wwiv BHBi ËÖ3IF jiMMpBaBi -* Digitale gegevens Tekening Scan RAVE Radames rechte hoek zandloper evenwijdig collineair RESULTAAT: e, 0,14 mm e2 0,11 mm Fig. 5. Omvang van de correcties die ontstaan bij automatisch digitaliseren. Kaartconversie De digitaliseertechniek moet worden ingepast in de totale werkwijze van een instelling, rekening houdend met de doelstellingen waarvoor de werkzaamheden worden uit gevoerd. Bij de meeste instellingen bestaat het kaart beeld uit een topografische ondergrond waaraan themati sche gegevens zijn toegevoegd. Voor de conversie is van belang of deze twee typen informatie van elkaar kunnen worden gescheiden langs fotografische weg (fig. 6). k 88«M»fc wssmssmse* seasessm digitaliseren constructie raster achtergrond digitaliseren vanaf beeldscherm semi-) automatisch Fig. 6. Technische mogelijkheden bij de kaartconversie. In dat geval kan de (digitaal vervaardigde) GBKN worden gebruikt om de eigen thematische informatie toe te voe gen. Indien de topografische en de thematische gege vens samenvallen voor wat betreft de geometrie, behoeft het digitaliseren niet te worden uitgevoerd, maar kunnen aan het object de thematische attributen worden toege Nieuwe digitale Bestaande topografische thematische kaart kaart Tekening Overlay 1. coïncidentie classificatie 2. verschil reconstructie 3. ontbreken digitaliseren voegd. Daardoor is het proces van volledig automatisch digitaliseren in veel gevallen niet zinvol toe te passen, omdat verschillende objecten die reeds in het bestand aanwezig zijn, opnieuw worden gedigitaliseerd (fig. 7). Rasteropslag Bij alle bovenstaande methoden is een raster/vector conversie uitgevoerd, omdat de gebruiker een vector- vorm wenst. In geen enkel onderzoek naar de ontwikke ling van de toepasbaarheid van de vastgoedinformatie in een bepaalde omgeving treft men een argumentatie aan waarom de geometrische gegevens in een vectorstruc tuur noodzakelijk zijn. De meeste bestanden met vastgoedgegevens worden alleen gebruikt voor presentatiedoeleinden. In discussies daarover wordt steeds beweerd dat raster- bestanden: veel groter van omvang zijn dan de overeenkomstige vectorbestanden. Onderzoek heeft echter aangetoond dat de verschillen marginaal zijn en dat de raster- bestanden soms zelfs minder opslagcapaciteit vergen indien de juiste compressietechniek is toegepast [10] [30]. Een vaststaand feit is dat de scanning en opslag van de gegevens in rasterstructuur sneller en goed koper zijn dan de conversie naar een vectorformaat. Ook staat vast dat elke afbeelding op een beeld scherm een conversie vereist naar een rasterformaat, ook al worden de gegevens in een vectorstructuur aangeboden. Dit komt omdat momenteel geen vector beeldschermen meer worden gemaakt. De conversie naar rasterformaat is snel en eenvoudig uit te voeren [28b]; niet object-gericht zijn, omdat het beeldelement de basis van de opslag is. Met behulp van het zogenaam de vul- („region growing") algoritme is een bestand in rastervorm object-gericht te gebruiken. Bovendien blijkt de structuur van het niet-metrische deel van het bestand hetzelfde te zijn als bij een vectorgestructu- reerd bestand. Ook voor beelden die niet binair zijn, is een object-gerichte opzet mogelijk [23]. Bij het gebruik van digitale geometrische gegevens alleen voor presentatie is scannen, opslag en bijhouding van de gegevens in rasterformaat veel goedkoper dan dezelfde operaties in vectorformaat. Fig. 7. Kaartconversie. Als digitale gegevens worden gebruikt om steeds weer een analoge afbeelding te maken, dan heeft de raster opslag de voorkeur, omdat: verkrijging van de digitale gegevens goedkoper is; afbeelding heel veel met een rastertekenautomaat of een rasterbeeldscherm geschiedt; datacommunicatiemiddelen gewend zijn aan de over dracht van rastergestructureerde gegevens (o.a. fax apparatuur). In het totale proces van de bestandsopbouw en bijhou ding wordt meestal ongemerkt veel gebruik ge maakt van rasterstructuren, ook als het bestand is opge bouwd in een vectorstructuur. Zoals vermeld wordt bij de moderne vormen van digitali seren gebruik gemaakt van rasterbeelden die handmatig of automatisch worden gevectoriseerd. Bij bepaalde vor- NGT GEODESIA 93-11 569

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 37