op grond zijn dan er in werkelijkheid te verdelen valt. Daar komt nog bij, dat men in de landinrichting tevens rekening houdt met een goede bereikbaarheid van alle percelen. Waar men vroeger met een ezelspad toe kon, moet nu ruimte worden gereserveerd voor een landbouw- weg waarover men met een tractor naar elk perceel kan rijden. Fig. 4. Bij een terras-indeling van het terrein bestaan de oorspronke lijke grenzen nog steeds. In deze laatste categorie bestaan ook legio lokaal be paalde problemen. Zo zijn in de kuststrook langs de Zwarte Zee op de grond van de agro-industriële com plexen hier en daar vakantiekampen gebouwd voor bij voorbeeld de „Rode ster verkenners" van een bepaalde stad in Bulgarije. Elk jaar kwam de communistische jeugd daar gedurende enkele weken voor een (gratis) vakantie. Nu moet de grond worden teruggegeven aan de vroegere landbouwer. De wet stelt dat slechts landbouwgrond wordt teruggegeven en dat elke activiteit op die grond om de bruikbaarheid voor landbouw te vergroten, door de toekomstige eigenaar moet worden (terug)betaald aan de LC. Toekomstige eigenaren die een mogelijke camping in gedachten hebben met een flinke bron van inkomsten, zouden dan een in de agrarische staat teruggebracht stuk grond krijgen, waarvoor ze ook nog een stevige rekening krijgen gepresenteerd. Wettelijke regeling van grondtransacties en grondregistratie na 1990 In Bulgarije bestaat thans een wet op het „Verenigde Kadaster". Deze dateert van vóór de omwenteling, maar geeft bij gebrek aan een nieuwe wet nog steeds de for mele regels voor grondtransacties. Grondoverdracht ge beurt door een akte te laten opmaken door een notaris. Een kopie van de akte wordt ingeschreven in de registers van de regionale rechtbank. Tevens wordt een index aan gelegd, die in een combinatie van alfabetische en chrono logische volgorde de namen van de verkopers vermeldt. Via de naam van de verkoper kan men de openbare registers bij de regionale rechtbanken raadplegen. Het is een administratief systeem waarbij geen kadastrale kaar ten worden gebruikt. Door slechts te beschikken over een index op namen van verkopers, is het systeem uitermate kwetsbaar. Daar komt nog een recent probleem bij. Het zich houden aan de wet is een deugd die in Bulgarije soms tot een ondeugd lijkt te zijn geworden. Soms wordt het zelfs als een deugd ervaren als men zich niet houdt aan de regels, zeker wanneer deze nog van vóór de omwenteling zijn. Dat gaat hier en daar zo ver, dat zelfs de notaris ervan af ziet om een akte aan te bieden aan de regionale registers om te worden ingeschreven, omdat een wet van vóór 1989 dat voorschrijft. Tijdens het vorige bewind was alles zo statisch geregeld, dat men er nu op velerlei terrein maar al te graag een loopje mee neemt. Het is bijvoorbeeld niet verwonderlijk om in Bulgarije regelmatig automobilisten te zien die zich niets aantrekken van éénrichting-wegen en verkeers borden in het algemeen. Zelfs het inhaalverbod geldt niet eens alleen voor de op de borden afgebeelde „rode" auto's! Dat alles neemt toch niet weg dat er wel tradities zijn in Bulgarije. De gemiddelde Bulgaar zal zich tot een notaris wenden om de grondoverdracht door hem te laten rege len. Dat is al een lang bestaande gewoonte en dat is ook zo gebleven in de dorpskernen tijdens het communisti sche bewind, tenzij bijvoorbeeld de notaris niet beschik baar was in de naaste omgeving. Naast het openbare register bij de regionale rechtbank kent men in Bulgarije ook een Directoraat-Generaal voor het Kadaster (DGK). Dit DGK ressorteert onder het Mini sterie van Regionale Ontwikkeling en Constructie. Dit Ministerie is verantwoordelijk voor de wetgeving op kadastraal gebied en voor het nationaal Landmeetkundig en Kartografisch Instituut. Naast een centraal kantoor in Sofia beschikt het Kadaster over regionale kantoren, waarvan de taken vooral liggen op kartografisch gebied. De regionale kantoren bewaken de kwaliteit van de kadastrale activiteiten, vooral door toezicht op de ge meentelijke technische diensten. Daar vindt daadwerke lijk de vervaardiging en bijhouding van kadastrale kaarten plaats. Er is dus een scheiding tussen het administratieve en het kartografische deel van de grondregistratie. Het kartografische deel van de grondregistratie in Bulgarije is, evenals het administratieve deel (het bij de recht banken aanwezige openbaar register), niet compleet. Kaartmateriaal ontbreekt of is sterk verouderd, terwijl bij houding niet systematisch plaatsvindt. Hoewel al meer dan tien ontwerpen zijn opgesteld en er door verschillende werkgroepen aan is gewerkt, is men er tot op heden niet in geslaagd om een definitief ontwerp voor een nieuwe kadasterwet te maken. Een mogelijke oorzaak daarvoor is dat er verschillende ministeries bij zijn betrokken en dat naar mijn mening elk ministerie wel graag een rol speelt in het Kadaster (informatie is macht), maar dat men er ook tegen opziet om de capaciteit en de middelen vrij te maken om daadwerkelijk een Kadaster te starten. Men kijkt dus allemaal min of meer de kat uit de boom. Daarnaast worden door verschillende (buitenlandse) ad viseurs allerlei modellen aangedragen voor een kadaster of een landregistratie. Het ene model levert voor Bulgarije een nog beter resultaat op dan het andere. De Bulgaren hebben tot op heden nog geen duidelijke keus gemaakt. En ook dat vertraagt uiteraard het tot stand brengen van een nieuwe wet op de grondregistratie of op het kadaster (of misschien nog wel twee wetten zowel voor de ad ministratieve gegevens als voor de kartografische ge gevens). De regionale kadasters onder leiding van het DGK heb ben als taak om de landmeetkundige werkzaamheden in Bulgarije te controleren op kwaliteit. Zij zijn nauw betrok ken bij het opzetten en onderhouden van het nationale stelsel van coördinaatpunten, hoewel daarbij ook (nog steeds) een taak is weggelegd voor de militaire autoritei ten. In dit verband is het wellicht nuttig op te merken dat pas eind 1992 het gebruik van het topografisch kaart materiaal voor andere dan militaire doeleinden is vrij gegeven. Wie in het huidige Bulgarije gebruik maakt van NGT GEODESIA 93-11 555

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 23