situatie ziet de voorzitter in het feit dat het strand min of meer midden in de gemeente ligt. „De officiële gemeentegrens is vast gesteld op een denkbeeldige lijn twee kilometer uit de kust. Het Rijk bezit daarmee een strookje land binnen de gemeentegrenzen". En als met springvloed het water tot aan de duinvoet staat? „Ach hou op. Dan heeft de overheid even niets meer. Maar daar staat natuurlijk tegenover dat als het eb is, het Rijk zich blij mag prijzen met een flinke compensa tie", grapt Brommet. Een derde punt van onderzoek is de rechtmatigheid van het eigendomsrecht in relatie tot de veranderende kust lijn. Een deel van de gemeente Egmond bijvoorbeeld is door de eeuwen heen in zee terechtgekomen. Er ligt voor de kust zelfs een hele kerk onder de golven. „Het strand schuift langzaam op. Dat betekent dat het Rijk zich lang zaam maar zeker steeds automatisch een nieuw stukje gemeentegrond toeeigent. Hier komen we bij een moge lijke kadastrale onjuistheid. De situatie is verwarrend ge noeg om er eens een stevig onderzoek aan te wijden". Volgens Brommet kan het met de uitslag van het onder zoek twee kanten op, die allebei voordelig uitpakken voor de kustgemeenten. „Of de gemeenten worden eigenaar en het Rijk maakt de vergissing goed door de huur die al die jaren is betaald, terug te geven. Of het Rijk blijft eige naar, maar wordt dan ook verantwoordelijk voor het hele onderhoud. We hopen op de tweede variant. Dat pakt op termijn financieel nog gunstiger uit voor de gemeenten. En voor de belastingbetaler maakt het allemaal niets uit. Het geld komt alleen uit een ander potje". Brommet is niet bang dat als het strand eigendom zal worden van de gemeenten, die ook moeten gaan betalen voor zeer kostbare zaken als zandsuppleties. „Dat is een heel ander verhaal, en staat hier volkomen los van. Kust verdediging heeft er niets mee te maken". Een woordvoerder van het Ministerie van Financiën, waaronder Domeinen (de beheerder van de stranden) valt, reageert gelaten op het Noordhollandse onderzoek. „Het strand is gewoon eigendom van de Staat der Neder landen. Dat is al zo sinds de vorige eeuw. Een gemeente kan daar een stuk van huren. Net als een jager die in het 500 JAAR EDAMSE CARTOGRAFIE 50 JAAR OUD EDAM 438 NGT GEODESIA 93 - 9

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 34