hoeverre men op deze variabiliteit in informatiebehoefte op korte termijn kan inspelen. Dit betekent ook dat moet worden gekeken in hoeverre gegevens voor meerdere toepassingen geschikt zijn. Om responsiviteit en flexibiliteit mogelijk te maken, is het nodig dat er een onderhoudsplan wordt opgesteld na het realiseren van het informatiesysteem (zie kader). Onderhoud van het gegevensbestand Zoals elke producent moet ook de geo-informatieproducent, wil hij in de toekomst kwaliteit blijven leveren, optredende ver anderingen volgen. Vooral veranderingen in de informatiebe hoefte van de gebruikers dienen te worden gepeild. Eventueel moet het assortiment worden bijgesteld of uitgebreid. Daarvoor zijn een onderhoudsplan en voldoende budget onontbeerlijk. Daar de klantenkring niet homogeen zal zijn, zal een onder houdsplan van producent tot producent verschillen. Bovendien zal het onderhoudsplan niet star in de tijd kunnen zijn. Door verschuivingen in de gebruiksmarkt zijn aanpassingen nodig. Bij de ontwikkeling van informatiesystemen moet men rekening houden met trendbreuken. De lange termijn toe komst zal zich in het algemeen anders voltrekken dan men op grond van het heden zou verwachten. Extrapo leren van huidige trends kan daarom foute inschattingen opleveren. Op de onzekerheid op lange termijn moet zo goed mogelijk worden geanticipeerd. Daarom moeten geen starre systemen worden ontwikkeld, maar systemen die open zijn en waarop kan worden voortgebouwd. De mate van anticipatie op de onzekere lange termijn ont wikkeling wordt adaptiviteit genoemd. Gebruikersvriendelijkheid Gebruikersvriendelijkheid heeft betrekking op de kwaliteit van de communicatie tussen informatieproducent en in formatieconsument. Besturingscriteria Deze criteria vloeien voort uit het managementaspect van het informatiesysteem. Zij hebben de volgende aspecten effectiviteit en efficiëntie van ontwerp, bouw en wer king van het systeem, waarbij effectiviteit aangeeft in welke mate een beoogd resultaat wordt gerealiseerd en efficiëntie aangeeft of het bereikte resultaat met zo gering mogelijke kosten is bereikt; onderhoudbaarheid en uitbreidbaarheid van het sys teem, waarbij aspecten als modulaire opbouw van het systeem, standaardisatie qua taal voor het systeem ontwerp en de mate van documentatie een belangrijke rol spelen. Daarnaast is ook van belang dat de appara tuur, programmatuur en gegevens overdraagbaar zijn op andere personen en dat het personeel de nood zakelijke opleiding en training krijgt; compatibiliteit van apparatuur en programmatuur, met onder andere als relevante eisenstandaardisatie van programmeertaal en overdraagbaarheid van gege vens en toepassingsprogrammatuur van het ene systeem naar het andere systeem; privacybescherming van gegevens. Het technische pad blijft in [3] verder onbetreden. Daar om is het dienstig om enerzijds het technische kwa liteitspad in dit artikel verder te volgen en anderzijds de lezer voor een verdere verdieping aangaande gebruikers- en besturingscriteria te verwijzen naar [3], Technische kwaliteitcriteria Wanneer we een gegevensbestand opbouwen, moeten we hebben nagedacht over het doel van het bestand. Hebben we daarin voldoende inzicht gekregen, dan kunnen we vragen beantwoorden als: welke informatie willen we aan het gegevensbestand ontlenen? welke objecten moeten worden opgenomen? hoe definiëren we de objecten, zodat ze van andere objecten eenduidig te onderscheiden zijn? hoe leggen we de objecten vast, bijvoorbeeld as van de weg of de zijkanten? welke meetmethode te gebruiken: tachymetrie, foto- grammetrie of digitaliseren van kaarten? met welke attributen, zowel geometrisch als thema tisch, worden de objecten eenduidig gedefinieerd? in welke structuur leggen we de gegevens vast, opdat de benodigde informatie op de meest eenvoudige wij ze eruit kan worden afgeleid? wat is de gewenste nauwkeurigheid? Gezien het bovenstaande zou een opsomming van tech nische kwaliteitscriteria er als volgt kunnen uitzien: geschiktheid van de gegevensstructurering met be trekking tot de bewerkingen die erop worden uitge voerd en de informatie die men eraan wil ontlenen; consistentie van de gegevens; zij dienen geen tegen strijdigheden te bevatten (zie voor een behandeling van consistentie en regels in ruimtelijke informatie [20]); volledigheid van de gegevens; precisie en betrouwbaarheid van de gegevens, zowel thematisch als geometrisch; correctheid van de modellen en de daaruit afgeleide algoritmen: worden daadwerkelijk de bewerkingen uit gevoerd, die worden beoogd? rekentijd van de algoritmen; eenduidigheid van de gegevensdefinities; adequate computerimplementatie van de algoritmen in programmatuur; adequate representatie van de aard van de begren zing; aggregatieniveau van de gegevens; actualiteit van de gegevens: zij dienen de huidige stand van zaken te weerspiegelen. Uit deze criteria blijkt dat de technische kwaliteit ener zijds gerelateerd is aan de gegevens en anderzijds be trekking heeft op de modellen die de gegevens met de te produceren informatie verbindt. De kwaliteitscriteria van een informatieproduktiesysteem omvatten een breed scala. We beperken ons hier tot een aantal van de hierboven opgesomde aspecten. Daartoe is het eerst nodig dat we meer inzicht krijgen in de aard van ruimtelijke gegevens. Aard van ruimtelijke gegevens Vanouds heeft de landmeter zijn aandacht het meest gericht op de geometrische component van ruimtelijke gegevens. Nu de gegevens in digitale vorm worden opge slagen, blijkt dat de classificatie van de op te meten objecten een cruciale aangelegenheid is. Hierbij ontstaat het probleem dat classificatie toepassingsafhankelijk is. Een zelfde object kan voor verschillende toepassingen andere namen krijgen. Bijvoorbeeld in een rijkswegen bestand is een autosnelweg een weg die alleen toeganke lijk is voor snelverkeer en geen gelijkvloerse kruisingen 408 NGT GEODESIA 93 - 9

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 4