s> - <6 Af Wisse Dekker spreekt de heren Roosen en Rozema toe. ren, in het vertrouwen dat alle relaties erbij zouden willen zijn. Een consequent doorgetrokken lijn van de bedrijfsfilosofie: „Vertrouwen in relaties". Ze kwamen ook. De schouwburgparkeerplaats bleek al gauw te klein, die van de nabijgelegen kerk eveneens. Maar in die schouw burg was ruimte genoeg. Het mag worden gezegd: het was een prachtige ambiance voor een jubileumviering van een, onder de be zielende leiding van Rozema en Roosen, ontwikkeld automatise ringsbedrijf. Voor het centrale onderdeel van de feestelijkheden zouden de Rocomp-managers de leiding even uit handen geven aan een bekende Nederlander. Edwin Rutten was daarvoor aangezocht. Het werd dan ook even erg stil toen Paula van Overveld aan het begin van de zitting aandacht vroeg voor. Aad van den Heuvel. Een verspreking? Maar nee, vanachter de coulissen verscheen inderdaad het grijze hoofd van Aad. Hij bleek ingehuurd, omdat Rutten plotseling niet kon. „Ook dat nog", moet Aad hebben gedacht, maar hij bleek een prima vervanger. Zijn taak was om het duo Jacques Roosen en Ko Rozema voor het front van de volle zaal aan een „kruisverhoor" te onderwerpen, waarbij hij pikante details over de bedrijfsvoering voor het voetlicht wist te produceren. „Is het waar dat jullie al eens samen in één bed zijn gesignaleerd?", was zijn openingsvraag. Dat bleek inderdaad juist. Het was een gebeuren uit de vroege beginjaren van Rocomp, toen de heren op zakenreis naar Duitsland moesten. Ze vonden een onderkomen in een klein pensionnetje waar maar één bed in de kamer stond. Voor dure hotels was toen nog geen geld. Van den Heuvel was niet zo erg onder de indruk van het feit dat het bedrijf al tien jaar bestond. „Jullie komen toch eigenlijk nog maar net kijken?" Maar volgens Ko Rozema bleek daaruit zijn onkunde met de automatiseringswereld. Tien jaar is daarin heel wat, sprak Ko, velen zijn ooit in die wereld begonnen, maar even snel weer afge haakt. Vaak ging men te wild van start en wilde te snel rijk worden. Van den Heuvel wilde wel weten wat de succesformule dan wel is geweest die Rocomp tot hiertoe op de been hield. Vertrouwen opbouwen en relaties onderhouden, vond Jacques. Het is niet moeilijk bij een klant een stapel dozen af te leveren, maar het is wel moeilijk aandacht te hebben voor diens problemen en hem verder te helpen. Dat is onze bedrijfsfilosofie: vertrouwen in relaties. Daarmee behoud je klanten. Ko kon volstaan met mee te delen dat hij het met Jacques eens was. Maar dat is niet altijd zo, kreeg Van den Heuvel eruit. De heren zijn het zeker niet altijd met elkaar eens en dat moet ook niet, vonden ze beiden. Ze vullen elkaar aan, heet dat dan. Want ze lijken eigenlijk helemaal niet op elkaar: Jacques is de optimist, Ko de pessimist en dat houdt de zaak in evenwicht. Samen streven ze naar een be heerste groei van het bedrijf. Niet te snel, want volgend jaar moet je ook nog kunnen doorgroeien. Europa zonder grenzen Hebben jullie bij die groeimogelijkheden ook weieens aan het buiten land gedacht, was een volgende vraag. Afgezien van dat bed in Duitsland bleek er een buitenlandhuiver te bestaan. Rocomp doet weieens zaken met België, maar dat geeft nog af en toe problemen. De taal is wel hetzelfde, maar ze praten daar over een klavier in plaats van een toetsenbord en de stekkers om apparaten aan elkaar te koppelen, passen nooit. En dan heb je ook nog het mentaliteitsverschil, volgens Ko. De Duitse mentaliteit bijvoorbeeld is niet direct de mijne. En daarvoor had Aad begrip, te meer omdat hij had vernomen