-> 1 -* -> kaarten niet of slechts met zeer veel inspanning kunnen worden uitgevoerd, met de machine met de spreekwoor delijke druk op de knop tot stand kunnen worden ge bracht [10]. Maar zijn de bewerkingen wel geoorloofd? Een voorbeeld is het combineren van een digitale kaart schaal 1:10 000 met één van schaal 1 250 000 en het presenteren van het resultaat op schaal 1:10 000. Aan de gegevens op schaal 1 250 000 wordt op deze wijze een schaal 1:10 000 kwaliteit toegekend. Een derde aspect is dat men in de startfase van automati sering geneigd is analoge concepten letterlijk te conver teren naar hun digitale tegenvoeters. In het handmatige gebruik van kaartmateriaal wordt de kwaliteitsanalyse veelal impliciet uitgevoerd. Daarom was de ontwikkeling van kwaliteitsbeheersingsgereedschap in eerste instantie geen belangrijk punt van aandacht. Een externe factor vormt het feit dat de samenleving en de processen die zich daarin afspelen, steeds complexer zijn geworden. De bewaking en sturing hiervan vereisen kwalitatief hoogwaardige ruimtelijke informatie. Het is daarbij nog maar de vraag of handmatige methoden de informatie (binnen het gewenste tijdsbestek) kunnen leve ren, die thans wordt verlangd. grondstof -¥■ mensen instrumentarium eind produkt i k j Ik i k kwaliteitscontrole r r r gegevens mensen GIS informatie Fig. 1. De extractie van informatie uit gegevens kan men vanuit kwaliteitsbeheersingsoogpunt opvatten ais een produktie- proces. De gegevens vormen de grondstoffen, de procedu res in het GIS de machines en de informatie het eindprodukt. in produktieprocessen spelen mensen, uiteraard, een essen tiële rol. Kwaliteit In dit hoofdstuk staat de vraag centraal: welke factoren bepalen de kwaliteit van de uiteindelijke informatie? Het voldoen aan de verwachtingen van de informatie gebruikers is bepalend bij de beantwoording van de vraag of een informatiesysteem kwalitatief hoogwaardig is of niet. Een indicatie hiervoor blijkt al uit de definitie van kwaliteit zoals die door de NEN-ISO 8402 norm wordt gegeven Het geheet van de eigenschappen en kenmerken van een produkt of dienst dat van belang is voor het voldoen aan vastgestelde of vanzelfsprekende behoeften. Omdat het oordeel van de gebruiker zo'n belangrijke rol speelt, is kwaliteit een vaag en subjectief begrip. Binnen het raamwerk in [3] wordt gesteld dat de kwaliteit van in- formatieprodukten wordt bepaald door (zie ook fig. 2): de mate waarin de produkten tegemoet komen aan het wensenpakket van de gebruiker (gebruikerscrite ria); bestuurlijke eisen (besturingscriteria); de mate waarin het systeem voldoet aan de techni sche eisen om het wensenpakket te realiseren (tech nische criteria). NGT GEODESIA 93 - 9 Voortbouwend op [1] worden in [3] deze drie kwaliteits criteria verder uitgewerkt. In de rest van dit hoofdstuk gaan we nader in op de eerste twee aspecten: gebrui kerscriteria en besturingscriteria. Aan de technische cri teria besteden we het volgende hoofdstuk. gebruikers informatie systeem beheerders Fig. 2. De drie componenten die betrokken zijn bij de informatie voorziening: gebruikers, beheerders en het systeem, als mede hun onderlinge communicatiestromen. Elk van de drie componenten stelt z'n eigen eisen, respectievelijk gebrui kerscriteria, besturingscriteria en technische criteria. Gebruikerscriteria Deze criteria, die voortvloeien uit de wensen van de infor matiegebruikers, beslaan drie terreinen: gebruikersacceptatie; gebruikersoriëntatie; gebruikersvriendelijkheid. Gebruikersacceptatie Gebruikersacceptatie is een sociaal kwaliteitscriterium en behelst de mate waarin betrokkenen, zowel informatie producenten als -consumenten: deelgenoot zijn geweest in de totstandkoming van het systeem; bereid zijn het ontwikkelde systeem te aanvaarden als zinvol instrument. Hoe groter de inbreng hoe groter de kans op acceptatie. Hoe meer materiedeskundigheid men heeft kunnen in brengen, hoe meer affiniteit men met het systeem zal voelen. Gebruikersoriëntatie Onder gebruikersoriëntatie wordt verstaan de mate waar in de informatievoorziening in technische zin tegemoet komt aan de wensen van de gebruiker. Hierbij dient onder andere te worden gelet op de volgende aspecten prestatie; responsiviteit; flexibiliteit; adaptiviteit. Tot prestatie behoren onder andere: levertijd, functionali teit (de mate waarin het produkt direct geschikt is voor gebruik), nauwkeurigheid van de informatie en frequentie waarin de informatie beschikbaar komt. Responsiviteit geeft aan in welke mate producenten in staat en bereid zijn om zich aan te passen aan de wensen van de consument. Responsiviteit vereist dat producen ten zeer alert inspelen op optredende veranderingen in wensen van de consument. Door de dynamiek in organisaties doen zich steeds min der starre informatiebehoeften voor. De wensen kunnen sterk variëren op korte termijn. Flexibiliteit geeft aan in 407

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 3