Is geodesie meer dan waterpassen? Beelden van wand en straat: Inleiding Eigentijdse hausse door A. M. den Boerredacteur. Geodetic profiling: images on walls and in streets Increasing privatization invites surveying firms to emphasize their existence by putting works of art on the walls of their buildings and by the side of the streets. Most of these advertizing objects are related to levelling. This richly illustrated article presents a preliminary inventory. SUMMARY Landmeters timmeren per definitie aan de weg. Als ze niet zelf bezig zijn, kan men toch verklikte grondslagpun- ten, grens- en peilstenen, paspuntschijven en dergelijke aantreffen. Al voor en los van een Commissie Promotie Geodesie trekken daarboven landmeetkundige kunst werken en straatnamen de aandacht. Voor een dergelijke inbedding van een beroep in de totale samenleving is in het Duitse taalgebied traditioneel meer belangstelling [1], Een gevelsteen, uithangteken of object dient om een pand te onderscheiden van andere, om het een „eigen merk" te geven. Terwijl straatnamen, wijk- en huisnum mers worden opgelegd, plaatst men gevelstenen op eigen initiatief. Ze zijn vanouds meer dan een adresaan duiding: bij bedrijven ging het om kenmerken of zelfs re clame. Ambachtelijk gereedschap of produkten werden vaak afgebeeld of uitgehangen. Zo vindt men in Edam (Kleine Kerkstraat 2) onder meer een gevelsteen die twee mannen toont, die met een pas ser een globe meten. In dit pand woonden eeuwen terug de kaartmakers en gebroeders Harmen en Marten Jansz. Toen in 1895 het Delftse Geodesiegebouw werd neerge zet aan de Kanaalweg, kreeg dat gevelstenen met wa penschilden met geodetische passer en gradenboog en pal boven de deur vijf beeldjes van vrouwenfiguren met geodetische attributen [2]. In 1896 werd in Groningen een monumentaal spoor wegstation voor het publiek opengesteld. De Amsterdam se architect ir. J. Godschalk liet het rijk versieren met go- thische en renaissance-motieven. De ruimte van de „op zichter" werd boven de deur voorzien van een steen met passer en waterpasinstrument op driepoot (fig. 1). Voor het ITC-gebouw aan dezelfde Delftse Kanaalweg werd in 1956 een sculptuur geplaatst van de Nijmeegse Fig. 1. NS-station Groningen (1896). kunstenaar Charles Hammes, in de volksmond de „kron kel" genaamd (de sculptuur dus!). De „kronkel" verhuis de mee naar Enschede. Een kenner omschreef de sculp tuur als volgt: ,,Zij beeldt in een brede doorlopende strip de aarde uit, waaromheen een figuur, die het midden houdt tussen een vogel en een vliegtuig, een glijdende baan beschrijft. Al dus symboliseert dit monument de, de gehele aarde om spannende, reikwijdte van wetenschap (de vogel) en fotogrammetrie (het vliegtuig)" [3], Als vignet op ITC-drukwerk werd de „kronkel" over bekend. De laatste jaren is er een werkelijke hausse van publieke geodetische objecten. Samen zouden ze de indruk kun nen wekken: geodesie is weinig meer dan waterpassen. Sinds 1988 is in het Amsterdamse stadhuis/muziekthea ter het NAP-referentievlak permanent voor een breed pu bliek zichtbaar. Men kan zelfs zijn hand op de bronzen bout op nulhoogte leggen [4], In 1989 werden in Den Haag grote afdekkende panelen geplaatst bij de ingang van het uit 1956 daterende pand van Gemeentewerken. (Boven de deur staat nu natuurlijk „Stadsbeheer".) Een paneel werd beschilderd met een bebaarde waterpasser (fig. 2). Fig. 2. Paneel bij Stadsbeheer te Den Haag (1989). Het bureau Passe-Partout te Gouda - gespecialiseerd in bouwmeten - liet in 1990 voor haar buitengevel een plastiek ontwerpen door H. Galjé van HG Reklame te Waddinxveen. Vanwege de ligging aan de spoorbaan - tot 1993 - kennen velen de waterpasser met een 's avonds door rood licht gevisualiseerde vizierlijn. Het landmeters- hoofd is ongeveer twee meter hoog. De E-baak reikt van maaiveld tot dakrand (fig. 3 en 4). Voor het nieuwe pand van Geo Meetdienst aan de Cel- siusweg te Bunschoten verrees in 1991 naar ontwerp van NGT GEODESIA 93-10 491

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 7