Netwerken Geodeet wat is je produkt? Technici zijn doorgaans niet geneigd om de boer op te gaan en hun diensten aan te prijzen. Dat is heel jammer, want hun afnemers weten niet wat zij kunnen. Men kan nu eenmaal alleen „het gevraagde meisje spelen" wan neer men goed bekend is. Dit is echter maar voor een kleine minderheid weggelegd. Wij moeten onszelf dus „verkopen". Dat kan echt-commercieel, zoals vanuit sommige ingenieursbureaus, of niet-echt-commercieel, zoals bij een gemeente of het Kadaster. Maar het moet wel! Oefen uzelf in contacten Wat kunnen we daar nu aan doen? Op de eerste plaats openstaan voor wat „verkoopbaar" is en bij wie. Wij moe ten ons vragen stellen als: „Wie zou hier behoefte aan kunnen hebben?", „Wat heeft hij of zij hieraan?" en „Hoe moeten we dit stuk dienstverlening zo vorm geven, dat het optimaal bruikbaar is voor deze afnemer?" Dit wil dus zeggen, dat wij ons kritisch moeten afvragen wat ons produkt eigenlijk is, en voor wie dit interessant is. Daarbij noem ik dienstverlening ook een „produkt", tenminste als de dienst goed is uitgewerkt en omschreven, en daar mee duidelijk herkenbaar is geworden voor de potentiële afnemer. Dit laatste is niet gemakkelijk. In de presentatie training van onze eigen jonge professionals bij BDO zit een moment, dat zij in maximaal twee minuten aan een groep mensen moeten vertellen wat hun dienstverlening precies is, en wat het nut hiervan is voor de afnemer. De meesten hebben hier grote moeite mee. Ook in uw eigen praktijk zult u kunnen merken hoeveel moeite vakgenoten hebben om kort, duidelijk en inspire rend uit te leggen wat zij kunnen bijdragen. Men zou zich hierin moeten oefenen. Dwing uzelf om in zo weinig mogelijk woorden duidelijk te maken wat de gebruikers van uw diensten aan u hebben. Zodra binnen een ge meente de vraag wordt gesteld „Waarom hebben wij hier een afdeling Landmeten", moet het niet zo zijn dat u daarover dan nog moet nadenken. Dwing uzelf ook om naar uw bijdrage te kijken met de ogen van de afnemer en degene die er het geld voor beschikbaar stelt. Wie neemt feitelijk de beslissing dat uw diensten worden afge nomen Wat heeft deze persoon of deze groep personen eraan dat u dit werk doet en blijft doen? Van oudsher hechten landmeetkundigen bijvoorbeeld aan precisie en betrouwbaarheid van hun metingen. Maar hoe staat het bijvoorbeeld met de snelheid waarmee uw afnemers worden geholpen? Wat zouden zij zelf het belangrijkst vinden? NGT GEODESIA 93-11 Als u weet wat u kunt bijdragen, en wat uw doelgroep is, is het zaak dat zoveel mogelijk mensen uit uw doelgroep u ook kennen en weten wat u kunt. Wat kunt u daaraan doen Heel veel. U kunt bijvoorbreeld actief zijn in vereni gingen en werkgroepen, u kunt lezingen houden over uw vak, aanwezig zijn op manifestaties, of artikelen schrijven in interne en externe bladen. U wordt op deze wijze be kend en uw relaties gaan als het ware een netwerk vor men van contacten, waarop u een beroep kunt doen. Na tuurlijk kost dit tijd en aandacht. U moet in uw bekendheid investeren en dat zal vaak ook de privétijd belasten. Dit geldt zeker ook voor het onderhouden van uw netwerk. Oefen uzelf in het leggen van nieuwe contacten. Onze drempelvrees is daarbij de voornaamste barrière. Blijft u op bijeenkomsten altijd in het zelfde groepje rondhan gen? Weet u niets te zeggen? Oefen u dan in het stellen van vragen. Door vragen te stellen, komt u in gesprek. Door vragen te stellen, toont u uw interesse voor anderen en wint u vertrouwen. En door de juiste vragen te stellen, laat u merken een prettige en verstandige gespreks partner te zijn. U kunt dan ook iets kwijt over uw eigen activiteiten. Maar door vragen te stellen, kunt u het initia tief in het gesprek behouden en u hoort wat de ander inte resseert. Hier kunt u uw eigen presentatie op aanpassen. U kunt beter één punt noemen dat de ander werkelijk in teresseert, dan een hele reeks zaken die voor deze per soon minder van belang zijn. Verkopen heeft grotendeels te maken met menselijk con tact. Uw potentiële opdrachtgever of zelfs werkgever (ook solliciteren is het verkopen van vakmanschap) kan uw vakmanschap vaak maar moeilijk beoordelen. Hij of zij gaat dus in eerste instantie af op de algehele indruk die u maakt als prettig, geïnteresseerd en verstandig mede mens. Wil iemand dus een activiteit met een 0—3 achter stand beginnen, dan kan hij bijvoorbeeld starten om te laat te komen, de stukken niet vooraf te bestuderen en de namen te vergeten van zijn gesprekspartners. De functie van klachten Een goed voorbeeld is de manier waarop u omgaat met klachten. Een goede opvang van klachten, op een per soonlijke manier, kan uw binding met de afnemer zelfs versterken. Eigenlijk moet u heel blij zijn met iemand die bij u klaagt. De meeste mensen klagen namelijk over u bij Hoera, een klacht! 535

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 3