wegenkaart Nederland 1 200 000, uitgevoerd in 3 bladen, herzieningscyclus 1 a 1,5 jaar; waterkaarten van watertoeristische gebieden van Ne derland, aantal bladen 19, waaronder één van geheel België en NW-Frankrijk op schaal 1 300 000. De schaal van de Nederlandse waterkaarten varieert van 1:10 000 tot 1:50 000. Herzieningsfrequentie: 2 jaar; routekaarten van vakantielanden, 11 stuks in totaal, samen 21 landen bedekkend. Herzieningsfrequentie: elk jaar; de vijfde categorie is moeilijk onder één noemer te vangen. In deze categorie valt al het kaartwerk dat wij produceren voor onze bladen, onze reisgidsen, co- produkties met derden, zoals Natuurmonumenten, VVV's e.d., en kaarten die door ons in opdracht wor den vervaardigd, zoals locatiekaarten voor bedrijven, plattegronden voor diverse doeleinden, en alles wat verder maar op ons afkomt. Intussen is deze vijfde categorie uitgegroeid tot een zeer arbeidsintensief onderdeel, waaraan dagelijks een tiental mensen bezig is. Actualisering De actualisering van de kaarten, met name de eerste vier categorieën, geschiedt als volgt: Toeristenkaarten Een groot aantal instanties, zowel overheid als particulier, wordt aangeschreven met verzoek om informatie; daar naast wordt door twee mensen het gehele kaartblad in het veld afgestroopt om het zo maar uit te drukken, en worden de aldus opgedane mutaties zo nauwkeurig mogelijk ingetekend en later op de werkplek op correctie modellen verwerkt. De verhouding tussen de hoeveelheid informatie via het correspondentienet en die via de ver kenningen is ongeveer één op één. Wegenkaarten Uit de informatie welke is verkregen ten behoeve van de toeristenkaarten, wordt een selectie gemaakt en deze wordt dan verder geschikt gemaakt om in het kaartbeeld te worden opgenomen. Daarnaast worden de autosnel wegen in een zo laat mogelijk stadium nog een keer ge reden om zodoende de laatste mutaties inzake de „aan kleding" van deze wegen (hiermee bedoel ik parkeer plaatsen, knooppunten, wegrestaurants, afritnamen enz.) nog te kunnen meenemen. suis die ons van nuttige informatie voorzien. Maar ook gaan wij erop uit, een soort veldwerk te water, met onze eigen verkenningsboot, voorzien van onder meer een elektronische dieptemeter. Een greep uit de ANWB-kaartenverzameting van nu. Routekaarten Hier zijn wij afhankelijk van wat wij aan informatie toe gestuurd krijgen door onder andere verkeersbureaus, onze zusterclubs in het buitenland, via ERIC (European Road Information Centre), maar ook van onze leden. Verder is er eens per jaar een tweeweekse rondreis door een land of een aantal landen, waarvan bekend is dat er zich nogal wat mutaties hebben voorgedaan. Ik denk hier bij aan omnummering van het wegenstelsel, wezenlijke veranderingen in de bewegwijzering, belangrijk voor de route-informatie. Produktie en de daarbij behorende technieken De technische produktie van de wegen-, toeristen- en waterkaarten is uitbesteed aan Tele Atlas in 's-Hertogen- bosch. De oorspronkelijke tekeningendragers (astralons) zijn ingescand via een Scitex-laserscanner en ingebracht als rasterbestand in een Scitex-280 computer. Met be hulp van het programma Digisys is het mogelijk alle muta ties vrij snel in te voeren via een PC, waarna via een link met het Scitex-werkstation op het beeldscherm het eind resultaat te zien is, en waarmee ook nog kan worden ge manipuleerd. Waterkaarten Ook hier hebben wij een uitgebreid netwerk van corres pondenten opgebouwd, waaronder ook onze watercon- De output, dus de vervaardiging vanuit het systeem van de drukklare films, is ondergebracht bij Reprocart in Rotterdam, die naast Scitex-scannerapparatuur de be schikking heeft over een Scitex-laserplotter, output- formaat maximaal 100 x 180 cm en met een resolutie van 100 tot 2500 DPI. Ook worden hier van de grote kaar ten kleurproeven gemaakt met de Iris-inkjetplotter. XÏj!wj»J 548 NGT GEODESIA 93-11

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 16