Informatiemanagement een vorm van ondernemerschap*) Inleiding anderen. Gaat u uzelf maar na: hoe vaak maakt u een kritische opmerking over iemands activiteiten en hoe vaak doet u dat naar de betrokkene zelf? Vooral in grote organisaties is het vaak zo, dat het zwakke functioneren van een bepaalde persoon met iedereen wordt bespro ken, behalve met de persoon zelf. Dat betekent dat deze man of vrouw daar dus ook niets aan kan verbeteren. In het commerciële contact is het precies hetzelfde: uit een onderzoek bij banken bleek dat maar 3% van de bestaan de klachten ook werkelijk bij de bank terechtkwamen. Waar bleven dan die andere 97%? Bij familie, vrienden, collega's en de Rotary. Zou dit bij klachten over bijvoor beeld het Kadaster zoveel anders zijn? U moet dus blij zijn met klachten. Klachten geven u mogelijkheden tot verbetering. Verbeteringen, bezien vanuit de ogen van uw klant. Ook als dat een interne klant is binnen uw eigen gemeente of andere organisatie, ver sterkt dit uw commerciële positie. U moet dus de rode loper uitrollen voor klagers. Veel organisaties doen dit door een klachtenprocedure in te stellen. Dat is op zich zelf prima, want het geeft zekerheid dat de klacht goed wordt afgehandeld. Maar als zo'n procedure veel tijd vraagt van de klant, als deze ervoor naar een speciale af deling moet komen of een formulier moet invullen, kan het middel erger zijn dan de kwaal. Men laat het dan verder wel uit zijn hoofd om klachten door te geven! Be- Aandacht voor informatie Vooral de laatste jaren is duidelijk geworden dat be drijven, non-profit en overheidsorganisaties groeien naar een verdere integratie van hun informatievoorziening. Informatie en informatietechnologie zijn niet langer facto ren die louter indirect bijdragen aan de bedrijfsresultaten door het efficiënter en effectiever laten verlopen van pro cessen. Ze worden steeds meer onmisbare hulpmiddelen voor het creëren van nieuwe produkten en diensten c.q. voor het veranderen van de werkprocessen zelf: informa tietechnologie) is een produkt en een produktiemiddel geworden. Lezing gehouden op 27 oktober 1993 te Utrecht tijdens het 17e NGL congres. langrijker is dan ook de instelling waarmee wij de klager tegemoet treden. Neem zijn klacht serieus, luister er aan dachtig naar en vraag door naar punten waarvan wij kun nen leren. Biedt eventueel excuses aan, meestal hebben wij in ieder geval bijgedragen in het ontstaan van een mis verstand. En help de nog resterende problemen op te los sen. Alleen al het geven van aandacht helpt om de relatie met de klager te herstellen en soms zelfs beter te maken dan vóór het misverstand. Ik heb zelf ooit een langdurige opdrachtrelatie overgehouden aan het goede opvangen van een overigens terechte klacht. Vrij leren lopen zonder bal Al deze dingen zijn makkelijker gezegd dan gedaan. Ik merk dat bij mijzelf ook in de dagelijkse praktijk. Als vak man, technicus, professional, deskundige zijn wij ten dele op het verkeerde been gezet voor deze tijd. Het is net of wij een vliegwiel tussen de oren hebben, dat één kant uit wil blijven draaien, als wij hier niet bewust in bijsturen. Wij moeten ons leren aanbieden, ons meer presenteren, vrij leren lopen zonder bal, beschikbaar zijn voor wie ons werk kan gebruiken en laten weten wat onze moderne technologie kan bijdragen. Veel van wat ik heb gezegd, zult u misschien al bewust doen. Toch hoop ik dat ik u een paar ideeën heb kunnen geven, waar u met het ver kopen van üw vakmanschap iets aan heeft. Deze ontwikkeling is ook waarneembaar door de toe nemende aandacht die organisaties besteden aan de in tegratie van de effecten van informatietechnologie in de reguliere werkprocessen. Ook wordt steeds meer gebruik gemaakt van het complexe proces van informatiebeleids vorming en informatie-infrastructuurvorming. Daarbij wordt niet alleen het vraagstuk van de gegevensdistribu- tie binnen de organisatie zelf, maar ook tussen organisa ties op bedrijfseconomische wijze inzichtelijk gemaakt. Binnen Amsterdam is deze ontwikkeling aantoonbaar door het recentelijk uitbrengen van het „Strategieplan Vastgoedinformatie Gemeente Amsterdam 1993 -1997". In dit strategieplan wordt, als logisch vervolg op het „Bu sinessplan Vastgoedinformatie Gemeente Amsterdam 1990 - 1995" aangegeven wat het beoogde voorzienin genniveau van de infrastructurele vastgoedinformatie voorziening voor de komende jaren is. Gestreefd wordt door ir. M. Jellema, informatiemanager van het Grafisch Vastgoed informatiecentrum GVIA in de gemeente Amsterdam. SUMMARY Information management: a kind of enterpreneurship Local governments have many departments that use and produce geographic landinformation. Con sequently, data exchange between these departments is frequently necessary. Often, due to lack of coor dination and supervision, this exchange takes much time, money and effort. The City of Amsterdam has defined an information-management approach based on the coordination, maintenance and management of the geographic data. 536 NGT GEODESIA 93-11

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 4