BELGIUM EUROSENSE Wemmel den nagepraat. De Luchthaven had het bezoek perfect georgani seerd en verzorgd. Gecombineerd met het schitterend mooie weer én het soort vakantiegevoel dat „Schiphol" toch al gauw met zich brengt, was de bijeenkomst een groot succes. Ad van der Meer geotechnica te Sensing Society" (1978 - 1993) en men voelde zich alweer thuis. De dank voor de interessante excursie werd onderstreept met het aan de rondleiders overhandigen van tinnen landmetersbeeldjes en de sticker „Geodesie is meer dan (land)meten". Aan het einde van de dag werd een bezoek gebracht aan Antwerpen. Adri den Boer NGL-RAYONBIJEENKOMST NOORD-HOLLAND Op 10 juni 1993 hield de NGL-rayoncommissie Noord-Holland een bijeenkomst bij de NV Luchthaven Schiphol. Er namen veertig perso nen deel. De ontvangst vond plaats in het informatiecentrum van de luchthaven, waar maquettes en veel kaarten de uitbreidingsactivitei ten van Schiphol in beeld brachten. Die werden toegelicht in een film over het Masterplan. Op een heldere en aansprekende manier gaf de film inzicht in de bouwactiviteiten, de planning, de uitvoering en dergelijke. Twee sprekers boden aansluitend een inzicht in de landmeetkundige activiteiten op de luchthaven. Wilbert van Rooijen van de Meet kundige Dienst van de Rijkswaterstaat vertelde dat de MD al het meetwerk op de luchthaven doet. Dat is een gezamenlijke opdracht van de NV Luchthaven en van de Rijksluchtvaartdienst. Gegevens worden verwerkt tot digitale bestanden. De actualiteitseisen zijn hoog vanwege het hoge tempo van de bouwactiviteiten. Het meten op de luchthaven vergt veel tijd, omdat met name op de landings terreinen toestemming moet worden gevraagd en alleen onder bege leiding mag worden gemeten. Ook is het maken van fotovluchten een probleem, omdat het aantal vliegbewegingen rondom de lucht haven enorm groot is. Het reguliere vliegverkeer heeft immers altijd voorrang en de veiligheid gaat uiteraard boven alles. Maar het was, zo vertelde Van Rooijen, toch ook wel speciaal om als meetploeg overal op het landingsterrein te mogen komen, terwijl alle vliegtuig spotters achter de hekken moeten blijven! Dick Stooker van de NV Luchthaven Schiphol vertelde over de op bouw en het gebruik van het digitale bestand van topografie en kabels en leidingen. Omdat de bestaande topografische informatie van de luchthaven slecht en erg verspreid was, is een jaar of zeven geleden besloten om in één keer alles te actualiseren en tegelijk in een digitaal systeem onder te brengen. De topografie is thans volle dig digitaal beschikbaar en ook de meeste kabels en leidingen zijn in het bestand opgeslagen. Alle ontwerp- en uitvoeringstekeningen worden op basis van dit digitale bestand gemaakt; alle aannemers zijn verplicht om gebruik te maken van de digitale informatie van de luchthaven. Daarmee wordt bereikt dat iedereen dezelfde uniforme werkwijze volgt. Dat scheelt fouten en maakt coördinatie een stuk eenvoudiger. De luchthaven gebruikt het GDS-systeem, ontwikkeld door McDonnell Douglas, thans overgenomen door EDS. Het is de bedoeling om door te groeien naar een compleet digitaal geografisch systeem, met vlakinformatie (groen, wegen, gebouwen) en hoogte- gegevens. Na de lezingen werd een rondrit over het landingsterrein gemaakt, waarbij alle hoeken van het terrein werden bezichtigd. Diverse keren moest bij het oversteken van de landingsbanen op passerende vlieg tuigen worden gewacht. In de gigantische hangar 14 stond helaas geen vliegtuig in de steigers, maar bij navraag bij een toevallig passerende Security-ploeg werden we verwezen naar een „klei nere" hangar iets verderop, waar twee Boeing-747's stonden ge stald. De rondrit werd begeleid door een uitstekende hostess, die ons op aangename en informatieve wijze vertelde wat er te zien was. Tijdens de rit kon men de staatkundige versplintering van de wereld zien in de vorm van vliegtuigen uit Oezbekistan en Kroatië. Tot besluit van de dag bood de Luchthaven een hapje en een drankje aan in het Informatiecentrum, waar op geanimeerde wijze kon wor- TENTOONSTELLING GEOTECHNICA KEULEN De tentoonstelling werd van 5 tot 8 mei 1993 georga niseerd door de Alfred Wegener Stiftung, met daar bij aangesloten de „Tragergesellschaften". De op zet van de organisatie was de vertegenwoordigde vakgebieden onder te brengen onder één dak, zodat een interdisciplinaire uitwisseling van ervaringen mogelijk zou zijn. Ook het congres zou daartoe een belangrijke bijdrage moeten leve ren. De expositie, gehouden in vier hallen van het immense beursge bouw, trok ongeveer 20 000 bezoekers. Hiervan namen ongeveer 3000 deel aan de congressen. Het overgrote deel vertoefde dus op de zeer interessante expositie, waarbij bedrijven uit diverse vak gebieden aanwezig waren om hun diensten en produkten tentoon te stellen. Er waren diverse bedrijven uit Nederland vertegenwoordigd, als mede de VNBG met een gezamenlijke stand. Deze stand genoot een behoorlijke belangstelling en werd natuurlijk voor vele medelanders een trefpunt. Geïnteresseerden informeerden naar de achtergron den van de VNBG. Veelal moest Duits worden gesproken, ofschoon het Engels ook vaak uit de kast gehaald diende te worden. Als men deze expositie vergelijkt met bijvoorbeeld die van het NGL congres, valt direct een aantal zaken op. De exposanten kwamen onder meer uit de volgende vakdisciplines: astronomie hydrologie mijnbouwkunde kartografie bodemkunde klimatologie nagenoeg alle disciplines met zee-onderzoek het voorvoegsel „geo" zoals; meteorologie geo-archeologie mineralogie geobiologie ecologie geochemie boortechniek geodesie energietechniek geografie gravimetrie geologie meettechniek geomorfologie lasertechniek geofysica optiek geotektoniek fotogrammetrie geo-informatica NGT GEODESIA 93 - 9 443

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 39