Windmolens en hun rechten door A. M. Molen, werkzaam bij de gemeente Barneveld. SUMMARY Windmills and their rights In the past Dutch windmills have been used to grind corn and to release The Netherlands from water. At present most windmills are monuments. However, their survival is critical due to urbanization. This article discusses the laws that may protect windmills from extinction. Door urbanisatie zal de eeuwenoude „Oudhollandse", windmolen, als molen en monument, steeds meer wor den bedreigd door de oprukkende nieuwbouw en de daarbij behorende landschapsinrichting (o.a. bomen). De hoogte en de intensiviteit van deze nieuwbouw en zijn Fig. 1. Stellingmolen Concordia" te Ede. omgeving zijn van essentieel belang voor het kunnen functioneren en vooral voor het handhaven van zo'n molen. Soms is dat niet meer mogelijk (fig. 1). Naast dit misschien wat extreme voorbeeld komt het heel vaak voor dat de molenbiotoop*) niet abrupt, maar sluipend wordt ondergraven. De eigenaar, vaak een vereniging of een stichting, moet hier heel alert op zijn. In dit artikel wordt niet ingegaan op de moderne windtur- De gehele omgeving van de molen, voor zover die omgeving van invloed is op het goed functioneren van de molen als maalwerk- tuig en als monument. bines, watermolens en poldermolens met hun eigen eisen. Deze molens bevinden zich normaal gesproken in een open landschap, waardoor de omgevingseisen vaak minder bedreigend zijn. Molenbehoud Zinvol molenbehoud bestaat uit: regelmatig bouwkundig onderhoud, eventueel na restauratie. De uitvoering wordt vaak mede mogelijk gemaakt door middel van restauratie- en onderhouds- subsidies verstrekt door Rijk, provincies en gemeen ten, giften (donaties) en legaten van particulieren. Met restauratie wordt in dit geval bedoeld dat de molen niet alleen visueel, maar ook functioneel als windmo len wordt hersteld; in bedrijf stellen en houden; zorgen voor een goede windtoetreding en afvoer. Naast de hierboven genoemde bouwkundige en functio nele eisen spelen zeer zeker visuele aspecten (het oog wil ook wat) een grote rol. Deze visuele aspecten kunnen, bij realisering, erg ingrijpend zijn bij het vaststellen van de molenomgeving in het landschapsplan (bestemmings plan). In fig. 2a, 2b en 2c komt dit visuele aspect mooi tot uiting, want vanuit de zelfde fictieve ,,kijk"-standplaats oogt de molenomgeving toch heel anders. Deze tekeningen zijn overgenomen uit een rapport van J. van der l/eek, bedoeld als een advies aan de gemeente Lisse inzake de landschappelijke situatie rond de molen van de Zemelpolder. Ook is het belangrijk voor het in be drijf houden, dat de molen regelmatig in werking wordt gesteld, ten einde verval te voorkomen. Sommige provincies (o.a. Noord-Brabant) hebben een draaipremieregeling ingesteld. De premie wordt berekend aan de hand van het jaarlijkse aantal omwentelingen van de molen-as, waarbij vaak een minimum wordt ge hanteerd van dertigduizend. De omwentelingen worden waarnemingspunt 3 waarnemingspunt 3 huidige situatie Fig. 2a. Fictieve bestaande situatie. NGT GEODESIA 93-10 Fig. 2b. Situatie zonder bomen. Fig. 2c. Gewenste situatie. 497

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 13