dat men zelfs in het binnenland soms al met taalproblemen heeft te kampen. Na een langdurig onder- handelingsgesprek met een Limburgse klant, sprak Jacques op een goed moment: Zo, die order hebben we binnen, waarop Ko verwon derd vroegIs dat zo? Hij had er namelijk geen woord van verstaan. Toch zou Rocomp de komende tien jaar eens moeten nadenken over dat buitenland, vond president-directeur van Philips, Wisse Dekker (uitgenodigd als vertegenwoordiger van een bevriend Eindhovens bedrijf). Als je een passerpunt in Eindhoven zet en een cirkel trekt met een straal van 200 km, dan ligt een groot deel van die cirkel toch in het buitenland, vond Dekker. Daar ligt wel een markt met poten tiële klanten en als je daar niet inspringt, doet een ander het wel. En als je eenmaal weet dat een toetsenbord klavier heet, dan is dat toch geen probleem meer? Wisse Dekker liet zich even uit de tent lokken over de gisteren gepre senteerde miljoenennota. „Zou u dingen anders doen?" vroeg Aad. „Ja, alles", was het spontane antwoord. Alles wat nu wordt voor gesteld, is te weinig en vier jaar te laat. Een bijna angstige stilte volgde op de vraag of er bij Rocomp wei- eens kopers op de stoep hebben gestaan met een dikke buidel geld om het bedrijf over te nemen. Dat bleek wel zo te zijn, meerdere malen zelfs en erg verleidelijk volgens Ko. Maar die bleven buiten staan, want het loopt allemaal erg lekker en waarom zou je dat dan doen? Bovendien wil Ko niet hele dagen bezig zijn met zijn (enige) hobby: marathons lopen, want dat is knap vermoeiend. Jacques zou dat langer volhouden, want die studeert theologie in zijn vrije tijd en dat heeft met de eeuwigheid te maken. Van den Heuvel had nog een beangstigende vraag achter de hand Jullie maken de automatisering steeds mooier en gemakkelijker voor de klant. Zou er een tijd komen dat alles zo gebruiksvriendelijk is, dat jezelf overbodig bent? Maar daar waren Ko en Jacques het roerend over eens: „Nee, reken daar maar niet op, het blijft lekker inge wikkeld". Daar werd toen het glas op geheven, want zaken blijven zaken, niet waar. En alle relaties dronken mee, ondersteund door muziek en zang en veel gezelligheid, in blijvend vertrouwen in een goede toe komst voor Rocomp en henzelf. Theo Scheele VOORJAARSEXCURSIE VVL - VERENIGING NATUUR MONUMENTEN Donderdag 10 juni 1993, op een met zon overgoten dag, was de VVL te gast bij de Vereniging Natuurmonumenten, gevestigd op het idyllische landgoed „Schaep en Burgh" in 's-Gravenland. Nadat men, onder het genot van een kopje koffie, op het terras de gelegenheid had om elkaar te begroeten, kon om 10.00 uur worden begonnen met het programma. De hitte buiten en de ruim zestig aanwezigen binnen zorgden ervoor dat de temperatuur in het gebouw tropische waarden bereikte. F. de Groot schetste de geschiedenis van Natuurmonumenten, in 1905 opgericht door Jac. P. Thijsse. Natuurmonumenten kocht in 1906 het Naardermeer aan, om het te beschermen tegen de plannen van de gemeente Amsterdam die het wilde gebruiken als stortplaats voor huisvuil. Anno 1993 is het ledenaantal uitgegroeid tot 700 000 en er zijn 400 personeelsleden in vaste dienst, die het mogelijk maken om 66 000 hectare natuurgebied daadwerkelijk te beheren, en daarnaast in brede zin de belangen van natuur en landschap te behartigen. Na deze inleiding ging ir. J. Gorter in op natuurbehoud binnen de landinrichting. Aandacht voor natuurbehoud bij het landinrichtings plan tracht Natuurmonumenten onder andere te bereiken door het 574 NGT GEODESIA 93-11

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 42