Analoog/digitaal-conversie Inleiding door ir. H. J. G. L. Aalders, hoofddocent Vastgoedinformatie aan de Faculteit der Geo desie van de Technische Universiteit Delft. SUMMARY Analogue/digital conversion In this article contemporary digitizing techniques are considered as a part of all analogue/digital conversion methods. Digitizing techniques for different map conversion processes are discussed as well as the data requirements imposed by modern data base technology in relation to the application of digital geometrical data within the Netherlands. A time/cost comparison is given for the different digitizing techniques. In de afgelopen decennia is het gebruik van digitale ruimtelijke informatie stormachtig gegroeid. De Meetkun dige Dienst van de Rijkswaterstaat is als eerste gebruiker in een produktie-omgeving in 1969 begonnen met de digi tale fotogrammetrische kartering [1], Daarna hebben veel Nederlandse producenten en gebruikers dit voorbeeld gevolgd. De beslissing van het Kadaster om zowel in de kadastrale administratie als op landmeetkundig gebied te gaan automatiseren, waaruit zowel een grote administra tieve gegevensbank (AKR) ontstond als een geometri sche (LKI), heeft veel gemeenten, waterschappen en nutsbedrijven ertoe aangezet ook digitaal te gaan wer ken. Ten gevolge hiervan zijn ook de particuliere bedrij ven, die de gegevens moeten leveren, overgestapt op het digitale produktieproces. Ook de fabrikanten van apparatuur en programmatuur hebben bevorderd dat de systemen daadwerkelijk wor den gebruikt. En wetenschappers hebben sindsdien op veel mogelijkheden gewezen en ervoor gewaarschuwd dat de infrastructuur voor de geo-informatie en het sys teemontwerp vooraf goed moeten worden onderzocht en vastgesteld, wil de invoering van GIS/VIS een succes worden [8], Toch zijn nog bijna alle GIS/VIS-toepassingen zowel in Nederland als ook in andere landen [19] gebaseerd op een eenvoudige spaghetti-structuur [5] [13]. Hierdoor wordt het gebruik beperkt tot het maken van een tekening uit de digitale gegevens. De norm NEN 1878 zorgt voor een genormaliseerde over dracht van gegevens tussen twee partijen. Hoewel de infrastructuur voor de geo-informatie een standaard voor af vereist, is de norm pas dit jaar gepubliceerd. Ontwikkeling van de vastgoedinformatie heeft voornamelijk plaatsgevonden in de praktijk. Daarom zijn voor elke gebruiker systemen op maat geleverd. Dat bevordert de standaardisatie niet en is ongelooflijk duur. Er zijn veel redenen aan te geven waarom in de digitale geo-informatievoorziening niet die mogelijkheden worden toegepast, die de geautomatiseerde systemen in zich hebben. De belangrijkste daaronder zijn [5]: Lezing gehouden op 28 oktober 1993 te Utrecht tijdens het 17e NGL congres. ontwikkeling van systemen zonder samenwerking met onderwijs en wetenschappelijke instituten; niet volgen van opleidingen op dit gebied en daardoor onbekendheid van de mogelijkheden bij de gebrui kers; onvoldoende aanwezig zijn of het niet compleet heb ben van de noodzakelijke digitale gegevens en de hoge kosten die moeten worden gemaakt om ze te verkrijgen. Eén van de opvallendste aspecten bij de toepassing van vast goedinformatie is het gebrek aan adequate technische en theo retische kennis over de mogelijkheden en de noodzakelijk heden ten behoeve van de toepassing. Kortom, de digitale gegevensinwinning is nog steeds een groot en misschien wel het grootste knelpunt in de geo-informatievoorziening. Veel ontwikkelingen zijn daar om gebaseerd op het opheffen van dit knelpunt [31], Daarvoor is programmatuur en apparatuur nodig, maar vooral ook veel geld. De toepassing van de vastgoedinformatie heeft te lijden onder een gebrek aan voldoende financiële middelen om de ge gevens te verzamelen, In NGT Geodesia kan men regelmatig lezen over de kosten van de vervaardiging van de GBKN (bijvoorbeeld: [24] en [33]), die een referentie is bij veel andere toe passingen (Kadaster, gemeenten, nutsbedrijven, water schappen, provinciale diensten, Rijkswaterstaat, landin richting, enz.). Daar wordt de nieuw vervaardigde GBKN veel gebruikt voor de kaartconversie van de bestaande thematische kaarten met specifieke kadastrale, gemeen telijke, waterschaps- en nutsgegevens. Dit artikel gaat over het gebruik van de GBKN, de processen die de con versie mogelijk maken en de wijze van inwinning. Daarbij komen de technische aspecten niet of nauwelijks aan de orde. Voor informatie over scanners en digitaliseertafels wordt verwezen naar [6] [7] [15] [25] [27]. Bij de inwinning van digitale topografische en themati sche informatie moet al direct rekening worden gehouden met de object-definitie. Voor gebruik dat uitgaat boven de eenvoudige presentatie, is een object-gerichte definitie noodzakelijk. De inwinning van de digitale gegevens over objecten betekent de inwinning van de object-eigen- NGT GEODESIA 93-11 565

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 33