de gegevens van het meetsysteem naar het verwer kingssysteem en daarna naar het opslagsysteem, vereffeningen, (de)codering van de ingevoerde se mantische attributen, controles op volledigheid en consistentie, aanbrengen van relaties tussen de ge gevens en aanvulling van de gegevens met kwaliteits attributen. De meeste van deze bewerkingen vinden plaats op interactieve werkstations en zijn van metri sche of administratieve aard; opslag en beheer van de gegevens. Identificerende attributen Semantische attributen Attributen met Geometrische attributen metagegevens Beschrijvende attributen Fig. 2. Soorten attributen en hun relaties. Bij sommige van de hierna te bespreken technieken worden de metrische en niet-metrische attributen soms geheel of gedeeltelijk tegelijk opgenomen en soms afzon derlijk van de andere. Bij de inwinning van de geometrie moet worden gedacht aan de volgende technieken: metingen in het terrein. Tegenwoordig wordt bij deze methode gebruik gemaakt van zelfregistrerende ta- chymeters, waardoor de gegevens direct digitaal be schikbaar zijn. De opnemer voert dan voorafgaande aan de meting de bijbehorende semantische attribu ten in, die tegelijkertijd met de registratie van de meting worden vastgelegd. Door een speciale code ring (per terreinobject) of door een speciaal meet systeem (lijnenloop) kunnen uit deze metingen in een bestand exemplaren van entiteiten worden gevormd; metingen in een (foto)beeld. Hierbij wordt gebruik ge maakt van luchtfoto's of terrestrische opnamen bij de (stereo-)luchtkartering werden oorspronkelijk analoge foto's gebruikt (deze werkwijze wordt be schreven bij het digitaliseren van bestaande kaar ten), maar tegenwoordig worden de analoge foto's ook afgetast (gescand) en het zo ontstane digitale beeld in de vorm van cellen (pixels, „picture ele ments" of beeldelementen) wordt gebruikt om de beeldinterpretatie en de bestandsopbouw te realiseren. In feite is dit een vorm van handmatige raster/vector-conversie. Kartografische informatie wordt vaak met behulp van een beeldscherm aan het bestand toegevoegd om de interpretatie van de presentatie te verhogen. De interpretatiemogelijk heden van de fotobeelden worden vergroot als men gebruik maakt van multispectrale beelden, waarbij simultaan opnamen van het terrein worden gemaakt in verschillende stralingsgebieden. Bij de luchtkartering werden tegelijkertijd de geometrie en de foto-interpretatie uitgevoerd. Tegenwoordig is één van de onderzoeksgebieden die zich bezig houdt met de detectie van de objecten uit de foto beelden en de interpretatie van de objecten, zowel geometrisch als semantisch; terrestrische opnamen worden gebruikt bij het FRANK-systeem, ontwikkeld door prof. dr. ir. M. J. M. Bogaerts en nu op de markt gebracht door FRANK DATA. Bij dit systeem rijdt een camera die op een auto is gemonteerd door een straat en maakt rondom-opnamen („fish-eye"). De opeen volgende opnamen overlappen elkaar en zo kan de fotogrammetrische aerotriangulatie worden toege past. Daarmee ontstaat een grondslag die kan wor den gebruikt om in de verkregen rondom-opnamen ook de detailinformatie te meten; digitaliseren van bestaande kaarten. Natuurlijk is het gebruik van kwalitatief voldoende kaartmateriaal een relatief goedkope vorm om een digitaal bestand op te bouwen. De inwinning heeft immers al plaatsgevon den. Men moet zich echter realiseren dat de kwaliteit van het digitale bestand nooit beter en waarschijn lijk zelfs slechter zal zijn dan de kwaliteit van het bronmateriaal. Bovendien wordt de inhoud van het digitale bestand bepaald door de oorspronkelijke op name en kunnen daarom alleen die entiteiten en attri buten worden gedigitaliseerd, die uit het kaartbeeld blijken. Digitaliseermethoden Bij het digitaliseren van kaarten, stereomodellen, ont- schrankte luchtfoto's en analoge satellietbeelden wordt voor de geometrie meestal een digitale vectorvorm ver eist. Indien het digitaliseren in rastervorm heeft plaats gevonden, wordt een conversie van raster naar vector uitgevoerd. Digitaliseren kan op verschillende manieren gebeuren handmatig met digitaliseertafels of vanaf het beeld scherm; semi-automatisch, waarbij gebruik wordt gemaakt van programmatuur om lijnvormige objecten (indien die in het beeld aanwezig zijn) automatisch te volgen; automatisch, waarbij een beeld wordt afgetast en ge heel automatisch in vectorvorm wordt omgezet. Handmatig digitaliseren Het gebruik van digitaliseertafels voor de omzetting van kaarten en fotobeelden in digitale vorm geschiedt sinds de zestiger jaren. Bij het handmatig digitaliseren past men een meetmethode toe, waarbij voor elk te registreren punt een meting wordt verricht door de operateur. De ontwikkeling van scanners [6] [9], die grote kaart- bladen of foto's aftasten en digitaliseren in een raster vorm met een hoge resolutie (tot 5 /^m), zette verschillen de autonome ontwikkelingen in gang. De verschillende vormen van handmatig digitaliseren zijn als volgt samen te vatten allereerst werd zogenaamd blind gedigitaliseerd, waarbij de operateur punten, lijnen en gebiedsom- trekken volgde en de karakteristieke punten in lokale coördinaten registreerde. De operateur kon pas achteraf de kwaliteit van zijn werk beoordelen aan de hand van een tekening van het gedigitaliseerde bestand; met de opkomst van de interactief grafische systemen (voornamelijk CAD/CAM-systemen) werd het mogelijk dat de operateur direct op het scherm het resultaat van zijn werk zag. Door de toepassing van de micro technologie bij computers en de ontwikkeling van de steeds krachtiger wordende PC's werden deze syste men ook goedkoper en daarom meer en meer toege past. Dit noemt men interactief digitaliseren. Bij interactief digitaliseren heeft de operateur een wis selende aandacht voor het beeldscherm en de digitali- seertafel, maar ook de neiging veel gebruik te maken van de mogelijkheden die het interactieve systeem NGT GEODESIA 93-11 567

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 35