504 BOUW HOOFDKANTOOR VERENIGDE SPAARBANK Inpark heeft voor de bouw van het hoofdkantoor van de Verenigde Spaarbank te Utrecht de passingsberekenin gen uitgevoerd. Daarbij wordt bestudeerd of de diverse nauwkeurigheidseisen waarmee men tegenwoordig in bouwprocessen wordt geconfronteerd, op elkaar zijn af gestemd. De theorie achter deze berekeningen is ontwikkeld in de jaren tachtig. Nieuw is de toepassing van „prefab"- elementen, die op verschillende bouwlocaties en onaf hankelijk van elkaar worden vervaardigd. Bouwbedrijven worden door toepassing van dergelijke elementen gecon fronteerd met nauwkeurigheidseisen die onderdeel uit maken van het bestek. Centraal hierbij staat het begrip maatkwaliteit, dat wil zeggen het voldoen aan strenge normen van de omschreven afmetingen. Inpark heeft in dit geval bestudeerd of de in het ontwerp omschreven vervaardigingstoleranties van de geleverde bouwprodukten, de tolerantie van de voegbreedte, de ruimte voor later te plaatsen elementen en de nauwkeu righeden van de voorgeschreven maatvoeringsmethode, op elkaar zijn afgestemd. Ook is onderzocht of de elementen wel zo nauwkeurig moesten worden gemonteerd. Daar waar uit de bereke ningen bleek dat dit niet het geval was, werden haalbare alternatieven aangegeven voor de detaillering van aan sluitende constructies. Inlichtingen: Inpark BV, drs. A. J. van Riel, telefoon 070 - 3170700. PILOT-PROJECT PUBLIEKRECHTELIJKE BEPERKINGEN Per 1 oktober 1993 is bij het Kadaster het pilotproject publiekrechtelijke beperkingen van start gegaan. Daarin wordt een zevental soorten beperkingen in de kadastrale registratie opgenomen. Eind 1994 wordt dit project geëvalueerd. In 1991 verscheen het RAVI-rapport ,,Wat niet weet maar toch deert". Daarin wordt een systematische registratie van publiekrechtelijke beperkingen aanbevolen uit een oogpunt van dienstverlening aan het rechtsverkeer in on roerende zaken. Deze registratie zal de kenbaarheid van de publiekrechtelijke rechtstoestand verbeteren. Onder publiekrechtelijke beperking wordt verstaan iedere in breuk op het gebruiken van of beschikken over onroeren de zaken, welke inbreuk via regelgeving door de overheid wordt opgelegd. Het Kadaster registreert overigens al veel jaren bepaalde publiekrechtelijke beperkingen. Te denken valt hierbij aan diverse gedoogverplichtingen en beperkingen als bijvoorbeeld beschermd (natuurmonu ment, voorkeursrecht van de gemeente, aanschrijving tot verbetering van een woning en onbewoonbaarverklaring van een woning. Overleg is gevoerd tussen Kadaster, provincies, gemeen ten, waterschappen, notariaat en makelaardij over het te houden pilot-project. Dit zal inhouden dat in de kadastrale registratie bij het kadastrale perceel een aanduiding komt van de soort publiekrechtelijke beperking en dat wordt verwezen naar de instantie die de beperking heeft opge legd en waar desgewenst nadere inlichtingen zijn te ver krijgen. Het besluit waarbij de beperking is opgelegd, be rust dus niet in de openbare registers, zoals dat wel het geval is bij de hiervoor bedoelde beperkingen die het Kadaster al lange tijd registreert. Het doel van het pilotproject is om de geraamde finan ciële en organisatorische consequenties in de praktijk te toetsen, om daarna de haalbaarheid te beoordelen. Tevens kunnen tijdens het project de reacties van de raadplegers worden vernomen. In het pilotproject zullen de beperkingen worden betrok ken waarvan registratie hoge prioriteit heeft in verband met hun betekenis voor de waarde van de onroerende zaak of omdat het bestaan van de beperking niet anders zins kan worden afgeleid. De volgende beperkingen zul len in het project worden betrokken: Publiekrechtelijke beperkingen van Gebied: het Rijk Splitsingsvergunningsvereiste Amsterdam (gedeeltelijk) Beschermd stads- of dorpgsgebied Kadaster (Monumentenwet) Amsterdam (gedeeltelijk) Publiekrechtelijke beperking van de provincie Aanwijzing tot monument Provincie Noord-Holland Publiekrechtelijke beperkingen van de gemeente -.tj-t, ~X- Raadsbesluit tot onteigening Amsterdam (gedeeltelijk) Aanwijzing tot monument Dordrecht, Gouda Bouwgrondbelasting, baatbelasting Alkmaar, Bleiswijk Publiekrechtelijke beperking van het waterschap Verbodsbepalingen waterkeringen Hoogheemraad schap Noord- Hollands Noorder kwartier (gedeeltelijk) De opzet van het project is als volgt: het Kadaster plaatst in de kadastrale registratie (AKR) bij de percelen een code die de soort beperking aan geeft, op basis van de opgave van de overheid die de beperkingen heeft opgelegd; op te verstrekken informatie (via het Kadaster-Netwerk of op uittreksels e.d.) wordt de code omschreven; ingeval van wijzigingen in de kadastrale percelen wordt de code automatisch bij de nieuwe percelen overgenomen; bij het vervallen van beperkingen geldt een soortgelij ke procedure. Eind 1994 zal de evaluatie plaatsvinden. Daarbij zal wor den gekeken naar de praktische en financiële haalbaar heden of er voldoende draagvlak voor de registratie is. Informatie: Z. Klaasse, telefoon 055 - 285254. GEODETISCHE COLLOQUIA. Het geodetisch instituut van de „Rheinish-Westfali- schen" Technische Hogeschool Aken en de afdeling Aken van de Duitse vereniging voor Vermessungswesen houden in het hoofdgebouw van de RWTH Aken, kamer 224, Templergraben 55 de volgende wintervoordrachten: 25 november 1993: Vort der Prazisionsvermessung bis zum Gebaudeinformationssystem - Vermessung- aufgaben bei der GroBforschungseinrichtung DESY, door Dr-lng. W. Schwarz, Deutsches Elektronen Syn- chroton DESY, Hamburg; NGT GEODESIA 93 - 10

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 20