Kadaster zijn koers. Het KOP bevat een groot aantal maatregelen om de financiële problemen te overwinnen en om het Kadaster te moderniseren en daarmee gereed te maken voor verzelfstandiging. Op dit moment lijken de financiële problemen, mede door een tariefsverhoging, overwonnen. Bouwvergunning Na goedkeuring van het ondernemingsplan op politiek niveau is het Kadaster, daarbij politiek gesteund, snel verdergegaan met het verzelfstandigingsproces. In no vember 1991 stemde de Ministerraad in met het principe- voorstel, in juni 1992 met het definitieve voorstel. Na toet sing door de Raad voor Vastgoedinformatie (RAVI) en de Raad van State is het wetsvoorstel voor verzelfstandiging (de „Organisatiewet Kadaster") aangeboden aan de Tweede Kamer, die daarmee in juli 1993 akkoord ging. Naar verwachting zal de Eerste Kamer eveneens binnen kort instemmen met de Organisatiewet, zodat tijdige publikatie in het Staatsblad kan plaatsvinden. Daarmee kan de verzelfstandiging van het Kadaster per 1 mei 1994 een feit worden. Goedgekeurde bouwtekening Het Kadaster wordt een zelfstandig bestuursorgaan om redenen van democratische controle. De relaties van het Kadaster met de verantwoordelijke bewindsman (op dit moment de Staatssecretaris van VROM) betreffen in essentie drie gebieden: kwaliteit, tariefstelling en conti nuïteit. De verantwoordelijkheid voor de kwaliteit betreft de uitvoering van de Kadasterwet en die zaken die de primaire functie van het Kadaster (het handhaven van de rechtszekerheid met betrekking tot vastgoed) in gevaar zouden kunnen brengen. De tarieven van het Kadaster dienen door de Minister te worden vastgesteld om onge wenste opdrijving ervan te voorkomen; als monopolist Als metafoor voor de verzelfstandiging de renovatie van het Kadaster-,.gebouw" is in volle gang. zou het Kadaster daartoe kunnen neigen. De verantwoor delijkheid voor de continuïteit is voornamelijk gedefi nieerd in financiële termen, namelijk een gezonde vermo genspositie en een gezond financieel beleid. Het zou voor onze samenleving funest zijn, als het Kadaster met grote schade failliet zou gaan. De organisatie, besturing en verantwoording van het Kadaster zijn vrijwel analoog aan de regels die gelden voor een structuur-vennootschap. Het Kadaster sluit daarmee aan bij een maatschappelijk breed geaccep teerd stelsel. Het Kadaster wordt ook in financiële zin geheel zelfstan dig. Het krijgt de mogelijkheid een eigen vermogen op te bouwen. Een modern ontwerp. Met zijn verzelfstandiging sluit het Kadaster aan bij een maatschappelijke ontwikkeling die naar mijn overtuiging onherroepelijk zal doorzetten: de afbraak van de grote, centralistisch geleide rijksoverheid. Door verzelfstandi ging worden verantwoordelijkheden en bevoegdheden veel meer met elkaar in evenwicht gebracht, zal het Kadaster zich meer en beter naar zijn klanten richten en zal de sturing van de organisatie op zakelijker gronden geschieden. Met de instelling van een gebruikersraad met ruime ad viesbevoegdheden voegt het Kadaster een nieuwe vorm van „democratische controle" toe aan de al beschreven vorm van politieke controle. In de gebruikersraad hebben de belangrijkste klantengroepen zitting. Een ander sterk punt van het ontwerp van de Organisatie wet is de transparantie. Het wetsontwerp is helder van opzet en er zijn geen „verborgen agenda's" in verwerkt. Bij enkele eerdere privatiseringen en verzelfstandigingen leken redenen van salarisverhogingen mee te spelen. Voor het Kadaster staan de bedrijfsvoering en de conti nuïteit centraal, vanuit een gemengde achtergrond van bedrijfsmatige en publieke waarden. voor een modern bedrijf Wij werken er hard aan het Kadaster om te vormen tot een modern bedrijf, een bedrijf dat zich ten volle bewust is van zijn maatschappelijke bijdrage, dat actuele produk- ten biedt die hun prijs ten volle waard zijn, dat zich richt op een optimale toegankelijkheid voor zijn klanten, en waar de mensen graag werken. Kortom, een Kadaster dat staat als een huis. Bouwstenen De weg naar verzelfstandiging is weliswaar kort, maar niettemin zwaar. In mijn ogen is het Kadaster bezig met een „tour de force". Een groot aantal verbeteringsacties wordt tegelijkertijd ondernomen: verhoogde arbeidsproduktiviteit en inkrimping; nieuwe organisatiestructuur; marketing; kwaliteitszorg; een nieuwe besturingsvisie te zamen met de invoering van een nieuw bedrijfseconomisch systeem. Naast deze maatregelen aan de „harde" kant van de organisatie wordt er ook veel aandacht geschonken aan de „zachte" kant van de organisatie. Daarop kom ik uit gebreid terug in de volgende paragraaf. Arbeidsproduktiviteit en inkrimping Het Kadaster streeft met tal van concrete maatregelen een forse produktiviteitsstijging na. Andere werkmetho den en automatisering van werkprocessen leiden tot een fikse inkrimping van het personeelsbestand, in vijf jaar met meer dan 500 arbeidsplaatsen (van 2700 in 1991 tot 2200 tegen eind 1996). Deze personele afslanking kan het Kadaster doorvoeren NGT GEODESIA 93 - 12 609

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 17