In aanbouw Het proces van verzelfstandiging van het Kadaster nader belicht*) Inleiding Kadaster Verzelfstandiging: de ontwerpfase Bouwschets door drs. V. E. van Dijk, directeur Informatie- en Geodetische Technologie van het Kadaster te Apeldoorn. SUMMARY Under construction: the privatization process of the Cadastre The Cadastre is extensively involved in modernizing the entire organization. According to the Cadastral Organization Act, the Cadastre will change into a commercial company. A fundamental and strategic programme of changes has been developed and is being implemented. Measures have been formulated such as management development, a new marketing approach, the organizational culture, enhancing the productivity and redefining the IT planning. An example underlining the new Cadastral view is the foundation of a new department for Information and Geodetic Technology. In dit artikel staat de verzelfstandiging van het Kadaster centraal. Hoe ziet een verzelfstandigd Kadaster eruit, wat gebeurt er allemaal binnen het Kadaster, en hoe wordt dat beleefd? Na een paar feitelijkheden schets ik eerst de nieuwe organisatievorm van het Kadaster en geef een beeld van het bedrijf dat het verzelfstandigd Kadaster wil zijn. Ver volgens ga ik in op de verbeteringsmaatregelen die het Kadaster neemt om dat beeld te realiseren: de „bouw stenen". Daarna wordt uitvoerig aandacht geschonken aan de processen die zich in organisatie-psychologische zin af spelen binnen het Kadaster: het „cement" dat de bouw stenen bindt en een basis geeft. Tot slot zal ik vertellen hoe bouwstenen en cement op de bouwplaats van mijn directie Informatie- en Geodetische Technologie tot* een sterk geheel worden gemaakt en wat ik bij het doormaken van dat proces heb ontdekt. Het Kadaster heeft als missie ,,het tegen zo laag moge lijke kosten dienen van de rechtszekerheid bij het maat schappelijk verkeer inzake vastgoed (met inbegrip van schepen en luchtvaartuigen) in Nederland en het be vorderen van een optimale informatievoorziening dien aangaande aan de samenleving". Het Kadaster schrijft daartoe de koop- en hypotheekakten in, verstrekt informatie in diverse vormen, voert metingen uit op grond van zogenoemde akteposten en houdt de kadastrale kaart bij. aantallen per jaar koopakten hypotheekakten aanvragen voor informatie akteposten 300 000 300 000 2 500 000 130 000 Lezing gehouden op 29 oktober 1993 te Utrecht tijdens het 17e NGL congres. Het Kadaster vervult een procesondersteunende rol in de landinrichting. Daarnaast wordt in opdracht van en/of in samenwerking met de participanten de Grootschalige Basiskaart van Nederland vervaardigd. Het Kadaster is kostendekkend sinds 1989 en had in 1992 een omzet van afgerond 400 miljoen gulden. Er werken momenteel ongeveer 2400 mensen, verspreid over 15 provinciale vestigingen en een vestiging in Apeldoorn, waar de hoofddirectie en de directie Informatie- en Geodetische Technologie zijn gehuisvest. In de zomer van 1990 heeft het Kadaster een zogenaam de position-paper" uitgebracht, waarin de ruwe lijnen van de verzelfstandiging zijn getekend. Het position- paper schetst de bestaande plaats van het Kadaster en beargumenteert waarom die plaats als onderdeel van het Ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer niet meer adequaat was. Als onderdeel van het Rijk is het Kadaster gehouden aan de regelgeving van het Rijk. Regelgeving die is geënt op beheersing van per soneel en financiën als afgeleide van het autorisatierecht van de Staten-Generaal. Bovendien kent die regelgeving het karakter van de grootste gemene deler, en het Kadas ter is als produktiehuishouding niet vergelijkbaar met de politiek gevoelige en budgettair omvangrijker beleids- en subsidiehuishoudingen. Het Kadaster had bovendien sterk de behoefte om zich een eigen identiteit aan te meten, die zich vertaalt in een duidelijk herkenbare posi tie op de markt van vastgoedinformatie, namelijk die van „geaccepteerd monopolist". Uit het position-paper kwamen twee mogelijke vormen voor de verzelfstandiging van het Kadaster naar voren: de vorm van de Naamloze Vennootschap en de vorm van het Zelfstandig Bestuursorgaan (ZBO). Voor deze laatste vorm is vervolgens gekozen, omdat de primaire taken van het Kadaster een duidelijk publiek karakter hebben, die principieel zouden moeten zijn onderworpen aan een heldere vorm van democratische (politieke) controle. Ten gevolge van het inzakken van de onroerend-goed- markt (als gevolg van de Golf-oorlog) en forse financiële problemen moest het Kadaster korte tijd van de ingesla gen weg af. Door middel van het opstellen van het Kadaster-ondernemingsplan (KOP, 1991) hervond het 608 NGT GEODESIA 93 - 12

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 16