Niet echt generalisten Een zeer speciale toepassing is hier full color fotografie op een dunne papiersoort die gevouwen kan worden, voor land- of stadskaarten, plattegronden enz. Digitale reproduktie Met het voortschrijden van de automatisering is geleide lijk de produktie van originelen door middel van tekenont- werpprogrammatuur en scanning overgegaan naar de computer. Momenteel wordt al meer dan 90% van de documenten met behulp van de computer vervaardigd. Belangrijke technische en economische aspecten zijn hierbij de veelvoud aan nieuwe ontwikkelingen en de hier mee gepaard gaande hoge investeringen. Veel systemen zijn echter op korte termijn alweer achterhaald. In eerste instantie bleef de ontwikkeling van afdruk- en reproduktiesystemen nog steeds achter op de systeem- en programmatuurontwikkelingen, zowel op het gebied van de technieken als van de kwaliteit. In 1992 zijn de eerste belangrijke stappen gezet naar een inhaalrace op het gebied van afdrukken en reproduktie, zowel in termen van snelheid als kwaliteit, waarbij netwerk-constructies de inzetbaarheid en economische aspecten positief beïnvloeden. Vooraanstaande reprografische servicebedrijven bieden inmiddels de mogelijkheid om rechtstreeks digitale ge gevens over te seinen door middel van modem-verbin dingen. De opdrachtgever komt daarbij rechtstreeks in het netwerk van het servicebedrijf en kan zelf de afdruk- techniek c.q. afdrukkwaliteit bepalen. Daardoor zijn de modernste en kostbaarste technieken ook voor kleinere afdelingen en opdrachtgevers beschikbaar gekomen. Afdrukken op allerlei materiaalsoorten en formaten, in kleur en zwart/wit, op film en dia, zijn hierdoor mogelijk, met de kwaliteit van een eerste generatie afdruk. Momenteel zijn digitale zwart/wit fotokopieën A4/A3- formaat mogelijk door middel van bijvoorbeeld Kodak en Rank Xerox (DocuTech) systemen. Met deze systemen, gekoppeld aan een media- of netwerkserver, kunnen afdrukken rechtstreeks worden gekopieerd vanuit net werken of vanaf diskettes. Met de ingebouwde scanner kunnen andere originelen zoals foto's en kaarten worden gedigitaliseerd en daarna in andere documenten worden geprint. Deze rechtstreek se afdrukken liggen op een 600 x 600 dpi (dots per inch) resolutie-niveau. Een belangrijk economisch voordeel biedt hier het zoge naamde „printing on demand", met andere woorden: het is niet meer nodig grote oplagen te laten drukken. Men bestelt precies de hoeveelheid die nodig is, waardoor belangrijke besparingen op magazijnruimte worden ge boden en veroudering wordt voorkomen. Dan bestaat het fenomeen van de digitale kleurenkopieën (computerrepro's). Ook moderne kleurenkopieermachi nes kunnen op deze wijze worden gekoppeld, waardoor digitale bestanden rechtstreeks in full color tot het for maat A0 kunnen worden geprint. Extra is hier, dat kleu- renoriginelen tot A3-formaat kunnen worden gescand in 24 bits full color of 8 bits zwart/wit TIFF-formaat. Het aldus verkregen digitale bestand kan vervolgens wor den gearchiveerd of voor lay-out toepassingen worden gebruikt of bewerkt en vervolgens weer worden afge drukt. De diverse zwart/wit print- en kleurenplotsystemen zullen inmiddels wel bekend zijn. Een nieuwe ontwikkeling is hier de PostScript-plot. Een (karto)grafisch bestand in kleur of zwart/wit kan in één keer op AO of groter worden getekend. Ook hierin kunnen weer gescande afbeeldingen worden verwerkt. Deze technologie biedt de klant de mogelijkheid om via de computer snel een zogenaamd „billboard" te ontwer pen. Het PostScript-formaat speelt in deze fantastische ontwikkeling een belangrijke rol. Wat voorheen nog foto grafisch moest worden vergroot vanaf een negatief, kan nu direct via grootformaat PostScript-plots in full color worden gemaakt. Digitale reprografie biedt belangrijke voordelen op het gebied van afdrukkwaliteit en afdruksnelheid, flexibiliteit en kostenbeheersing. De eerste stappen naar reproduktie met de technieken van de 21e eeuw zijn inmiddels gezet. Bij de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat in Delft vertrekt per maand gemiddeld één hoger opge leide werknemer. Vaak zijn het hoger opgeleiden jon ger dan dertig jaar, die geen perspectieven meer zien binnen de organisatie. Het zijn niet echt generalisten die bij de Meetkundige Dienst werken. Als ze zo tussen hun veertigste en vijf tigste op een leuke plek zitten, blijven ze zitten. Door dat hun functie vrij specialistisch is, hebben ze niet veel andere mogelijkheden. Algemeen is bekend dat mensen in deze leeftijdscate gorie vaak gesettled zijn, een koopwoning en een ge zin hebben en er niet veel voor voelen om naar de an dere kant van het land te verhuizen. Deze mensen blokkeren de doorstroommogelijkheden voor de jon gere medewerkers. Bij de Meetkundige Dienst werken circa 470 mensen. Daaronder bevinden zich 35 TU'ers en 30 HTS'ers. (Uit: Polytechnisch Weekblad, 20 augustus 1993) NGT GEODESIA 93-11 551

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 19