^-7 invoer conversie RAVE digita liseren scan nen grid DB conversie uitvoer VERA vector plotter grid plotter liü» 37 opslag vector DB Fig. 8. Gebruik van raster- versus vectorstructuur. men van analyse wordt het bestand ook naar rastervorm omgezet, omdat die in rastervorm gemakkelijker kunnen worden uitgevoerd. De presentatie op een beeldscherm is altijd in rastervorm en bij het uittekenen wordt vaak ge bruik gemaakt van een snelle rasterplotter waarvoor altijd een conversie noodzakelijk is. Invoer van niet-metrische attributen Voor de invoer van niet-metrische attributen bestaan meerdere mogelijkheden [2], Daarbij zijn twee aspecten van belang: de wijze waarop, en de gebruikte apparatuur. De invoerwijze van de semantische attributen kan als volgt geschieden (de methoden zijn complementair): per lijnobject, waaruit de semantiek van alle vlak- objecten kan worden afgeleid; per vlakobject, waaruit de attributen van alle lijn- objecten kunnen worden afgeleid. Met behulp van topologische consistentie- en validatie- regels kan de invoer van de attributen worden gecon troleerd. De apparatuur bepaalt het gemak waarmee de attribuut- gegevens kunnen worden ingevoerd: aanwijzen van het attribuut en intypen van de attri buutwaarde op een toetsenbord; aanwijzen van het attribuut en aanwijzen van de attri buutwaarden op een menu; aanwijzen van het attribuut en inspreken van de attri buutwaarden. Deze methode wordt relatief weinig toe gepast, omdat het audio-systeem moet worden afge stemd op de spreker. Variaties in de stem worden direct opgemerkt en dan moet het systeem opnieuw op de spreker worden afgestemd; automatische interpretatie door het herkennen van: real time post hoe (dezelfde techniek toepassend als bij real time) keyboard polygoon menu f ruin J 9esPr°'ten P^Tfx invoer x -S heg,straat, tuin _7 (huis,tuin) Fig. 9. Verschillende vormen van invoer voor niet-metrische attri buten. 570 grafische aspecten van het object, zoals lijndikte, signatuur (symbolen voor lijnen of arceersoort voor vlakken) of kleur; geometrische vorm van het object. In [18] en [22] is een interpretatie vervaardigd op basis van de geometrische vorm van gebouwen, infrastructuur en overige objecten op een GBKN. Daarbij is ge bruik gemaakt van de lengte-breedte verhouding, de oppervlakte en de rechthoekigheid/parallelliteit van een object. Momenteel geschiedt de invoer van attribuutwaarden meestal via het toetsenbord. Er zijn weinig investeringen voor nodig en bij interactief en semi-automatisch digitali seren wordt deze methode geïntegreerd in de werkwijze. Dichtheid Punten per ha Tijdsbesteding Landelijk gebied 120 0,24 uur Verspreide bebouwing 200 0,54 uur Dicht bebouwd 360 1,60 uur Fig. 10. Tijdsbesteding voor drie typen object-dichtheden bij blind digitaliseren voor GBKN of kadastrale informatie. In [29] zijn gegevens te vinden voor de tijdsbesteding van leidingen informatie. Kosten Over de kosten van inwinning is in [33] een uitstekend overzicht gegeven. De kostenfactoren bestaan uit: inhoud van het bestand; gekozen opnametechniek; dichtheid van de op te nemen objecten; complexiteit van de objecten en de generalisatie graad; mutatiegraad; gewenste actualiteit. De opbouw van het bestand moet zijn afgestemd op het gebruik en de actualiteit. De bestandsbeheerder behoort daarom eerder te kijken naar de kosten van de bijhouding dan naar de kosten van de eerste inwinning. Voorts blijkt uit [33] dat vooral de dichtheid en complexiteit van de objecten bepalend zijn voor de totale kosten. Over de kosten van digitaliseren is weinig gepubliceerd. In [20] wordt aangegeven dat de tijdwinst van het semi- automatisch digitaliseren ten opzichte van het blind of interactief digitaliseren ongeveer 30 - 40% is. Proeven en praktijkervaringen tonen de juistheid van dit getal aan. Bij digitaliseren vanaf het beeldscherm worden vaak nog hogere tijdwinsten bereikt. Uit [29] blijkt dat door toepassing van grof digitaliseren (en gebruik van programmatuur om de juiste objecten te vinden) ongeveer 40% tijdwinst kan worden behaald ten opzichte van blind digitaliseren. Uit [4] en [23] blijkt dat in een rasterstructuur ook object- gericht gegevens kunnen worden opgeslagen. In dat ge val is alleen het aftasten en de vulling van de attributen noodzakelijk, hetgeen voor een kaart met gemiddelde dichtheid een tijdwinst van 70 - 80% kan opleveren bij de inwinning van de gegevens ten opzichte van blind digita liseren. NGT GEODESIA 93-11

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 38