Geodetische dienstverlening door de ingenieursbureaus in de toekomst*] Inleiding door mr. ir. J. C. Anneveld, rayondirecteur vestiging Amsterdam van Ingenieurs- en Adviesbureau Inpark BV. SUMMARY Geodetical services in the future The author applies some marketing theory to the market of geodetical services. He advocates that geodetic firms should focus their attention more on marketing rather than on products and production. Voorspellingen over de toekomst doe je vooral op basis van het heden; het heden ken je niet zonder het verleden te kennen. Deze inleiding over de geodetische dienstver lening door de ingenieursbureaus in de toekomst is dan ook vanuit een historisch perspectief opgebouwd. Het startpunt van dit perspectief ligt aan het begin van de jaren zestig. Uiteraard hangt de geodetische dienstverlening door de ingenieursbureaus in de toekomst sterk samen met de ontwikkelingen bij de opdrachtgevers van deze bureaus. Hierbij nemen de geodetische opdrachtgevers, vaak overheidslichamen, wel een zeer speciale plaats in. De vraagstukken over de toekomst want die zijn levens groot aanwezig vertonen grote gelijkenissen. Hopelijk wordt dit in het vervolg van de inleiding duidelijk. Het startpunt van het nu volgende betoog ligt in de jaren zestig en het eindpunt grofweg vijf jaar na nu. Hierbij komen drie kernbegrippen naar voren produktie- en produktgericht ingenieursbureau; salesgericht ingenieursbureau; marketinggericht ingenieursbureau. Produktie- en produktgericht ingenieursbureau Van 1960 tot rond 1990 en misschien ook nu nog wel waren de ingenieursbureaus voornamelijk produktie- en produktgericht. Kenmerkend hierbij is dat de bureaus zich nagenoeg alleen richten op een zo efficiënt mogelijk produktieproces en/of een produkt of dienst van zo hoog mogelijke kwaliteit. Dit zit natuurlijk in de aard en menta liteit van technische mensen, maar er zijn ook andere redenen aan te wijzen. In de jaren '60 en '70 lag het accent van de geodetische dienstverlening, zowel kwantitatief als kwalitatief, bij overheidslichamen. De voornaamste taak van de inge nieursbureaus was de aanvulling van capaciteitstekorten bij de overheidsopdrachtgevers. En dat kwam nogal eens voor in deze periode van economische groei. Ik breng graag in uw herinnering de enorme woningbouw, de uit breidingen van het wegennet en de aanleg van het distri butienet voor aardgas, die alle een fors beroep deden op de geodetische capaciteit. Bewerking van de inleiding, gehouden op het symposium „Ont wikkelingen in de Nederlandse geodetische markt", georgani seerd door de Nederlandse Vereniging voor Geodesie op 27 april 1993 in Haarlem. Omdat de vraag groot was, was het geen wonder dat de geodetische overheidslichamen produktiegericht waren en dus zeker hun opdrachtnemers, de ingenieursbu reaus. In de jaren '80 werden zowel de produktiegerichtheid als de produktgerichtheid nog hoger dan in de jaren '60 en '70. De budgettaire problemen bij de overheid leidden tot bezuinigingen, in verreweg de meeste gevallen volgens de kaasschaaf-methode: hetzelfde werk moest met min der mensen en middelen worden gedaan. Dit betekende versterkte aandacht voor efficiencyverhoging en dus ster kere produktiegerichtheid, zowel bij de opdrachtgevers als bij de geodetische ingenieursbureaus. Tegelijkertijd werd de produktgerichtheid bij de geodeti sche ingenieursbureaus nog groter dan die al was. Deze tendens hing enerzijds sterk samen met de verhoogde uitbesteding, anderzijds ook met de technologische ont wikkelingen. Met de door de verhoogde uitbesteding gegarandeerde toename van de omzet werd de innovatieve kracht op het geodetische vlak binnen de ingenieursbureaus flink ver sterkt (overigens had deze innovatieve kracht nog meer kunnen worden versterkt, wanneer de overheden zich meer zouden hebben gericht op bestekken met functio nele prestatiebeschrijvingen in plaats van gedetailleerde bestekken). De verhoogde uitbesteding en toenemende innovatieve kracht liepen mooi in de pas met de technologische ont wikkelingen: de automatisering bood juist toen de moge lijkheid tot het opbouwen van grootschalige vastgoed informatiebestanden. Een en ander resulteerde in grote opdrachten in analoog/digitaalconversies. De geodetische dienstverlening maakte goede tijden door. Er trad dan ook een aantal nieuwe partijen toe tot de markt, waardoor de concurrentie sterker werd. Voor beelden van nieuwe toetreders zijn de leveranciers van hardware en software, consultancy-bedrijven en de leve ranciers van apparatuur voor nieuwe inwinningstechnie- ken. De concurrentie werd des te heviger, toen de klad in de voorspoed kwam. Vanaf 1991 is sprake van een economi sche teruggang. Deze leidde opnieuw tot efficiency operaties bij de overheden, de voornaamste opdracht gevers. Deze operaties gaan vaak gepaard met reorgani saties en, gelukkig vaak tijdelijke, teruggang van het uit te besteden werk. Zo traden bijvoorbeeld stagnaties op bij de GBKN-vervaardiging. Verder kregen de geodetische dienstverleners te maken NGT GEODESIA 93 - 9 413

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 9