20 januari 1994: Neue Entwicklungen im geodati- schen Instrumentebau nebst Auswertetechniken, door Prof. Dr-lng. H. Ingenstand, Institut für Geodasie und Photogrammetrie der ETH, Zürich. WAARDERINGSKAMER IN OPBOUW De Wet Waardering Onroerende Zaken (WOZ) die naar verwachting 1 januari 1995 in werking treedt, regelt een landelijke uniforme waardering van onroerende zaken voor belastingdoeleinden. De Wet WOZ is in behandeling bij de Tweede Kamer. Onder het voorgestelde regime worden de gemeenten belast met de verantwoordelijkheid voor het uitvoeren van de taxaties. Na inwerkingtreding van deze wet zullen (vrijwel alle) on roerende zaken in Nederland tenminste eenmaal in de vier jaar worden getaxeerd. De waarde zal door verschil lende belastingheffende overheden worden gebruikt en dat vraagt om vergaande uniformiteit bij de waardering. Deze uniformiteit verbetert de rechtszekerheid en de rechtsgelijkheid van de burgers. De Belastingdienst gaat de waarde gebruiken voor het huurwaardeforfait in de inkomstenbelasting en voor de vermogensbelasting. De waterschappen gaan de waarde gebruiken voor de heffing van de waterschapsomslag van gebouwde onroerende zaken en de gemeenten gaan de waarde gebruiken voor de heffing van hun eigen onroerende-zaakbelastingen. Waarderingskamer De noodzakelijke uniformiteit bij de waardering zal wor den verzekerd door toezicht door een afzonderlijk or gaan. In dat orgaan, de „Waarderingskamer", werken de drie overheden samen, die straks gebruik gaan maken van de waardegegevens. Op dit moment is de Waarde ringskamer organiek nog een extern adviesorgaan van het Ministerie van Financiën. Met de inwerkingtreding van de Wet WOZ wordt zij een zelfstandig bestuursorgaan met publiekrechtelijke rechts persoonlijkheid. Taken De Waarderingskamer is momenteel belast met het tref fen van de voorbereidende maatregelen voor de in voering van de Wet WOZ. Als deze wet in werking is getreden, heeft de Waarderingskamer onder meer de volgende taken Het houden van toezicht op de uniforme uitvoering van de waardering van onroerende zaken voor de belasting heffing. Hiervoor zal aan de Waarderingskamer bij wet enkele belangrijke bevoegdheden worden toegekend, waaronder een aanwijzingsbevoegdheid aan de gemeen tebesturen. Een aanwijzing is een zwaar middel waarmee foutief handelen van het gemeentebestuur op het terrein van de waardering kan worden gecorrigeerd. In het kader van deze toezichthoudende taak past ook het vaststellen van kwaliteitseisen met betrekking tot de waardering van onroerende zaken. Om de kwaliteit van de waardebepaling te verhogen, zullen vakbekwaam heidseisen voor taxateurs worden geformuleerd. De ma nier waarop feitelijk toezicht wordt uitgeoefend, moet nog nader worden bepaald. De Waarderingskamer maakt daarnaast een protocol voor de uitwisseling van de gegevens tussen gemeenten als leverancier en waterschappen en Belastingdienst als NGT GEODESIA 93-10 afnemer. Ook maakt zij regels voor kostenberekening en verrekening tussen leveranciers en afnemers. Voorts zal de Waarderingskamer in bepaalde gevallen als arbiter tussen de verschillende overheden kunnen op treden, die het waardegegeven voor hun belastingen ge bruiken. In de Waarderingskamer zitten dertien leden, zes uit de kring van gemeenten, drie uit de kring van de water schappen, drie uit de Belastingdienst en een onafhanke lijke voorzitter. Secretariaat De Waarderingskamer wordt bijgestaan door een secre tariaat, dat onder leiding staat van een secretaris. Dit se cretariaat verkeert nog in de opbouwfase en kent een af deling Toezicht en een afdeling Regelgeving. Naar ver wachting werken er in de loop van 1994 een tiental mede werkers. Afdeling Toezicht De afdeling Toezicht van de Waarderingskamer is verant woordelijk voor toezicht op de uniformiteit bij de waarde bepaling. Daarvoor zullen informatiestromen plaatsvin den tussen gemeenten en het secretariaat van de Waar deringskamer. Voordat een hertaxatie plaatsvindt, moe ten gemeenten een plan van aanpak insturen. Dit plan wordt beoordeeld door de afdeling Toezicht. Voorts moe ten de resultaten van de gemeentelijke kwaliteitsanalyse worden beoordeeld. Tenslotte dienen de gegevens uit het onderzoek achteraf te worden beoordeeld. Uit deze be oordelingen moeten conclusies kunnen worden getrok ken en zonodig maatregelen voorbereid. Hoofd van de afdeling is de geodeet ir. R. M. Kathmann, telefoon 070 - 3286868. Het adres van de Waarderings kamer is: Postbus 93210, 2509 AE Den Haag. GESLAAGDEN TU DELFT Op 17 september 1993 zijn geslaagd voor het diploma geodetisch ingenieur: mevrouw A. E. Bollweg en de heren J. Bouman, R. J. G. Bun, J. Hussem, J. C. Kester, Khafid, J. M. Koeckhoven, F. Krijgsman, E. E. A. M. C. Kuis, M. Rietdijk, C. M. Roelfsema en R. J. Valten. Samenvattingen van de scripties zullen te zijner tijd wor den gepubliceerd in de rubriek „Scripties" van dit tijd schrift. DIGITALE HYPOTHEEKSCANNER Bij wijze van proef is bij het Kadaster te Alkmaar een proef gestart met een nieuwe methode om hypotheekin schrijvingen op te zoeken, in te zien en te kopiëren voor de afnemers. De gegevens worden ingevoerd met een scanstation en worden opgeslagen op compact discs (CD's), die zijn aangesloten aan een PC. De uitvoer ge schiedt met een laserprinter. Door het systeem zijn de ge gevens sneller beschikbaar en de kwaliteit van de kopie is beter. Invoer van de hypotheken kost nog geen kwartier per dag. Het zoeken en reproduceren gaat aanzienlijk sneller: metingen hebben aangetoond dat tenminste tien dagen per duizend aanvragen efficiëntieverbetering is te behalen. In de toekomst worden waarschijnlijk de overige kantoren van het Kadaster met dezelfde apparatuur uitgerust. (Uit: Terzake, april 1993) 505

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 21