Meer dan onderzoeken 27 - 29 oktober Utrecht, Nederland NGL-congres. Zeventiende congres van het Nederlands Genootschap voor Geodesie. Thema: Geodesie is meer dan onderzoeken. (GIS Nieuwsbrief RWS, 1993-2) Piksel kader valt ook dat kwaliteitsinformatie over het eindpro- dukt wordt gepresenteerd op een wijze die voor de door sneegebruiker inzichtelijk is. De kwaliteitskenmerken die soms behoorlijk complex kunnen zijn, zie de geodetische kwaliteitskenmerken, moeten daarbij worden omgezet naar begrijpelijke proporties. Grafische weergave van informatie blijkt, door de hoge capaciteiten van het menselijke visuele systeem, tot de snelste communicatie te leiden. De visualisering van de variabiliteit van het eindresultaat is een aspect waaraan nog weinig aandacht is besteed. Tot één van de recente aanzetten behoort de visualise ring van de geometrische nauwkeurigheid van vector bestanden met behulp van banden langs de polygoon- grenzen, waarvan de breedte de lokalisatieprecisie weer geeft [13]. Hier liggen zeker uitdagingen voor de com- puterkartografie. Samenvatting Nu we in staat zijn gebleken om ruimtelijke gegevens met behulp van de computer op te slaan, te bewerken, te reproduceren, te analyseren en te presenteren, wordt de vraag wat de uiteindelijk verkregen informatie feitelijk waard is op een zeer breed front steeds urgenter. Kwali teitsbewaking, -analyse en -beschrijving kunnen worden beschouwd als de achilleshiel van de ruimtelijke infor matievoorziening. Het ontbreekt in GISsen niet alleen aan gereedschap om een goede kwaliteitsanalyse uit te voeren, maar er is ook nog geen overkoepelende fouten- theorie ontwikkeld om de kwaliteit van geo-informatie ont leend aan GISsen in alle facetten te bepalen en kwantita tief te beschrijven. Het bewerkstelligen van zo'n theorie vergt veel onderzoek. Kwesties die hierbij onder andere aan de orde dienen te komen, zijn: een systematische lijst (taxonomie) van bronnen van fouten, variabiliteit en onzekerheden in GIS te realise ren; voorkomen dat fouten insluipen in gegevens bij de diverse inwinningstechnieken; opsporen en verbeteren van foutieve gegevens, wan neer ze eenmaal bovenstaande zeef zijn gepasseerd, met behulp van beperkingsregels; voorkomen dat gegevens onderling tegenstrijdig zijn; variabiliteit van de verschillende typen gegevens modelleren en kwantificeren; onzekerheid in de functionele relaties tussen gege vens en informatie modelleren en kwantificeren; met welke methoden de doorwerking van de variabili teit in gegevens en de onzekerheid in modellen op de geproduceerde informatie moet worden uitgevoerd; opslag van variabiliteit van gegevens en de onzeker heid in modellen in gegevensbestanden. Het uiteindelijke resultaat dient een programmapakket te zijn, dat als het ware een beschermend schild vormt om alle GIS-componenten. De functie van de programmatuur is om de kwaliteit van de gegevens en de daaruit afgelei de informatie te bewaken en te waarborgen. De laatste jaren zijn veel initiatieven opgestart om boven genoemde aspecten op onderdelen te onderzoeken; zie bijvoorbeeld de verzamelde opstellen in [10] en het werk van Burrough en medewerkers [5] [11]. Deze initiatieven zijn met name geïnitieerd vanuit de toepassingsrichtin gen. Hier ondervindt men immers het gebrek aan kwali- teitsbeheersingsmiddelen aan den lijve. Ook geodeten kunnen van dit onderwerp een kernactiviteit maken. Literatuur 1Bemelmans, T. M. A., Bestuurlijke informatiesystemen en auto matisering. 3e herziene druk, Stenfert Kroese, Leiden/Antwer pen. 1987. 2. Bolstad, P. V., P. Gessier, T. M. Lillesand, Positional uncertainty in manually digitized map data. Int. J. Geographical Information Systems, vol. 4, no. 4, p. 399 - 412. 1990. 3. Brevoord, C., De informatiehuishouding; Boek I: grondslagen en metamethode. Kluwer Bedrijfswetenschappen, Deventer. 1991. 4. Burrough, P. A., Principles of Geographical Information Systems for Land Resources Assessment. Clarendon Press, Oxford. 1986. 5. Burrough, P. A., G. B. M. Heuvelink, The sensitivity of Boolean and continuous (fuzzy) logical modelling to uncertainty. Procee dings EGIS'92, EGIS Foundation, Utrecht. 1992. 6. Campbell, W. G., D. C. Mortenson, Ensuring the quality of geographic information system data: a practical application of quality control. Photogrammetric Engineering and Remote Sensing, vol. 55, no. 11, p. 1613 - 1618. 1989. 7. Drummond, J. E., Determining and processing quality para meters in geographic information systems. Proefschrift, The University of Newcastle upon Tyne. 1991. 8. Drummond, J. E., Beheersing van fouten binnen een GIS. Kartografisch Tijdschrift, jrg. 18, no. 1p. 13 - 22. 1992. 9. Fisher, P. F., First experiments in viewshed uncertainty: simu lating fuzzy viewsheds. Photogrammetric Engineering and Remote Sensing, vol. 58, no. 3, p. 345 - 352. 10. Goodchild, M., S. Gopal (samenstellers), The Accuracy of Spa tial Databases. Taylor Francis, London. 1989. 11Heuvelink, G. B. M., P. A. Burrough, A. Stein, Propagation of er rors in spatial modelling with GIS. Int. J. Geographical Informa tion Systems, vol. 3, no. 4, p. 303 - 322. 1989. 12. Kittler, J., On the accuracy of the Sobel edge detector. Image and Vision Computing, vol. 1, no. 1, p. 37 - 42. 1983. 13. Kraus, K., K. Haussteiner, Visualisierung der Genauigkeit geo- metrischer Daten. GIS, vol. 3, p. 7 - 12. 1993. 14. Lemmens, M. J. P. M., GIS: The data problem. Proceedings EGIS'91, EGIS Foundation, Utrecht, ISBN 90 73414 04 0, p. 626 - 636. 1991. 15. Lodwick, W. A., Developing confidence limits on errors of suit ability analyses in geographical information systems. In: Good- child, M., S. Gopal (samenstellers), The Accuracy of Spatial Da tabases, Taylor Francis, London, p. 69 - 78. 1989. 16. Molenaar, M., Object-hiërarchieën en onderzekerheid in GIS. NGT Geodesia, 34e jrg. no. 5, p. 199 - 205. 1992. 17. Openshaw, S., Learning to live with errors in spatial databases. In: Goodchild, M., S. Gopal (samenstellers), The Accuracy of Spatial Databases. Taylor Francis, London, p. 263 - 276. 1989. 18. Openshaw, S., P. J. Taylor, The modifiable areal unit problem. In: Wrigley, N., R. J. Bennett (samenstellers), Quantitative geo graphy, p. 61 - 69. 1981. 19. Teunissen, P. J. G., Nonlinear inversion of geodetic and geo physical data: diagnosing nonlinearity. In: Brunner, F. K., C. Rizos (samenstellers), Developments in Four-Dimensional Geo desy. Lecture Notes in Earth Sciences, no. 29, Springer-Verlag, p. 241 - 264. 1989. 20. Ven, M. P. J. van de, Consistentie en regels in ruimtelijke in formatie. NGT Geodesia, jrg. 35 no. 6, p. 258 - 264. 1993. 412 NGT GEODESIA 93 - 9

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 8