volledig beschikbaar zijn. Een belangrijke inhoudelijke ontwikkeling is dat de komende periode de (basisgege vens zodanig bruikbaar worden, dat de administratieve en geometrische kenmerken direct aan elkaar worden gerelateerd via object-identificaties. Daarbij zal het ge- gevensmanagement-vraagstuk omtrent de standaardisa tie van de objectidentificaties aan de orde komen, en niet te vergeten de relaties tussen deze objectidentificaties. Tevens zal de aandacht niet alleen gericht zijn op de ge gevens van unieke vastgoedobjecten, maar bestaat er een groeiende behoefte aan standaardisatie van ge aggregeerde informatie en projectinformatie. Zo zal een gebruiker van geografische informatiesystemen (GIS) moeten kunnen beschikken over vastgoedgegevens op verschillende niveaus. Daarnaast dient het mogelijk te zijn individuele en geaggregeerde informatie uit andere registraties te gebruiken, waarbij de koppeling wordt ge garandeerd door een gelijke object-identificatie. Tevens zullen zich de komende jaren nieuwe gebruiks- toepassingen gaan manifesteren op de markt. Daarbij kan worden gedacht aan een verdere uitwerking van de relatie tussen de vastgoedinformatievoorziening en het vraagstuk omtrent verkeer/vervoer en het milieu. Op de voorgaand beschreven wijze wordt actief inge speeld op de groeiende marktbehoefte en het steeds beter op de gebruiker afgestemde aanbod van (informa tietechnologische mogelijkheden. Ook hier geldt weer dat de vraagzijde de aanbodzijde beïnvloedt en anders om. Alle hiervoor genoemde aspecten zijn van invloed op de infrastructurele vastgoedinformatievoorziening. Het gaat er nu om een oplossingsrichting te kiezen, waarmee de komende jaren flexibel kan worden aangesloten op deze marktontwikkelingen. De infrastructurele vastgoedinfor matievoorziening zal hierop moeten inspelen. Infrastructurele vastgoedinformatievoorziening De infrastructurele vastgoedinformatievoorziening be staat uit een samenhangend logisch geheel van basis voorzieningen. Deze voorzieningen dienen het algemeen (grootstedelijk) nut en stijgen daarmee uit boven dat van de individuele organisatie. De infrastructurele vastgoed informatievoorziening zal alleen dan bestaansrecht heb ben, als deze grootstedelijk bezien een grotere effectivi teit oplevert en zo mogelijk tot financiële besparingen leidt. De infrastructurele vastgoedinformatievoorziening be staat uit de zes componenten: gegevens, configuratie, toepassingen, communicatie, organisatie en procedures, inclusief de onderlinge relaties. Deze componenten en hun relaties vormen samen het informatiekader (fig. 1). Inspelend op de genoemde ontwikkelingen en verande ringen zijn in het „Strategieplan Vastgoedinformatie Ge meente Amsterdam 1993 - 1997" al deze componenten inhoudelijk en in relatie tot elkaar uitgewerkt. Gezien de op gegevens georiënteerde invalshoek is in genoemd strategieplan nadrukkelijk vanuit de component „gege vens" en de relaties met de andere vijf componenten geredeneerd. Het produkt Grafisch Verzamelbestand waarmee de gra fische vastgoedbasisgegevens worden gedistribueerd, behoren (natuurlijk), evenals het informatiemanagement van dit produkt, tot de infrastructurele informatievoor ziening. Produkt Het produkt Grafisch Verzamelbestand, als onderdeel van de Basisregistratie Vastgoed Amsterdam, is een digi taal grafische gegevensverzameling waarmee per infor matiegebied, ofwel per thema, de gestandaardiseerde basisgegevens worden beheerd en gedistribueerd. In fig. 2 is het produkt afgebeeld. Het produkt richt zich volledig op de distributie van de basisgegevens, en niet op de produktie en bijhouding van de gegevens. 8 gebiedsindelingen 7 milieu-bodem 6 kadastrale informatie 5 openbare ruimte 4 kabels en leidingen 3 semantiek 2 Imk. ref. punten 1 topografie Fig. 2. Het produkt: Grafisch Verzamelbestand. De produktie en distributie van gegevens zijn twee aparte activiteiten, welke als zodanig ook zijn onderkend binnen de infrastructurele informatievoorziening. Door deze structurering, de thema's, van het produkt wordt tegemoet gekomen aan de vele wensen van de ver schillende gebruikers. Op basis van een door een gebrui ker afgesloten abonnement worden de basisgegevens per thema beschikbaar gesteld. Met deze marktgerichte benadering kan iedere gebruiker zijn optimale informatie portefeuille samenstellen. Informatiemanagement Het informatiemanagement, de kernactiviteit van GVIA, omvat het beheer van het Grafisch Verzamelbestand dat gericht is op het sturen van de informatiegebonden activi teiten en middelen. Het betreft de zorg voor het gebruik en daarmee de toegankelijkheid en beschikbaarheid van de gestandaardiseerde basisgegevens die benodigd zijn bij de organisaties en haar omgeving. Concreet betekent dit dat het informatiemanagement ac tief is binnen het gebied van strategische beleidsvorming, informatie(technologische) ontwikkelingen en de sturing van organisatorische veranderingsprocessen (fig. 3). Zeker de huidige ontwikkelingen op het gebied van de informatie(technologie), ofwel de componenten toepas singen, configuratie en communicatie uit fig. 1, zullen bijdragen aan de verdere ontwikkeling van het Grafisch Verzamelbestand. Daarbij zal de ontwikkeling van de component communicatie, inclusief het vraagstuk van de informatiebeveiliging bij gegevensdistributie via een ge meenschappelijk datacommunicatienetwerk, een belang rijke rol spelen. Immers, het streven is een op gebruikers wensen afgestemde, continu beschikbare en toeganke lijke informatievoorziening te realiseren van de basis gegevens. 538 NGT GEODESIA 93-11

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 6