Marketing-mix Marketingprincipe Hiervoor is aangegeven hoe het informatiemanagement van het produkt Grafisch Verzamelbestand en het pro- dukt zelf behoren tot de infrastructurele vastgoedinforma tievoorziening. Tevens is aangegeven dat deze infra structurele vastgoedinformatievoorziening op zich weer een basisvoorziening is voor alle betrokken organisaties. Dat wil natuurlijk nog niet zeggen dat alle mogelijke ge bruikers ook zonder meer gebruik zullen (gaan) maken van dit produkt. Als logisch gevolg van het vraag/aanbod model, reeds verwoord in het vastgoedinformatiebeleid, en het feit dat het hier gaat om een nieuw produkt en een bestaande markt, heeft GVIA samen met deze gebruikers de produktontwikkeling laten plaatsvinden. Doelmatigheid van het produkt De produktontwikkeling heeft op een doelmatige wijze plaatsgevonden, waarbij de volgende voorwaarden na tuurlijk een rol speelden: het produkt is op een dusdanig moment beschikbaar, dat gebruikers er ook behoefte aan hebben; de kwaliteit van het produkt is afgestemd op de gebrui kerswensen; GVIA voert haar kernactiviteit „informatiemanage ment" zo uit, dat de gebruikers daarvan de gewenste meerwaarde onderkennen. Omtrent het uitspreken van een waardeoordeel over de doelmatigheid van het ontwikkelde produkt zal duidelijk zijn dat het, geconditioneerd naar tijd, betrokken gebrui kers en beslissingssituaties, niet mogelijk is een absolute kosten-batenanalyse voor het produkt te maken. De ontwikkel- en directe gebruikskosten van het produkt zijn redelijk te bepalen. Echter, het inschatten van de in directe gebruikskosten en de kwantitatieve en kwalitatie ve baten is geen eenvoudige opgave. Daarnaast speelt ook nog mee dat voorafgaand aan de produktontwikke ling al duidelijk was dat het produkt voorziet in een afge leide marktvraag. Immers het produkt Grafisch Verzamel bestand voorziet in een behoefte bij de gebruiker, die na bewerking van het produkt weer voorziet in een achter liggende informatiebehoefte. Het produkt is immers een basisvoorziening, en altijd zal worden bewerkt door de gebruiker. Wel is het mogelijk het produkt relatief te beoordelen ten opzichte van de oude situatie, de mogelijk alternatieve organisatie strategie informatie technologie Fig. 3. Positionering van informatiemanagement. NGT GEODESIA 93-11 systemen en de groeifase waarin de organisaties en hun informatievoorziening verkeren, en de inmiddels bereikte omzetresultaten; dit gebeurt mede door toepassing van de marketing-mix. Met de behandeling van de marketing-mix, en de daarbij gehanteerde marketing-instrumenten, zal een eerste relatieve beoordeling van het produkt kunnen plaats vinden. Voor het omzetten van het marketingprincipe in daden zijn na definiëring van het produkt de volgende vier mar ketinginstrumenten gehanteerd: positionering: in de markt, fysiek op een bepaald punt; presentatie en promotie: produktpresentatie, public relations, relatiebeheer, themadagen, gebruikersgroe pen; personeel: personeelsbeleid, service, help-desk, ge bruikersondersteuning; prijs: prijsniveau, abonnementensysteem. In plaats van het begrip marketinginstrumenten wordt ook wel gesproken over afzetinstrumenten. Deze term geeft veel beter de bedoeling van de marketing weer, namelijk het streven om zoveel mogelijk vaste afnemers binnen de bekende doelgroep te verkrijgen en te behouden. Het woord „zoveel" moet natuurlijk in relatie met het woord „mogelijk" worden gelezen. Er zijn grenzen aan het ver richten van marketing: de kosten moeten wel tegen de baten (blijven) opwegen. In onderlinge samenhang zijn de marketinginstrumenten uitgewerkt tot een marketing-mix welke momenteel door GVIA wordt gehanteerd. Aan één van deze marketing instrumenten, te weten de prijs, zal hierna nader aan dacht worden besteed. Marketinginstrumentprijs" Indien bij de uitwerking van de marketing-mix alleen het marketinginstrument „prijs" wordt gehanteerd, zal op korte termijn een bepaald marktaandeel worden bereikt, maar dit zal op middellange termijn onvoldoende zijn voor de continuïteit van de dienstverlening. Natuurlijk dient de prijs in relatie te worden gezien tot de te leveren prestatie, het produkt. Toch is de prijs hetgeen waar de meeste gebruikers vaak snel naar vragen en bij grotere afname (zelfs) korting verlangen. Uitgangspunt bij de kostenverrekening, ofwel de prijs, van het produkt Grafisch Verzamelbestand is steeds weer geweest dat de gebruiker zelf kan bepalen wat zijn informatiebehoefte is en op welke wijze hij daarin wenst te voorzien. Men is dus niet verplicht tot het afnemen van informatie uit het Grafisch Verzamelbestand. Hierdoor is bereikt dat enerzijds de informatievraag tot het noodzake lijke wordt beperkt en anderzijds de kosten van de ver strekking zo laag mogelijk worden gehouden. Op deze wijze wordt de doelmatigheid van de informatievoorzie ning bevorderd. Omdat met het produkt Grafisch Verzamelbestand geen standaard informatieverstrekkingen plaatsvinden, waarbij van tevoren de inhoud, omvang, situatie en/of frequentie bekend zijn, is het ongewenst de kosten van het produkt toe te delen via de algemene middelen. Het gaat immers om variabele informatieverstrekkingen waarbij de verre kening geschiedt op basis van de in het „Businessplan Vastgoedinformatie" genoemde uitgangspunten: 539

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 7