Superplan. Site Centred A4 Extract - 1 Sea le proces te automatiseren, iets wat inmiddels is gelukt. De 1 250 000, de eerste kaartbladen 1 50 000 en die van de 1 10 000 1 25 000 zijn inmiddels langs deze nieu we weg vervaardigd [1] [2] [11]. Meer detailinformatie over de ontwikkelingen bij de TDN is te vinden in het derde nummer van het Kartografisch Tijdschrift 1990 als ook in de mini-serie over de TDN die in dit tijdschrift in hetzelfde jaar verscheen. Er zijn slechts kleine wijzigingen in het kaartbeeld door gevoerd. De Belgen daarentegen hebben van de gele genheid gebruik gemaakt hun kaart 1:10 000 opnieuw te ontwerpen en de Duitsers zijn druk doende de eigen kaar ten een nieuw gezicht te geven. Voor beide landen geldt dat slechts voorlopige proeven van de nieuwe produkten kunnen worden getoond. Bij de opzet van het 1 10 000 basisbestand is men uit gegaan van een eenvoudige gegevensstructuur die ge baseerd is op lijnen en punten waaraan een aantal attri buten kunnen worden gehangen. Via een centroïde is ook vlakinformatie opgenomen. Momenteel is de hoofdtaak van het bestand te fungeren als basis(teken)bestand voor de kaartproduktie van onder andere de 1 10 000 en de 1 25 000. Het aanleveren van gegevens in een eenvou dige vorm behoeft voor de klant geen bezwaar te zijn. Vaak verwerkt het lokale GIS-pakket ze zodanig, dat ze in de eigen structuur passen. Natuurlijk zijn er toepassingen denkbaar waarbij het wel gewenst is de gegevens met topologische relaties en al aan te leveren. In fig. 4 is een aantal resultaten weergegeven van de ver werking van het basisbestand met Are/Info. De uitwisse ling heeft plaatsgevonden via het DXF-formaat. De afzon derlijke kaartlagen zijn zonder problemen geconverteerd, maar de gebruiker zal in dit proefstadium nogal wat tijd moeten besteden aan de reconstructie van de samen hang tussen de diverse lagen. 544 OS Superplan Begin jaren zeventig deed de computerkartografie zijn in trede bij de Ordnance Survey, de Britse topografische dienst die in tegenstelling tot de TDN ook verantwoorde lijk is voor de grootschalige kartografie van het land. Men had als doel de versnelling en verbetering van het huidige kaartproduktieproces. Dit begon in 1973 met het digitali seren van grootschalige kaarten. Toen men in het midden van de jaren tachtig zo'n 43 000 kaarten digitaal beschik baar had, realiseerde men zich dat er iets moest verande ren. Twee belangrijke trefwoorden staan hierbij centraal: geografische informatiesystemen en privatisering. De eerste heeft vooral vakinhoudelijke (gestructureerde ge gevens) en de tweede economische consequenties (kos tenbeheersing/inkomsten), maar beide zijn niet los van elkaar te zien. Er werd een topografisch informatiesysteem opgezet met als doel het verzamelen, opslaan, bewerken en verstrek ken van gestructureerde gegevens. Bij de opzet hield men rekening met een aantal randvoorwaarden [10]: door de opkomst van GIS neemt de vraag naar (topo logisch) gestructureerde digitale gegevens toe; wil de Ordnance Survey kaarten verkopen, dan moe ten deze voldoen aan de wensen van de klant. De klant gaat digitaal, waardoor er minder traditionele produkten zullen worden verkocht; Fig. 5. Een kaart 1 1250 gemaakt via OS superplan". al rond 1995 moeten mede onder druk van de nutsbe drijven alle 220 000 grootschalige kaarten digitaal voorhanden zijn; de gehele operatie moet efficiënt worden uitgevoerd, alleen al vanwege de enorme omvang van de bestan den (geschat wordt 100 gigabyte) en de bijhouding (ontwikkeling van een „field update systeem" waar mee de landmeters lokaal direct het bestand bij houden). NGT GEODESIA 93-11 Plotted from the latest Ordnance Survey Oigital Data as at 23 Jul 1993. v Crown Copyright Reproduction in whole or in part is prohibited without the prior permission of Ordnance Survey This Superplan Plot does not contain all recorded map information.

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 12