Verblufte landmeters De technische produktie van de routekaarten is eveneens ondergebracht bij Tele Atlas, maar geschiedt niet, of liever niet meer, op de Scitex-apparatuur, maar met de Apple Macintosh-computer, met behulp waarvan wij ook al het kaartwerk van de vijfde categorie produceren. In 1984 heeft Apple de Maclntosh-lijn op de markt ge bracht. Sterke punten van de Macintosh zijn met name de grafisch gerichte systeemprogrammatuur en de koppe ling daarvan met PostScript, alsmede de grote mate van gebruikersvriendelijkheid. De auteur aan het werk op de Kartografie-afdeling van de ANWB. Door het grafisch georiënteerde karakter is het mogelijk geweest een „human interface" te bouwen, die de toe gankelijkheid van het systeem erg groot heeft gemaakt. Met een minimum aan opleiding is het daardoor voor vrij wel iedereen mogelijk om binnen korte tijd zelfstandig op een Macintosh te werken. PostScript is de toonaangevende printertaai voor het rasterplotten van raster- en vectorbeelden, onder andere omdat PostScript resolutie-onafhankelijk is. Hierdoor kunnen documenten zowel op een eenvoudige laserprin ter als op een hoogwaardige filmbelichter worden uitge voerd. Naast relatief lage investeringen zorgden deze eigenschappen van de Macintosh binnen de grafische sector voor een snelle acceptatie. Pakketten als Freehand hebben de grote doorbraak in het gebruik van Maclntosh-apparatuur in de kartografie ver oorzaakt. Freehand heeft de met name voor kartografen belangrijke opties zoals: lagenstructuur, 4-kleurensys- teem, gebruik van Pantone-kleuren, digitaliseren van ge scande ondergronden, uitgebreide tekst en curve-opties. Dit gekoppeld aan WYSIWYG (What You See Is What You Get) maakt het kartografisch tekenen ogenschijnlijk gemakkelijk. Voorop blijft echter staan dat een degelijke kennis van de kartografie noodzakelijk is om tot verant woorde kartografische produkten te komen. De vakgroep Kartografie van de ANWB heeft haar eerste Macintosh aangeschaft in het voorjaar van 1990. Vanaf die tijd is het aantal gegroeid tot vijf configuraties, met inbegrip van een kleurenscanner en een kleurenprinter. Voor de uitvoer (d.w.z. de drukfilms) wordt gebruik ge maakt van externe servicebureaus. Toekomst Voor wat betreft de toekomst hopen wij op korte ter mijn tot uitbreiding van ons assortiment te komen. Een voorbeeld hiervan is de serie Recreatiekaarten op schaal 1 40 000, die in samenwerking met de VVV's zal worden uitgegeven. Een aantal bladen is inmiddels ver schenen. Verder zal eind 1994 de Rijnvaartatlas verschij nen, bestemd voor beroepsschippers varende van de Noordzeekust (IJmuiden Europoort Antwerpen) naar Duitsland v.v.; deze zal worden uitgevoerd op schaal 1 30 000. Het kaartbeeld zal gedetailleerde vaargege- vens bevatten. De produktie geschiedt met behulp van de Macintosh. Tot slot nog iets over de samenwerking die is ontstaan tussen de afdelingen Kartografie van de ANWB en die van haar Engelse zusterclub, de AA (Automobile Associa tion). Ongeveer een jaar geleden werd tijdens een bezoek aan de AA de gedachte geboren om op een aantal punten die krachten te bundelen. Het zou toch te gek zijn dat, waar wij allebei bezig zijn met het vervaardigen van gelijk soortig kaartwerk via de Maclntosh-apparatuur, er niet een modus gevonden zou kunnen worden om produkties samen te doen, of kaartwerk van elkaar te betrekken. Een en ander heeft geresulteerd in de oprichting van DTMA (Desk Top Mapping Alliance), een samenwerkingsver band, nu alleen nog tussen de ANWB en de AA, maar in afzienbare tijd ook met andere zusterclubs in bijvoor beeld Duitsland, Italië, Denemarken. Nauwkeurig in elke straat en steeg tellen hoeveel voetstappen nodig waren om van begin tot eind te ko men. Zó bracht Jacob van Deventer omstreeks 1565, kort voor het uitbreken van de 80-jarige oorlog met Spanje, het toen nog grotendeels in middeleeuwse toestand verkerende Rotterdam, Vlaardingen en Schiedam in kaart. Hedendaagse landmeters staan nog altijd verbluft over de nauwkeurigheid en de kwaliteit van de platte gronden, die volgens deze niet eerder toegepaste beenpassen-methodiek werden gemaakt. (Uit: Rotterdams Dagblad, 5 augustus 1993 n.a.v. heruitgave stadsplattegronden) NGT GEODESIA 93-11 549

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 17