Spreekwoord „Hij speelt den landmeter (de zwaaiende dronkaard)". (Uit: Prisma Spreekwoordenboek) met Kees, zei hij. Maar dat had ik niet goed verstaan. Het was CASE, Computer Aided System Engineering. Daar is bijvoorbeeld de gemeentelijke leerlingenadministatie mee opgezet. ..BOSS" kan worden geraadpleegd om te onderzoeken waar geluidswanden moeten worden geplaatst. CASE werkt fantastisch mooi, zegt Lex. Je krijgt een scherm voor je en daar teken je een bestandenstructuur op. Dat plaatje wordt automatisch vertaald naar allerlei voorschriften en naar een gegevensbestand. Met een druk op de knop krijg je automatisch alle mutatie- en raadpleeg-programmatuur. Ik wilde dat kunstje een keer met Oracle proberen, maar was benieuwd hoe de gebrui kers daarop zouden reageren. Nou dat ging erg goed en het loopt nu als een trein. Maar Lex kon niet weten dat die vanochtend juist bij Woerden door een stroomstoring was uitgevallen. Milieuvriendelijke moeder en dochter Lex stond erop dat we kennis zouden maken met zijn dochter. Het was een eindje lopen, want ze was op zichzelf gaan wonen. Het is trouwens een dochter van twee moeders. DHV+ Milieu-informatisering, heet de dochter. De ande re moeder is DHV - Milieu en Infrastructuur. Als bruids schat kreeg ze milieu-programmapakketten voor lokale overheden mee. Ook het bedrijfsleven heeft ze wat te bie den: het pakket MBS Milieu Beheersysteem. Dat sys teem kan op een PC worden toegepast. Vooral grote be drijven hebben behoefte hoeveelheden verontreinigingen (afval e.d.) in geautomatiseerde vorm te beheersen en zo mogelijk te verminderen. Het bedrijf Heineken is één van die klanten (zou het daarom zo heerlijk helder zijn?). Het troetelkindje is het milieupakket BOSS (Bodem On derzoek en Sanering Informatie Systeem) voor de over heid en sluit aan op het GFO - Milieu. Omdat Henk Kruize dat kind het meest heeft vertroeteld, vertelt hij enthousiast wat het allemaal kan. Met BOSS kunnen verontreinigingen worden vastgelegd. Gekoppeld aan GP+ kan eenvoudig visueel worden aan getoond hoe het met de vervuiling staat. Onderzoeken, al of niet met behulp van grondboringen, worden gere gistreerd en gelokaliseerd. Van onderzochte terreinen is globaal en per boorput aan te geven wat is gevonden, hoeveel arseen, chroom of kobalt de bodem bevat. Door selectie kunnen vragen worden beantwoord zoals: waar zit lood met een grotere concentratie dan de toegestane norm in het grondwater. Dit kan snel grafisch worden ge presenteerd. Steeds vaker wordt bij verkoop van terreinen een milieu verklaring geëist, omdat de financiële gevolgen van ver ontreinigde terreinen flink in de papieren kunnen lopen. Omdat BOSS aansluit bij het vastgoedmodel VG kan het worden gekoppeld aan het kadastrale systeem, de woningen- en bedrijvenkarthotheek en aan de digitale kaart. Veel gemeentelijke afdelingen hebben belangstelling voor de milieugegevens. De afdeling wegen heeft gege vens nodig in verband met het plaatsen van geluidsscher men: ruimtelijke ordening zal voor haar vergunningenbe leid inzicht willen in bodemverontreiniging door bijvoor beeld mest. Maar de interesse in de gegevens gaat natuurlijk veel verder, want sommige verontreinigingen houden niet op bij de gemeentegrens. BOSS is ook geschikt voor gebruik in samenwerkingsverbanden waarbij veel informatie wordt uitgewisseld. Daarom denkt K V Van Alphen dat er een goede toekomst is weggelegd voor haar dochter. Milieuvervuiling houdt niet op bij de gemeentegrens. Ongetwijfeld zal de moeder daar ook de vruchten van plukken, want zij heeft er nog de nodige financiële bin ding mee. Bovendien is K V Van Alphen in staat de modulen van moeder en dochter aan elkaar te koppelen, zodat ze el- kaars produkten kunnen gebruiken en aanpassen tot meerdere glorie van allebei. De bruidsschat is misschien wel heel snel terugverdiend. Wie weet worden er in de toekomst nog meer dochters geboren in het gezin K V. Want de plusjes bij die letters betekenen toch: „Mag het ietsje meer zijn?" NGT GEODESIA 93-10

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 12