Reproduceren met technieken van de 21e eeuw*) door ing. F. L. J. Moraal, adjunct-directeur van de firma Holland Ridderkerk. SUMMARY Reproduction techniques in the 21th century This article describes new developments in reproduction techniques. Especially the use of computers has boosted this speciality into the 21th century. The development of postscript has opened up a wide range of new facilities. Inleiding Wanneer u zichzelf of uw bedrijf naar buiten toe wilt profi leren, zult u zich goed moeten presenteren. Hierbij is reprografie een essentieel bestanddeel. Te denken valt aan het afdrukken van foto's en het vervaardigen van dia's of papieren of digitale originelen. Het visualiseren van een onderwerp door middel van foldermateriaal, voorbeelden en posters is van groot belang. Kennis van de technische en economische aspecten van reprografie draagt bij tot de juiste keuze van het afdruk- systeem met daaraan gekoppeld de bijbehorende kwali teit, produktietijd, levertijd en kosten. Door middel van het navolgende overzicht wil ik een in druk geven van de reprografische ontwikkelingen. Voor dien zou ik nog even kort willen stilstaan bij de conven tionele reprografische produkten. De meest voorkomende afdruktechnieken van zwart/wit tekeningen, kaarten e.d. zijn vermoedelijk wel bekend; denk hierbij aan de volgende produkten die ik noem in volgorde van prijsniveau. Lezing gehouden op 27 oktober 1993 te Utrecht tijdens het 17e NGL congres. 550 Produkten Kenmerken Kleurenkopie full color afdrukken A4/A3-formaat ook vanaf dia's of negatieven ook op overhead-transparant Bubble-Jet Groot formaat kleurenkopie vergroten en verkleinen formaat tot A1 of in delen tot 70 m2 Fotografische kleuren kopie fotografische kwaliteit zeer mooie overhead transparanten ook vanaf klein- en groot beelddia's A4/A3-formaat Fotovakwerk fotografische kwaliteit maatvast met internegatief R3 systeem (zonder inter negatief) tot zeer grote formaten Algemeen Zwart/wit fotokopieën bereiken met de moderne hoog- volume kopieerapparaten een zeer goed niveau en kun nen snel worden geleverd. Meestal zijn ze compleet afge werkt, bijvoorbeeld ingebonden. Hoe zit het met reprografisch werk versus zeefdrukken of drukwerk? Hier kunnen we de algemene stelregel aan nemen dat, naarmate de oplage per origineel hoger wordt, geleidelijk aan drukwerk goedkoper gaat worden; denk hierbij aan duizendtallen. Sterke kanten van de reprografie zijn onder meer de snelle levertijd (meestal binnen 24 uur) ten opzichte van drukwerk (meerdere weken), de flexibiliteit en de prijs bij kleine oplagen. Moderne technieken Een belangrijke ontwikkeling in het fotovakwerk is de R3 camera. Zo kan men momenteel „full color" afdrukken laten maken tot formaten van bijvoorbeeld 1,25 x 3 meter. Dit geschiedt door middel van directe projectie zonder tussenkomst van een negatief. Door het wegvallen van deze tussenstap is een belangrijke kwaliteitswinst ge boekt: kleine letters, cijfers en dun lijnwerk blijven scherp en goed leesbaar. NGT GEODESIA 93 -11 Produkten Kenmerken Lichtdrukken transparante originelen 1:1 afdrukken (eventueel in bijvoorbeeld één kleur) minder maatvast Grootformaat fotokopie papieren originelen vergroten c.q. verkleinen hoogstaande kwaliteit eventueel op gekleurd papier Contactreprografie maatvast Zwart/wit fotografie maatvast fotografische kwaliteit vergroten/verkleinen tot zeer grote formaten Voor kleurenafdrukken zijn de volgende produkten het meest voor de hand liggend.

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 18