door tegelijkertijd een ruim aantal flankerende maatrege len toe te passen en veel aan outplacement te doen. Toch is het buitengewoon moeilijk deze „afbouwprocessen" te combineren met de vernieuwingsprocessen binnen het bedrijf; zowel, in emotionele zin, voor de betrokken mede werkers als, qua aandacht en tijd, voor het management. Plattere structuur Een nieuwe organisatiestructuur is ingevoerd. Daarbij zijn alle directies opnieuw gestructureerd ten einde een meer platte, flexibele organisatie te vormen, die functio neert tegen lagere kosten. Ook het hoofdkantoor wordt drastisch ingekrompen. Marketing en kwaliteitsbeleid in aantocht Op dit moment wordt zowel op marketing- als op kwa liteitsgebied concernbreed beleid geformuleerd. Het marketingbeleid zal beschrijven op welke markten en op welke manier het Kadaster zich zal willen profileren. Uit gangspunt daarbij is dat het Kadaster zich wil positione ren als een bedrijf dat primair zijn kerntaken goed, be trouwbaar en efficiënt uitvoert. Het is uitdrukkelijk niet de bedoeling een commerciële organisatie te vormen, die allerlei markten wil veroveren om zoveel mogelijk winst te behalen. Wat wij moeten leren, is naar de klant te luiste ren en de klant dié service te bieden waar hij om vraagt. Bovendien zullen we ook veel moeten vertellen aan de klant, meer dan tot nu toe. Relatiebeheer vormt daarbij een sleutelbegrip. Het kwaliteitsbeleid moet eraan bijdragen dat het Kadas ter zijn van tevoren gedefinieerde kwaliteitsnormen te allen tijde waarmaakt. Daartoe is niet alleen kwaliteits bewustzijn bij alle medewerkers noodzakelijk, maar ook een stelsel van normen en methoden. Systematische uit voering zal ongetwijfeld enige jaren duren, waarbij het in mijn ogen de uitdaging is om niet terug te glijden in een bureaucratische aanpak van gedetailleerde procedures en aanwijzingen. Ten einde dit gevaar af te wenden, wordt selectief gebruik gemaakt van de ISO-9000 aan pak. Resultaatgerichte sturing Als maatregel met een groot gevolg heeft het Kadaster in zijn ondernemingsplan een nieuwe besturingsvisie geïn troduceerd. De grondgedachte is, dat er een klein hoofd kantoor overblijft met 16 resultaatverantwoordelijke een heden (RVE's): 15 provinciale vestigingen en de directie Informatie- en Geodetische Technologie (IGT). Het hoofd kantoor beperkt zich tot de sturing op hoofdlijnen en tot zaken op concernniveau. Deze nieuwe besturingsvisie wordt mogelijk gemaakt door de invoering van een nieuw bedrijfseconomisch in formatiesysteem dat is gebaseerd op het baten/lasten stelsel in plaats van op het binnen de rijksoverheid ge bruikte kasstelsel. Hoewel de invoering nog niet geheel is afgerond, betekent het nieuwe systeem nu al een gewel dige verbetering in de informatievoorziening. Metselwerk Verzelfstandiging is, naar u inmiddels hebt kunnen lezen, veel meer dan alleen het opstellen van een wet en het aandragen van de hierboven genoemde maatregelen. Echte verzelfstandiging, vooral ook in (organisatie-)psy- chologische zin vereist veel en intensieve aandacht voor de „zachte" kant van de organisatiemanagementstijl en -vaardigheden en cultuur. Het oude beeld van een bevelshiërarchie: de lijdende" en leidende" ambtenaar. Managementstijl Al het (uitgedunde) management van het Kadaster is in 1992 benoemd na een zogenaamd „assessment" door een extern bureau. Deze beoordeling bood een „second opinion" en de start van een ontwikkelingstraject per manager. Deze aanpak was nodig vanwege de conclusie dat de tra ditionele functie-vereisten niet meer voldeden. De nieuwe eisen moesten veel explicieter worden verwoord. Ze be vinden zich deels aan de instrumentele kant, zoals het kunnen lezen en interpreteren van bedrijfsresultaten en het kunnen omgaan met nieuwe informatietechnologie, maar meer nog aan de sociaal-emotionele kant van het leiding geven. Men moet op een geheel andere manier omgaan met medewerkers, niet meer als chef versus onderdaan, maar als volwassene versus volwassene, zij het met ieder een eigen verantwoordelijkheid. Het zal voor het gehele management (van directeur tot districtschef) een hele opgave zijn om in de nieuwe ter men hun leidinggevende taak op te pakken. Er is geen reden aan te nemen dat het bij het Kadaster anders is dan bij organisaties die eerder zijn verzelfstandigd of gepriva tiseerd. Zij leren ons dat één benoemingscyclus niet ge noeg is, maar dat er nog één of twee zullen volgen, totdat het uiteindelijk benoemde management in staat is vol doende in te spelen op de nieuwe eisen. Cultuurverandering verzelfstandiging op drie niveaus Als een rode draad door het cultuur-veranderingspro gramma loopt de „verzelfstandiging" op drie niveaus: dat van de organisatie als geheel, dat van de resultaat verantwoordelijke eenheden (RVE's) en dat van manage ment en medewerkers. op concernniveau De organisatie-psychologische verzelfstandiging op con cernniveau komt tot uitdrukking in een vergroot zelfbe wustzijn van de organisatie en een geloof in eigen kracht 610 NGT GEODESIA 93-12

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 18