Object-gerichtheid Rooster Cel Soorten object-eigenschappen schappen. Die zijn identificerend, semantisch, geome trisch of beschrijvend van aard. Bovendien moeten ook meta-gegevens worden verzameld en geregistreerd. Ver schillende technieken worden besproken, die gebruikt worden voor de inwinning van de verschillende soorten eigenschappen. De inwinningstechnieken van de geo metrie betreffen metingen in het terrein, foto(beeld) of kaart. In dit artikel zal de nadruk liggen op nieuwe digitali- seermethoden. Tot slot wordt de tijdbesteding die nodig is bij de verschillende digitaliseermethoden met elkaar vergeleken. Er zijn veel mogelijkheden om de gegevens in digitale vorm te verkrijgen. Elke gebruiker past eigen methoden en technieken toe. Alle gegevens over terreinobjecten zijn gebaseerd op wat men in het terrein aantreft. In onze perceptie van het terrein wordt echter een vorm van idealisatie of zo men wil: generalisatie toegepast. Van een weiland wordt niet elk grassprietje opgenomen in het bestand, maar ver ondersteld wordt dat het geheel van het weiland homo geen is en als eenheid kan worden geregistreerd. Natuurlijk is de toepassing waarvoor de gegevens wor den verzameld bij object-definitie van groot belang [4] [21]. Er zijn toepassingen denkbaar waarbij wel elke graspol in een weiland afzonderlijk wordt geregistreerd. De idealisatie is bij een terreinopname, die resulteert in een analoge kaart, meestal afhankelijk van de kaart- schaal. Die wordt zo gekozen, dat alle terreinobjecten op de gewenste wijze kunnen worden afgebeeld. Bij een op name voor digitale toepassingen treedt een heel andere situatie op. Door de veronderstelling dat meerdere toe passingen mogelijk zijn van dezelfde gegevens, wordt bij de opname volstaan met de opname van de karakteris tieke eigenschappen van elk afzonderlijk object. Bij de presentatie wordt besloten welke karakteristieke eigen schappen zullen worden gekozen voor de presentatie van het object en hoe die afbeelding zal zijn. Daarmee wordt afgestapt van een opslag van een voorstelling van de objecten iets wat nog steeds bij veel toepassingen in Nederland wordt gebruikt en wordt een objectenbe stand gemaakt, dat alleen is gebaseerd op de (karakte ristieke eigenschappen van de) betreffende objecten. Object-gericht 4 object-georiënteerd Object-gericht t object-georiënteerd Men noemt dit een object-gerichte benadering. Deze be nadering moet niet worden verward met een object georiënteerde benadering voor bestandsopbouw, die een meestal hiërarchische structuur vereist met be paalde eigenschappen en een inkapseling van alle objec ten (onder andere tegen onjuist gebruik). Fig. 1. Geometrische voorstelling van objecten in een vector- en rasterstructuur. 566 In de technologie die de definitie van gegevensstructuren mogelijk maakt, wordt gebruik gemaakt van de begrippen entiteit, attribuut, exemplaar en relatie. Entiteiten, hun attributen en onderlinge relaties kunnen worden voor gesteld met: ENTITEIT identificatie, attributen n 1tenminste de klasse definiërend ATTRIBUUT type, waarde n>1 RELATIE identificatie, identificaties van exempla ren die gerelateerd worden n>2 attri buten n>1, tenminste het type van de relatie definiërend Er zijn verschillende soorten attributen (fig. 2): identificerende, die een exemplaar van een entiteit uniek definiëren; semantische, die een omschrijving van de betekenis van het attribuut weergeven; geometrische, waarbij een positie- en vormbepaling van het object wordt vastgesteld. Dit gebeurt in vector- vorm met punten, lijnen en gebieden of in rastervorm met rasterpunten of rastercellen (fig. 1); beschrijvingen in de vorm van tekst, tekeningen en/of foto's; attributen die meta-gegevens bevatten [17] [19], Dat zijn gegevens over de gegevens in de attributen; ze kunnen over één attribuut gaan of over een serie attri buten (en dus ook over attributen van één of meerdere exemplaren). De attributenwaarden zijn ofwel continu of discreet. Dit is belangrijk voor toepassing van statistische operaties op de attribuutwaarden. Daarnaast komen in een bestand ook nog (hiërarchische, topologische en andere) relaties voor, die de structuur van de gegevens aangeven en de bevraging en het ge bruik realiseren. Bij de vervaardiging van digitale (object-gerichte) bestan den heeft in de geodesie met name het geometrische deel van de conversie grote aandacht gekregen. De verzameling van de geometrische attributen geschiedt meestal ook op een andere wijze dan de semantische attributen. Inwinning van de geometrie Het proces van inwinnen van de gegevens valt uiteen in [2]: voorbereiding. Daaronder vallen de verzameling van de te digitaliseren documenten, aangeven wat moet worden gedigitaliseerd, aanmaken van bestanden, gegevensdefinitie, enz.; inwinning zelf. Door de toepassing van CAD-systemen in de vastgoedinformatievoorziening voor het gebruik van geometrische informatie over het terrein, wordt de geometrie meestal in vectorvorm opgeslagen. Ook de meeste Gl-systemen die in de vastgoedinformatie wor den gebruikt, voorzien in een opslag en bewerking in vectorvorm. Daarop wordt het inwinningsproces vaak afgestemd. Tegenwoordig is de opname in rastervorm ook mogelijk. De problemen die ontstaan bij de raster/ vector-conversie komen later aan de orde; nabewerkingen op de gegevens, zoals conversie van NGT GEODESIA 93-11

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 34