t k A -< Formalisatie Hoe kan men de bestaande kartografische regels formali seren, zodat de nagestreefde kwaliteit van het beslis singsproces wordt bereikt? Aspecten als modelleren (onder andere generalisatie), documentatie (bestands beheer), standaardisatie (uitwisselingsmogelijkheden) en integratie (bestanden in het GIS-tijdperk) spelen hierbij een rol. In dit artikel zal nader worden ingegaan op de mogelijk heden tot visualisatie en de methoden en technieken van gebruik van een digitaal topografisch bestand. De moge lijkheden worden sterk beïnvloed door de karakteristiek van het bestand. Denk hierbij bijvoorbeeld aan de inhoud, het detailniveau en de gegevensstructuur. Visualisatie hulpmiddelen Het kaartbeeld zoals de gebruiker dat onder ogen krijgt, is altijd een compromis tussen het kartografische ontwerp en de technische mogelijkheden. Juist deze laatste zijn de afgelopen decennia dramatisch veranderd. Naast allerlei produktietechnische veranderingen is één van de belangrijkste implicaties een scheiding in hoofdfunctie van de kaart (fig. 2). Was de topografische kaart vroeger zowel opslag- als presentatiemedium, met de komst van de digitale kaart is deze functionaliteit gescheiden, waar door nieuwe gebruiksvarianten ontstaan. permanente kaart tijdelijke kaart paper into, overdracht gegevensmodel/opslag info. overdracht beeldscherm gegevensmodel/opslag Fig. 2. De ontwikkeling van de kaart: de splitsing van functionaliteit. Voor instanties die zich bezighouden met de produktie van topografische informatie, ontstaan hierdoor unieke mogelijkheden: men kan het eigen kaartbeeld vernieu wen en aanpassen aan de tijdgeest. Daarnaast spelen de veranderingen die GIS teweeg bracht bij de topografische karteringsinstanties. Vroeger kon men deze beschouwen als informatiefabrieken met als produkt de papieren topo grafische kaart. Deze werd één keer gemaakt en wel voor iedereen. De klant moest tevreden zijn met het fabrieks- model (de standaard kaart) en hoogstens wat dealer opties (een overdruk in een andere kleur) [14]. Hierbij moet eerlijkheidshalve worden vermeld dat dit vaak de van boven opgelegde taak van deze instanties was. Nu, in dit tijdperk van GIS en computer-kartografie, kiest de klant zelf de benodigde onderdelen (bijvoorbeeld alleen een bestand met spoorwegen) en werkt men met gedistri bueerde databases. Samen met de no-nonsens trend [15] leidt dit ertoe dat ook voor topografische karteringsinstan ties steeds meer geldt ,,de klant is koning". multimedia database geluid video animatie tekst overhead projectie beeld scherm topo grafische database GIS/LIS hpgl PostScript pen- s laser- elektrostA f thermal plotter J v printer Fig. 3. Hulpmiddelen bij de visualisatie van topografische informatie. Voor de visualisatie van de topografische informatie kiest men veelal tussen papier of beeldscherm. De kaart op het beeldscherm wordt wel een tijdelijke kaart genoemd. Dit presentatiemedium wordt niet alleen gebruikt voor de weergave van tussenresultaten, maar ook tijdens eind presentaties. Beperkingen van het beeldscherm als pre sentatiemedium zijn het veelal beperkte formaat en de resolutie (oplossend vermogen), terwijl met name bij per sonal computers de beschikbaarheid van kleur onder hevig is aan beperkingen. Het probleem van formaat wordt teniet gedaan wanneer de op het scherm afge beelde kaart met behulp van speciale apparatuur via een overhead-projector op de wand wordt geprojecteerd. Kartografisch voordeel van het beeldscherm is de moge lijkheid om met behulp van computergrafiek en computer technologie driedimensionale afbeeldingen en animaties te creëren. Daarnaast is er de mogelijkheid de visualisa tie zo uit te voeren, dat de gebruiker de kaart kan bevra gen. Van de diverse kaarteenheden kan op deze manier achtergrondinformatie uit de GIS database worden ge toond. In relatie tot multimedia ontstaat zo de mogelijk heid foto's en/of film van de omgeving te tonen, oude kaartedities te bekijken en landschapsgeluiden te be luisteren, of een „wandeling door het terrein" te maken, waarbij tijdens de tocht de database toegankelijk is. Deze aanpak creëert voor de gebruiker een omgeving waarin exploratieve data analyse tot de mogelijkheden behoort. De permanente kaart is de vertrouwde kaart op papier. Een veel voorkomende manier om met behulp van de computer deze kaart vanuit een bestand te maken, is via een tekenautomaat of penplotter. Daarnaast is er, af hankelijk van het type uitvoer dat men wenst (bijvoor beeld kleur versus zwart-wit, groot of klein formaat), een grote keuze aan mogelijkheden, variërend van de zwart wit A4-laserprinters tot kleuren AO-elektrostratische plot ters (fig. 3). De prijs van deze apparaten varieert van enkele honderden guldens tot honderdduizenden gul dens. Overigens moet men niet alleen naar de initiële aanschafkosten kijken, maar ook naar bijvoorbeeld de kosten per kopie [6]. De apparatuur zoals afgebeeld in fig. 3 wordt vaak aan gestuurd via een zogenaamde tekeninstructietaal, zoals PostScript of HPGL. Met name PostScript is niet meer weg te denken uit de grafische wereld. Het is ontworpen als paginabeschrijvingstaal voor gebruik op onder andere laserprinters. Met een tekenprogramma, zoals Arts 542 NGT GEODESIA 93-11

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 10