Vakantiewerk uit 1921 [1] gegeven aan de GBKN-vervaardiging. Hieruit dienen, naast de deelnemingen in de financieringen, tevens de inflatie, de kosten van het secretariaat en eventueel ad vies door deskundigen, te worden bestreden, geraamd op f 350 000,— per jaar. De uitgaven dienen op grond van rechtvaardigheid en gelijke kansen gelijkmatig te worden verdeeld over de jaren, immers ook een project in uitvoering genomen in 2001 moet nog een kans hebben op financiële bijstand. Het zal duidelijk zijn dat een zorgvuldig vermogensbe heer van groot belang is voor de GBKN. Er is inmiddels een beheers- en cash-managementsovereenkomst geslo ten met de VSB-Groep NV. Aan het einde van de tien jarige periode zal het resterende bedrag nog slechts ge ring van omvang zijn. Criteria voor financiering en subsidiëring De criteria voor het verlenen van financiële steun zijn eer der aan de orde geweest op het vastgoedcongres van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten in Utrecht. De ideeën waren toen nog pril, maar zijn nu verder uitge werkt in criteria die nodig zijn voor een objectieve be oordeling van een aanvraag voor financiële bijstand. De aanvragen voor financiële steun aan regionale samen werkingsverbanden worden beoordeeld op de volgende criteria: ten aanzien van de te vervaardigen kaart wordt geëist dat de kaart digitaal is en minimaal voldoet aan de landelijke standaard voor de GBKN. De kosten van extra informatie ten opzichte van de minimum pro- duktspecificatie moeten worden betaald door de part ner die deze extra informatie wenst en gebruikt; in enigerlei vorm dient sprake te zijn van regionale samenwerking. De financiële steun wordt per GBKN- project verleend aan het samenwerkingsverband. De ontbrekende partner moet een gemeente zijn of een daarmee vergelijkbare partij. Inmiddels vindt voor financiering plaats van gemeentelijke aandelen in de GBKN-vervaardiging in zuidelijk Drenthe; een afspraak dient te bestaan over de regeling van de bijhouding van de kaart; het project waarvoor financiële steun wordt aange vraagd, moet deel zijn van een meerjarenplanning, die gericht is op voltooiing van de vervaardiging van de GBKN in de desbetreffende regio in het jaar 2002 of eerder uiteraard; voorts zijn er betalingsvoorwaarden de hoogte van het bedrag van de financiële steun is gerelateerd aan de kosten van een GBKN vol gens de minimum-produktspecificatie; minimaal 92,5% of 90% van de kosten van het project (afhankelijk van het feit of de ontbrekende partner een nutsbedrijf of een gemeente is) moet worden gedragen door de overige in het project. Het aandeel van de ontbrekende partner in het project wordt dus gezamenlijk gedragen door de overige partners (50%) en de Stichting GBKN (50%) samen. Tenslotte In het voorgaande is de lezer een overzicht gegeven van de wijze waarop het Landelijk Samenwerkingsverband GBKN zich een plaats verovert in de wereld van de groot schalige kartografie. Het belangrijkste is de wil tot samen werken, die blijkt uit de aangegane overeenkomst. Spijtig is in dit verband dat ten aanzien van de samenwerking op het gebied van GBKN- vervaardiging en -bijhouding in enkele regio's in Nederland partijen de samenwerking af wijzen en hun eigen weg gaan, waardoor op korte termijn schijnbaar geld wordt bespaard door een goedkoper en niet-multifunctioneel bruikbaar produkt te maken, maar op langere termijn problemen zullen ontstaan. De be slissingen om zelf verder te gaan, zijn wel te begrijpen gezien het aarzelende beleid in het verleden, maar kun nen niet worden genegeerd. Vooral de meerjarige toe komst van de GBKN en de kwaliteit van het digitale pro dukt door een goed georganiseerde bijhouding zijn meer gediend met samenwerking dan met een eigen solitaire aanpak van de grootschalige kartografie. Onder de meest belangrijke zaken Waarmee men bij Waterstaat heeft te maken Behoort wel een goed bestudeerde Vergunning. Wenscht iemand een uitweg, een paal, beplanting, Getimmerte, eerepoort of een ander object Zoo te plaatsen, dat het op of over Rijkseigendom strekt, Dan zal, voor hij met plaatsen maakt een begin, Toestemming daartoe moeten zijn verkregen van Den Minister of den Commissaris der Koningin En is vergunning nodig voor korten termijn Dan kan de Hoofdingenieur hem genadig zijn. Hij begint met de indiening van een adresje, De ambtenaren doen dan vervolgens het restje. De laatsten ontvangen 't adres om bericht en raad En zijn zeer verblijd dat hun zaak zoo goed gaat, Ten eerste dient nu te worden onderzocht, Of de grond waarop adressant als eigenaar pocht, Wel eerlijk en rechtvaardig door hem is verkregen En werkelijk aan Rijksweg of Rijksgrond is gelegen. Voorts of 't kadastraal nummer en Sectie juist zijn [vermeld en of er geen consorten te veel of te weinig zijn geteld, Vervolgens kruipt hij op 't kadaster in een van de hoeken Om op de kaart het betrokken perceel te zoeken Heeft hij dat-al-of-niet met des Boekhouders hulp ontdekt Dan wordt een calqueerpapier over de kaart uitgestrekt, Dit met loodjes of rijksdaalders bezwaard En het eigenlijke werk vangt aan naar den aard. Mierend en turend, rekkend en wringend, Tusschen tafels en kasten zich henen dringend Wordt met potlood of met pen zeer serieus Elk lijntje overgehaald en elk cijfertje, hoe minutieus Het ook zij, als t ware overgedrukt of gefotografeerd Als hadde de ambtenaar voor landmeter gestudeerd. (Uit een gedicht over het verlenen van ver gunningen door de Rijkswaterstaat, in juli 1921 geplaatst in het OTAR onder het pseudoniem „VAKANTIE 1921") 564 NGT GEODESIA 93-11

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 32