Bouwplaats en mogelijkheden. Het moederdepartement VROM heeft op dit moment als het ware te maken met een dochter die op eigen benen kan en wil staan. Er vindt nu een af- scheidsproces plaats met zijn geheel eigen dynamiek. Ik ga ervan uit dat men van de zijde van VROM het vertrou wen kan opbrengen dat het Kadaster zich zelfstandig zal kunnen waarmaken, ook al zal het ongetwijfeld nog veel moeten leren om als een volwassen organisatie in de maatschappij te staan. op RVE-niveau De verzelfstandiging op RVE-niveau vindt plaats ten op zichte van het hoofdkantoor. Op dit moment is er in mijn beeld sprake van een overgangsfase. In termen van de moeder-dochter verhouding: de dochter woont nog bij de moeder in. Noch moeder, noch dochter ervaren dit als prettig. Moeder legt de leefregels op, die niet door de dochter worden geaccepteerd, terwijl moeder niet ervaart dat de dochter zich als een volwassene opstelt. De reme die is dan ook dat de moeder de dochter echt moet los laten en in ruil daarvoor volwassen gedrag krijgt. In orga nisatietermen: de RVE's moeten vrijheid (bevoegdheden) krijgen en zelf de verantwoordelijkheid nemen, dat wil zeggen zich gedragen naar de concernvisie en zich daar over verantwoorden. bij management en medewerkers Het spreekt dat verzelfstandiging op RVE-niveau niet plaatsvindt als het management en de medewerkers zich er niet naar gedragen. Beiden moeten leren zelf verant woordelijkheid te nemen voor hun eigen situatie, creatief durven zijn in het bedenken van oplossingen. Er moet een sfeer zijn van openheid, aandacht voor elkaar en elkaar aanspreken op ieders bijdrage in het veranderings proces. Het zal duidelijk zijn dat dit proces naar volwas senheid moeilijk is. Het „oude" Kadaster vertoonde alle kenmerken van de Weberiaanse bureaucratie. Er was een „bevelshiërarchie": de chef bepaalt en de mede werker voert uit. In de jaren '70 en '80 kon die directieve stijl van leiding geven niet meer worden gehandhaafd. Zij werd eenvoudigweg niet langer geaccepteerd. Participa tie en losheid verdrongen de norm van trouw aan het gezag. Er kwam echter onvoldoende zelfbewustzijn en verantwoordelijkheidsgevoel voor in de plaats. Daarmee kwamen organisatie en medewerkers in zekere zin tus sen wal en schip te verkeren; tussen de romantisering van „vroeger" en het heden. Dit vertaalde zich in een af zetten tegen het management zonder zelf voor de ont stane situatie verantwoordelijkheid te nemen. Het lopende cultuurveranderingstraject beoogt de kloof tussen wal en schip te dichten door te werken aan een verhoogd bewustzijn van management en medewerkers. Enerzijds wordt richting gegeven aan het gedrag door de visie op de organisatie uit te dragen, anderzijds wordt het gevoel van eigenwaarde van management en mede werkers verhoogd. Opruimen, verinnerlijken, doen Dit cultuurveranderingsproces moet mijns inziens drie fasen doorlopen: opruimen, verinnerlijken en doen. Eerst moet afscheid worden genomen van de oude cultuur, het geen gepaard gaat met onzekerheid en weerstand. Is die fase gepasseerd, dan moet de fase van „verinnerlijking van de nieuwe visie" plaatsvinden, waarbij na een men tale verandering management en medewerkers zich gaan gedragen naar het beeld van de organisatie. NGT GEODESIA 93-12 Om dit proces te begeleiden, investeert het Kadaster fors in een cultuurveranderingsprogramma en heeft (intern) „het Startpunt" uitgebracht, een gids voor de nieuwe waarden en normen binnen het Kadaster. De directie Informatie- en Geodetische Technologie is een service-organisatie op het gebied van informatie- en geodetische technologie. IGT kent vier afdelingen: Sys teemontwikkeling, Technische Infrastructuur Automatise ring, Rijksdriehoeksmeting en Fotogrammetrie. IGT werkt als een facilitair bedrijf binnen en voor het Kadaster. IGT maakt een omzet van ongeveer 85 miljoen gulden per jaar. Er werken zo'n 160 eigen medewerkers, naast een fors aantal externen. Een belangrijk deel van de exploita tie van systemen is uitbesteed. De nieuwe besturingsvisie van het Kadaster heeft de positie van IGT helder gemarkeerd. IGT is winstverant woordelijk (doelstelling: bescheiden winst), onder de randvoorwaarden dat de gehanteerde tarieven markt conform zijn, er geen kruissubsidies plaatsvinden van het hoofdkantoor naar IGT en er geen gedwongen winkel nering bestaat. De winst gaat terug naar het concern. De besturingsrelatie tussen hoofdkantoor en IGT is heel duidelijk geworden. IGT wordt beoordeeld op haar toege voegde waarde voor het Kadaster, primair blijkend uit de winst, en er wordt op gelet of voldoende aandacht wordt geschonken aan de continuïteitsvoorwaarden. Voor wat betreft het personeelsbeleid heeft IGT zich te conforme ren aan het Kadasterbeleid. Bouw Deze nieuwe invulling van de besturing heeft vooral voor IGT, maar ook voor het hoofdkantoor en alle klanten van IGT ingrijpende gevolgen. IGT moet op eigen benen staan en draagt, meer dan voorheen, verantwoordelijk heid voor haar functioneren. Er is een grote afhankelijk heid ontstaan van de klanten, met name het hoofdkantoor en provinciale directies, die nu niet meer automatisch bij IGT hun diensten en produkten behoeven af te nemen. De klant eist dus een met de markt concurrerende prijs en kwaliteit. Het hoofdkantoor lijkt snel te wennen aan de nieuwe rela tie. In dialoog met het hoofdkantoor zijn tot nu toe alle problemen op het terrein van afbakening en wijze van sturing betrekkelijk snel opgelost. Onze (interne Kadaster)klanten wennen ook snel aan de nieuw ontstane relatie. De professionaliteit van het op drachtgeverschap zal de komende jaren nog groeien, maar de basis is onmiskenbaar gelegd. De processen die zich kadasterbreed afspelen, herken nen we ook binnen IGT. Het nieuwe bedrijfseconomische informatiesysteem is ingevoerd. Wij hebben een marke tingplan opgesteld en zijn bezig met de vertaling in concrete actieplannen, ontwikkelen een PR-beleid en voor de meeste produkt- en dienstenlijnen is een systeem van kwaliteitsbewaking van kracht. Ook IGT is bezig met een cultuurveranderingsprogram ma, afgestemd op dat voor het gehele concern. Grond gedachte achter dit programma is dat het „oude" eerst moet worden opgeruimd alvorens de nieuwe visie kan worden verinnerlijkt en in concrete daden worden omge zet. Dit jaar is door elke medewerker een cursus „Brede Professionaliteit" gevolgd en wordt door het manage- 611

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 19