Letters of zelfs ARC/INFO, ontwerpt men een kaart. Wanneer men bij de uitvoermogelijkheden kiest voor PostScript, zal het betreffende tekenpakket de vaak op het beeldscherm zichtbare kaart gaan beschrijven in PostScript. Deze informatie kan vervolgens naar een be paald uitvoerapparaat worden gezonden, waar een Raster Image Processor (RIP) de PostScript-code ver werkt tot een bitmap, die vervolgens door de betreffende printer op papier wordt gezet. Doordat PostScript veel wordt gebruikt, is het als een soort ad hoe uitwisselings standaard gaan fungeren. Dit is mogelijk omdat Post Script een resolutie-onafhankelijke tekstuele beschrijving van de kaart geeft. Een PostScript-file is zelfs met een standaard teksteditor te bewerken. Een vlak wordt bij voorbeeld omschreven door een lijst met coördinaten, waarmee de vlakomtrek vastligt, terwijl van de vlakvulling informatie over het grijswaarderaster is opgenomen. Theoretisch zou het hierdoor mogelijk moeten zijn om hetzelfde kaartontwerp ongewijzigd af te drukken op ap paraten met verschillende uitvoerkwaliteit. Visualisatie context De invoering van de nieuwe ontwikkelingen binnen topo grafische karteringsinstanties gaat niet zonder slag of stoot. Zoals bij alle organisaties die een veranderings proces doormaken, is het type verandering een indicatie voor de te overwinnen problemen. Betreft het slechts de aanpassing van een bestaand produkt (bossen in paars in plaats van groen), dan is de verandering snel inpasbaar in de organisatie. Betreft het een nieuw produkt (een digi tale in plaats van een analoge kaart) dat tevens om een andere technologie vraagt, dan betekent dit tevens dat de organisatie zal moeten veranderen. Bij deze verande ringen komt een aantal sociale weerstanden aan het licht. Het gaat hierbij om zowel institutionele als individuele weerstanden. De invoering van GIS betekent bijvoor beeld ook een verandering van informatiestromen en in iedere organisatie is informatie direct gekoppeld aan macht. Individueel vragen de medewerkers zich af ,,wat helpt het mij?". In de literatuur zijn in relatie tot de Britse Ordnance Sur vey diverse van deze problemen beschreven [10]. Een aantal is inmiddels naar tevredenheid opgelost. Ze doen zich zowel binnen als buiten de Ordnance Survey voor en zijn van technische, operationele en management aard. Voorbeelden zijn: hoe converteert men al die kaarten snel en efficiënt, hoe regelen we de bijhouding, en hoe organiseren we het nieuwe produktieproces parallel aan het bestaande zolang het nieuwe proces nog niet is vol tooid. Op detailniveau zijn er weer andere problemen. Waar kiest men in het wegennet de knooppunten: op kruisin gen is dat vanzelfsprekend, maar met allerlei toepas singen in gedachte kan men zich afvragen wat te doen met plaatsen waar de weg een rivier kruist, waar de weg van naam verandert of waar het ene wegdektype over gaat in het andere. Externe problemen betreffen met name de gebruikers. Vragen die opkomen, zijn: kunnen ze de digitale ge gevens wel verwerken, hoe reageren ze op de nu gebo den alternatieven, beschikken ze wel over de juiste hard en software en/of opleiding. De bijhouding levert eveneens problemen: leveren we een totaal nieuw bestand of alleen een gegevensset met de veranderingen. In dit laatste deel van dit artikel zal een indruk worden ge geven hoe men in een viertal topografische diensten in springt op de nieuwste technische ontwikkelingen bij het presenteren van topografische informatie. Het betreft de Topografische Dienst Nederland, met aandacht voor de 1 10 000, de Duitse Landesvermessungsamter met ATKIS, de grootschalige kaarten van de Ordnance Sur vey in het kader van Superplan en de United States Geo logical Survey met diverse digitale produkten. TDN 1 10 000 In tegenstelling tot bijvoorbeeld de Belgische en Duitse topografische diensten heeft de Topografische Dienst Nederland ervoor gekozen allereerst het totale produktie- Fig. 4. Spelen met een vierkante kilometer uit het basisbestand 1 10 000 (tussen 108519 en 108520), links de totale inhoud, rechts de traditionele 1 10 000. NGT GEODESIA 93 - 11 543

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 11