Verkoop je vakmanschap*) Inleiding door ir. T. M. Keuzenkamp, vennoot van BDO CampsObers. SUMMARY Sell your professional skill Technicians have still much to learn about how to present themselves to the market. They are usually not inclined to disseminate their professional skill. Craftsmen are often modest people who don't like hollow phrases. At the other hand, they approach potential clients sometimes with disdainful superiority. The author indicates a number of directions to break through this one-sided craftsmanship view, including determination of the real needs of clients, product presentation, network building, and accessibility for complains. Vakmensen zijn vaak niet geneigd om zichzelf en hun vak te „verkopen". Dit geldt ook voor geodeten. Zij steken, althans commercieel gezien, hun licht onder de koren maat. Wat hindert hen eigenlijk? Is het een vorm van drempel vrees die men zich heeft aangeleerd, in een voornamelijk professionele loopbaan, waarin feiten en nauwkeurigheid de boventoon voeren? Of is het juist de overtuiging dat hun waarde als vakman uit zichzelf wel duidelijk zou moe ten zijn Zijn vakmensen nu te bescheiden om zichzelf te verkopen of hebben zij juist een té sterk ontwikkeld ge voel van eigenwaarde? Beter te weten dan te vragen? Ik ben zelf technicus van huis uit en ik ben ervan over tuigd, dat het allebei is: wij hebben voor een technisch vak gekozen uit liefde voor feiten en objectieve oplos singen, niet voor emoties en menselijk gedrag. Wij hou den het graag tastbaar. Wij roepen ook niet graag dat wij zo goed zijn; dit is immers gemakkelijk falsificeerbaar, zo als de wetenschap leert. Wij zijn daardoor erg beschei den geworden op het emotionele en relationele vlak: wij lozen geen holle kreten, wij lachen niet als het niet leuk is, wij lunchen niet met cliënten als wij geen honger hebben, wij onthouden hun verjaardagen niet, en wij gaan zeker geen dag met hen golf spelen. Kortom, wij zijn serieuze, toegewijde lieden en wij menen dat dit vanzelf wel zal worden beloond. Open en belangsteltend Lezing gehouden op 27 oktober 1993 te Utrecht tijdens het 17e NGL congres. Tegelijkertijd zijn wij, professionals, behoorlijk van ons zelf overtuigd. Wij hebben namelijk doorgeleerd, en niet zo'n beetje. Wij hebben daarbij geleerd om problemen op te lossen, en wel zélf. Ik herinner me nog hoe ik in het eerstejaars tekenpracticum naar de tafel van een mede student liep om te zien hoe hij iets oploste. Hij stelde zich breeduit op voor zijn constructie en zei„Als jij ingenieur wilt worden, moet je het zelf oplossen". Hij had gelijk. Overmand door schaamte keerde ik terug. Toen ik Delft had afgerond, was het diep tot mij doorgedrongen: het was beter te weten dan te vragen. En ik had nog niet kun nen ervaren dat in het bedrijfsleven het tweede juist tot het eerste leidt. De klantbehoefte Professionals menen het te weten, of althans te moeten weten, en dit maakt hen oncommercieel. Opdrachtgevers zitten niet te wachten op iemand die het weet. Zij zitten te wachten op iemand die hun problemen helpt op te lossen, maar niet door slimmer te zijn dan zij zelf. Vak mensen daarentegen vinden het heerlijk om intelligenter te zijn dan hun klant. In mijn organisatie-advies opleiding was dit ook zo en wij werden hierin ook getraind. Het mooiste was wel, wanneer de klant na ons onderzoek een heel ander probleem bleek te hebben dan hij zelf had ge dacht. Ik was van deze ontdekking diep onder de indruk. In feite kon je zeggen dat voor ons, als professionele advi seurs, het probleem waar de klant zelf mee kwam aan zetten, in ieder geval afviel als het „echte" probleem. Een dergelijke houding maakt professionals echter on uitstaanbaar voor normaal menselijke, intelligente afne mers. Een min of meer superieure houding, al is het al leen maar op ons specialistisch gebied, schrikt de poten tiële afnemer af. Hoe duidelijker het wordt dat wij knapper zijn dan onze afnemers, hoe minder zij ons zullen inscha kelen: wij mogen wel knapper zijn, maar wij moeten dit niet uitdragen. Moeten wij ons dan dommer opstellen dan wij zijn? Nee, niet dommer, maar wel opener. Wij winnen het vertrou wen van anderen niet door college te geven, maar door vragen te stellen en geïnteresseerd te zijn. Dit is geen truc, want het gaat om echte belangstelling. Belangstel ling voor waar de ander mee bezig is, en waar hij of zij behoefte aan heeft én daarbij door ons geholpen kan worden. Dit is de grote paradox van de verkoop van vak manschap: vakmanschap wordt niet verkocht door over je vaktechniek zélf te praten, maar door je te verdiepen in de behoeften die door middel van je vaktechniek kunnen worden vervuld. 534 NGT GEODESIA 93-11

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 2