Vakantiewerk uit 1921 [2] tussen verschillende gewassen zijn vaak goed waar neembaar op satellietbeelden. Hierdoor is het mogelijk gewijzigde grenzen op het beeldscherm interactief te digitaliseren en direct in te voeren in het betreffende (vector)bestand. Ook zijn er technieken in ontwikkeling, waarmee het in bepaalde gevallen mogelijk wordt gewij zigde of niet in het bestand aanwezige grenzen tussen verschillende gewassen automatisch op te sporen en op te nemen in het vectorbestand [2]. Door Lemmens [3] is een aantal concepten gepresenteerd voor geautoma tiseerde koppeling van digitale ruimtelijke beelden (die in rastervorm worden opgeslagen, bijvoorbeeld satelliet- beelden) en vectorbestanden. Hierbij komt ook geauto matiseerde detectie van (perceels)grenzen aan de orde. Operationele toepassing van optische satellietbeelden wordt vaak nog beperkt door het veelvuldig optreden van bewolking. Dit probleem kan in de toekomst mogelijk wor den verminderd door het beschikbaar komen van radar- satellietbeelden. De opname van radarbeelden wordt niet gehinderd door bewolking. Recente studies hebben aan getoond dat radarbeelden onder bepaalde omstandig heden kunnen worden gebruikt voor het classificeren van het grondgebruik. Hierbij moet met name worden ge dacht aan de classificatie van bepaalde klassen in aan vulling op de classificatieresultaten van optische satel lietbeelden. Grondgebruiksclassificatie met behulp van radarbeelden is alleen mogelijk met behulp van een ob- jectgewijze classificatie [5], [6]. Conclusies Door geïntegreerd gebruik van satellietbeelden, digitale geografische bestanden en referentiegegevens die zijn verzameld in het veld of zijn afgeleid van luchtfoto's en topografische kaarten, is het mogelijk op operationele wijze grondgebruiksinformatie te verkrijgen voor toepas singen op regionale en landelijke schaal. Geografische informatiesystemen (GIS) zijn hierbij een onmisbaar hulp middel. Literatuur 1. Janssen, L. L. F. en J. D. van Amsterdam, An object based approach to the classification of remotely sensed images. Proc. IGARSS, Espoo, Finland, 1991. Vol. 4, p. 2191 -2195. Juni 1991. 2. Janssen, L. L. F., R. P. H. M. Schoenmakers en R. G. Verwaal, Integrated segmentation and classification of high resolution satellite images. Proc. Symp. „Multi-source data integration with respect to land cover inventories", IAPR-TC7, 7 - 9 september, p. 65 - 84. Delft 1992. 3. Lemmens, M. J. P. M., Geautomatiseerde koppeling van digitale ruimtelijke beelden en geografische informatiesystemen. NGT Geodesia 1989, no. 4, p. 175 - 184. 4. Lillesand, T. M. en R. W. Kiefer, Remote sensing and image interpretation. John Wiley, New York, 1987. 5. Nieuwenhuis, G. J. A. en C. G. J. Schotten, Land cover monito ring with multi-temporal ERS-1 SAR observations in The Nether lands. Proc. First ERS-1 Symposium „Space at the service of our Environment", ESA SP-359, 4 - 6 november, p. 527-531Cannes 1992. 6. Schotten, C. G. J., L. L. F. Janssen en G. J. A. Nieuwenhuis, Comparison of optical and microwave satellite data for land cover inventory purposes using digital field boundaries. EARSel Intern. Symp. „Advances in Remote Sensing", 30 juni - 1 juli 1992, Louvain-la-Neuve, België (in druk). 7. Thomas, I. L„ V. M. Benning en N. P. Ching, Classification of remote sensing images. Hilger, Bristol 1987. 8. Thunnissen, H. A. M„ R. Olthof, P. Getz and L. Veis, Grondge bruiksdatabank van Nederland vervaardigd met behulp van Landsat Thematic Mapper opnamen. Rapport 168. DLO-Staring Centrum. Wageningen 1992. 9. Thunnissen, H. A. M„ P. J. van den Boogaard en H. P. T. Ullen- broeck, Operational land cover classification in The Netherlands using satellite images and other geographical information. Proc. Intern. Symp. „Operationalization of Remote Sensing", Vol. 3, 19 - 23 april, p. 9 - 20. Enschede 1993. Het voert te ver, om elk artikel afzonderlijk te beschrijven, Belangrijker is wat de situatie behoeft aan zessen en [vijven. Links boven wordt de naam en de woonplaats vermeld Van adressant, en den Rijksweg waar 't object wordt [gesteld Rechts boven komt het uittreksel der kadastrale kaart Links onder de toelichting, die lijntjes en stipjes verklaart. Dan volgt opgaaf van alle vergunningen van voorheen, Die op de calque staan, al werden ze verleend, eeuwen [geleên Op de situatie ontbreekt geen paal, geen boom, geen [brug, Iets te vergeten veroorzaakt dat de prent komt terug Om te worden aangevuld. Eerste eisch is dus geduld, En oplettendheid, op dat geen vertraging ontsta door [schuld De ambtenaar, die de prentjes maakt, weet wat daarop [is vergaard, Aan elk ander wordt iedere aanduiding als volgt [verklaard Dat een stip is een paal, een cirkel een boom, stipjes [een rikking, Kruisjes een haag, T.P. telefoonpaal, stip-lijntje een [scheiding R.G. de Rijksgrens, K.M. Kilometer, rood stipje een [schamppaal En zoovoort, telkens het zelfde, in een jaar honderd maal, Zoo maakt men alle geesten helder, wakker, Doch de prent is begrijpelijk zelfs voor een koekebakker. Situatie en Voorwaarden gaan vergezeld Van een brief waar in de ambtenaar vertelt Wat hem bij zijn onderzoek zoo al is wedervaren, Waar hij meewerking vond, of stuitte op bezwaren. Ook wordt in den brief een omstandig verhaal gedaan Omtrent adressant en diens strijd om 't bestaan Zijn verleden en zijn voorgenomen plannen. Voorts of notaris, landmeter of kadastermannen Geen roet in 't eten kunnen komen gooien Nadat Waterstaat de zaak wist te schipperen en te plooien. (Uit een gedicht over het verlenen van ver gunningen door de Rijkswaterstaat, in juli 1921 geplaatst in het OTAR onder het pseudoniem VAKANTIE 1921 NGT GEODESIA 93 - 12 607

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 15