naar een op gebruikerswensen afgestemde continu be schikbare en toegankelijke informatievoorziening van basisgegevens. Hierbij zijn meer dan vijftig stadsdelen, bedrijven, diensten en andere (niet-gemeentelijke) orga nisaties betrokken. Deze visie moet leiden tot een vorm van gegevensdistri- butie tussen organisaties welke voor de individuele orga nisatie effectiever, efficiënter en klantvriendelijker wordt. Nieuw produkt Passend binnen deze visie heeft het bedrijfsmatig opere rende Grafisch Vastgoed Informatiecentrum Amsterdam (GVIA) in 1991 een nieuw produkt op de bestaande markt geïntroduceerd: het Grafisch Verzamelbestand. Dit is als produkt qua opzet aan de hand van het alom bekende marketingprincipe tot stand gekomen: „Het zich inleven in de behoeftenwereld van de potentiële afnemers om van daaruit een koppeling te maken naar de eigen be drijfsvoering". Marketing-instrumenten Voor het omzetten van het marketingprincipe in daden zijn na de produktontwikkeling de bekende marketing instrumenten gehanteerd. In onderlinge samenhang zijn de marketinginstrumenten uitgewerkt tot een marketing- mix, welke momenteel wordt gehanteerd om zoveel mogelijk vaste afnemers binnen de doelgroep te verkrij gen en te behouden. Binnen GVIA is duidelijk geworden dat marketing een mentaliteit is, die de gehele bedrijfsvoering richt op de belangen van de afnemer. Het nut van al deze activiteiten moet uiteindelijk blijken uit de cijfers. Het moet immers profijt opleveren. Direct na de introductie is gebleken dat de gehanteerde visie en de uitwerking daarvan leiden tot het gewenste profijt. Het informatiemanagement, de kernactiviteit van GVIA, heeft binnen de lokale overheid met deze uitwerking de vorm van ondernemerschap aangenomen. Passend binnen het thema „Geodesie is meer dan (land)- meten" van het NGL congres 1993 wordt hierna een aan tal aspecten nader toegelicht. Na uitwerking van de markt, de infrastructurele vastgoedinformatievoorziening waartoe het produkt en de activiteiten van het informatie management behoren, wordt ingegaan op het gehan teerde marketing-principe en de uitwerking daarvan in de marketing-mix. Tot slot wordt aandacht geschonken aan de „prijs", één van de marketinginstrumenten, van het produkt. Bestaande markt in ontwikkeling Ook al wordt hiervoor gesproken over een bestaande markt, dan betekent dat natuurlijk niet dat deze markt niet in ontwikkeling is. Zowel de bestuurlijke omgeving van de markt als de gebruikstoepassingen op de markt verande ren continu. Tevens zal duidelijk zijn dat niet alle gebrui kers van het produkt Grafisch Verzamelbestand momen teel in dezelfde groeifase van het informatiseringsproces verkeren. Naast startende gebruikers zijn bepaalde ge bruikers al in volgende groeifasen van de informatievoor ziening actief. Gezien het gehanteerde marktmodel waarbinnen het produkt is ontwikkeld, zal de infrastructurele vastgoedin formatievoorziening waartoe dit produkt behoort, flexibel moeten inspelen op deze ontwikkelingen. NGT GEODESIA 93-11 Bestuurlijke ontwikkelingen Bestuurlijk gezien is het afgelopen decennium de organi satie van de gemeente Amsterdam danig gereorgani seerd. Zo is de totale stad, exclusief de binnenstad, opge deeld in zestien stadsdelen. Een klein aantal diensten en (nuts)bedrijven is centraal georganiseerd gebleven en de secretarie is afgeslankt. De stadsdelen voeren over hun geografisch gebied het beheer van de openbare ruimte. Tevens is door de politiek bepaald dat op grootstedelijk niveau de belangrijke taak aanwezig blijft om vorm te geven aan het grootstedelijke (vastgoed)informatiebeleid, en daarvan afgeleid het vraagstuk van de gegevensdistri- butie tussen organisaties. Ook in een breder (bestuurlijk) kader zijn de nodige ont wikkelingen en veranderingen te constateren. De komst van het Regionaal Overleg Amsterdam (ROA), herschik king van overheidstaken, nieuwe wet- en regelgeving en verzakelijking van de overheid zijn als voorbeeld te noemen. Duidelijk zal zijn dat deze bestuurlijke ontwikkelingen de markt op zich hebben doen veranderen, maar dat op deze ontwikkeling is ingespeeld door niet alleen beleids notities te schrijven, maar ook concreet door nieuwe produkten aan te bieden. Informatie(technologische) ontwikkelingen Naast deze niet direct te beïnvloeden ontwikkeling is ook de tweede ontwikkeling omtrent de gebruikstoepassin gen van vastgoedinformatie waarneembaar. Redenerend vanuit het vastgoedinformatiebeleid wordt ingespeeld op deze ontwikkeling. Het vastgoedinformatiebeleid is een samenhangende visie op het geheel van uitgangspunten, middelen en richtlijnen, die erop is gericht steeds weer een evenwicht te vinden tussen de bepalende vraag naar vastgoedinfor matie en het aanbod ervan. Met het vastgoedinformatiebeleid wordt gestimuleerd dat de informatie daar en dan beschikbaar is waar dat nodig is voor de uitvoering van gemeentelijke taken. Daarbij dient rekening te worden gehouden met de interne samenhang van de gemeente en de (interbestuurlijke) relatie met de omgeving. procedures toepassingen organisatie gegevens communicatie configuratie Fig. 1. Informatiekader van de infrastructurele informatie voorziening. Binnen Amsterdam is reeds gestart met het ontwikkelen van een structurele marktbehoefte, terwijl de basis- produkten, zoals het topografisch basisbestand, nog niet 537

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 5