Presentatie van topografische informatie*) Introductie door dr. M. J. Kraak, hoofddocent Geoinformatie aan de Faculteit der Geodesie van de Technische Universiteit Delft. SUMMARY Presentation of topographic information Topographic information management is in motion. Technological advances result in growing facilities. The map producers anticipate on these developments. The author looks at the present and future equipment for presentation and display of topographic information. Bij het lezen van de titel van dit artikel zullen velen een betoog verwachten over de visualisatie van topografische informatie, over de topografische kaart. Voor een deel is dat correct, maar het woord presentatie in de titel heeft hier niet alleen betrekking op visualisatie, maar ook op de context waarin dit gebeurt. Met andere woorden, vanuit welke omgeving presenteert men de informatie en welke media worden gebruikt. Deze omgeving kan bijvoorbeeld een geografisch informatiesysteem zijn of zelfs een dis kette of een CD-ROM met een bestand in SUF2. Bij media kan men denken aan bijvoorbeeld papier, een beeldscherm, een dia of een beeldplaat. Elk stelt eisen en legt beperkingen op aan de presentatie, maar heeft ook z'n specifieke voordelen. In sommige situaties wordt de topografie direct in een grafische vorm aangeboden, in andere situaties is de gebruiker zelf verantwoordelijk voor de visualisatie. De manier waarop de gebruiker dit kan doen en de vrijheid die hierbij wordt geboden, alsook de kennis van de gebruiker zijn sterk van invloed op de toe gankelijkheid van de informatie en op het welslagen van de presentatie. Bij visualisatie gaat het om de kartografische vormgeving van de topografie. Voor een juiste weergave is de kennis van de kartografische grammatica beschikbaar. Een spe cifiek probleem is dat men hier de algemene kenmerken van het landschap wil visualiseren. Het gaat hier om een juiste weergave van de ruimtelijke en temporele compo nent (in x, y, z t) en identificatie van de landschaps objecten, binnen de beperking van de gekozen kaart- schaal. Kartografen houden zich sinds mensenheugenis bezig met deze problematiek. In de literatuur is een veel heid aan informatie te vinden omtrent de methodo logische toepassing en technische implementatie van de kartografische grammatica [4] [13] [5] [19]. Ook de context waarin de informatie wordt aangeboden, heeft de aandacht van kartografie. Momenteel wordt in Nederland in de vorm van een inter-universitaire werk groep GIS Kartografie aan een project gewerkt, dat onder de Engelse titel ,,GIS-Cartographyvisual decision sup port for spatio-temporal data handling" de (topografische) kaart vanuit een breder concept benadert. De werkgroep is een samenwerking tussen het ITC in Enschede, de Faculteit der Ruimtelijke Wetenschappen in Utrecht en de Faculteit der Geodesie in Delft. Doel van het GIS- kartografieproject is te komen tot een prototype van een systeem dat automatisch de kwaliteit (nauwkeurigheid, volledigheid e.d.) van bestanden in een geografisch infor matiesysteem visualiseert [12]. Trefwoorden en vragen in het gemeenschappelijk onderzoek zijn (fig. 1): Toegankelijkheid Is de gewenste topografische informatie in digitale vorm beschikbaar en in welke vorm is deze voor de gebruiker beschikbaar? Zie voor Nederland bijvoorbeeld [3] en [7], en voor Groot-Brittannië [17] en [18]. Kaartgebruikstrategieën Hoe neemt men op basis van kaartstudie en kaartanalyse beslissingen aangaande bijvoorbeeld het vinden van de kortste weg of de interpretatie van de ontstaansgeschie denis van het landschap? Visual decision support Is de informatie waarmee men werkt van een kwaliteit dat men er inderdaad beslissingen op kan baseren? Hoe recent, hoe compleet is de topografische informatie en hoe is de informatie verzameld? Een betrouwbaarheids indicatie op de topografische kaart of als een object attri buut in het bestand zou het beslissingsproces kunnen verbeteren [22]. toegankelijkheid Lezing gehouden op 27 oktober 1993 te Utrecht tijdens het 17e NGL congres. visual decision support trnalisa/ integratie documentatie kwaliteit standaardisatie modellering Fig. 1. De kaart in de context van de GIS-kartografie. NGT GEODESIA 93-11 541

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 9