Ontwikkelingen in Bulgarije Portret van een geodetische adviesopdracht;1 door drs. ir. H. A. L. Dekker, projectleider ILIS-team te Sofia. SUMMARY Developments in Bulgaria, Starting afresh After forty five years of being part of the Communist bloc of Central and Eastern Europe, Bulgaria joined in November 1989 the process of rapid transformation to create a pluralistic democratic society and a market economy. Agriculture land reform started as a very challenging operation, but also necessary to give agriculture production new impulses. Regulations and laws were issued in a very short period of time. Despite of numerous problems the process of land reform is progressing steadily, the road towards a market economy is still long and difficult. Farmers getting back land from the former cooperatives are faced with a lack of funds to buy seed-materials, fertilizers and materials. Most of the available agriculture equip ment is fitted for large scale farming and is almost useless on the small lots that farmers are owning. Against this background of complex social and political factors an ILIS/OSI-team2) of international experts is giving technical assistance to land reform, structurizing land registration, land values and National Geodetic Institutions. Ontwikkelingen in Bulgarije Wat nu Bulgarije heet, is in het verleden het domein ge weest van een reeks verschillende beschavingen, zoals die van de Romeinen en de Traciërs. Veel ruïnes herinne ren aan woelige tijden vol verandering. Sinds het vestigen van de Bulgaarse staat, in het jaar 681 van onze jaar telling, heeft Bulgarije drie verschillende koningsgeslach ten gekend, waarvan de regeerperiode werd onderbroken door soms eeuwen van vreemde invasies en bezetting. Bij ons is relatief weinig kennis aanwezig van de historie van dit 111 000 km2 grote land. Het ligt in het midden van het Balkan schiereiland en is omgeven door Turkije, Griekenland, het vroegere Joegoslavië, Roemenië en de Zwarte Zee (fig. 1). ROEMENIE Ruse Pleven ZWARTE SofjLa BULGARIJE ZEE Stara zagora Mussala piovdiv TURKUE GRIEKENLAND Fig. 1. Kaart van Bulgarije. Het is een land van bergketens met hoge pieken, waar onder de hoogste berg van de Balkan, de Mussala, met een top die tot 2925 m reikt. Daartussen treft men vlakten aan, doorsneden door rivieren, vele meren en in het noor den naar de Donau toe, die de grens vormt met Roeme nië, een vruchtbare laagvlakte. De grond is zeer geschikt voor landbouw en door de verschillende klimaatzones is Bulgarije van oudsher een ideaal gebied voor agrarische produkten van uiteenlopende aard. Aardappels, granen, 1) Lezing gehouden op 28 oktober 1993 te Utrecht tijdens het 17e NGL congres. 2) ILIS: International Land Information Services (Member of the Euroconsult group). OSIOrdnance Survey International (International Part of Ord nance Survey GB). 552 tabak, veel soorten fruit waaronder inmiddels ook kiwi's, lavendel, rozen voor rozenolie, zonnebloemen en wijn be horen tot de Bulgaarse landbouwprodukten. Het meer recente verleden van Bulgarije is ons beter bekend. Na vijfenveertig jaar onderdeel van het Commu nistische Oostblok te zijn geweest, vond in 1989 de om wenteling plaats naar een meer partijen democratie. Het is voor een buitenstaander moeilijk te doorgronden wat dat betekende voor de doorsnee Bulgaar. Zeker is dat er een grotere vrijheid van meningsuiting ontstond. Voor de Bulgaren die zich actief bezighouden met menselijke waarden en normen, moet het een enorme verandering zijn geweest. In schaarse gesprekken daarover merk je dat, maar men praat er liever niet over omdat men zich tegelijkertijd wat beducht voelt voor het verleden. Bulga ren zijn niet de barricaden opgegaan en men heeft zich min of meer gedwee aangepast aan een nieuwe, van buitenaf gedirigeerde, dictatuur. Ach, het was de zo veelste in de rij. Typerend voor de Bulgaarse mentaliteit is wellicht het feit dat de voormalig dictator nog steeds in zijn, overigens schitterend gelegen residentie woont, al hoewel hij daar levenslang huisarrest heeft gekregen. Landbouw is altijd belangrijk geweest in Bulgarije. In de jaren twintig en dertig van deze eeuw leefde 75% van de bevolking van de landbouw. Er werd echter weinig aan dacht besteed aan verbetering van methoden en tech nieken, mede wellicht omdat er voldoende goedkope arbeidskrachten waren. De jaren na de Tweede Wereld oorlog kunnen worden gekenmerkt als de tijd van het experimenteren met het communistisch model, alles ge heel in de stijl van het grote voorbeeld, de Sovjet Unie. Tijdens het communistische bewind is veel nadruk ge legd op het ontwikkelen van de industrie in Bulgarije; een industrialisatie waarvoor nogal wat moest worden geïm porteerd, omdat Bulgarije zelf weinig delfstoffen heeft. De totale landbouwproduktie is blijven steken op het niveau van vóór de Tweede Wereldoorlog, ondanks de mechanisatie en de schaalvergroting. Voor deze schaal vergroting werd het communistische model van de agro- industriële complexen, ook wel coöperaties genoemd, gebruikt (fig. 2). Als gevolg van de vele investeringen in de industrie, bezit het land thans relatief omvangrijke installaties en fa- NGT GEODESIA 93-11

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 20